Fotoyaşlanma (Photoaging) Nedir? Cilde Etkileri Nasıl Olur?

Fotoyaşlanma (Photoaging) Nedir? Cilde Etkileri Nasıl Olur?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Birisi yaşını sorduğunda 'sence kaç yaşında gösteriyorum?' sorusuyla mı yanıtlıyorsun? Peki, umuyoruz ki yeni tanıştığın insanlar yaşını doğru tahmin edebiliyorlardır. Aynı şekilde birisini sana kaç yaşında gösterdiğini sorduğunda tam nokta atışı yapabilir misin yoksa bazen karşındakinin yaşını olduğundan daha mı büyük söylüyorsun?

Bazı kişiler fotoyaşlanma yani Photoaging etkisiyle olduğundan daha büyük bir yaşta görünebiliyorlar. Bizi çok şaşırtan bir bilgiyi seninle paylaşalım; Güneş kaynaklı yaşlanma belirtilerinin yüzdeki tüm kırışıklıklar arasında %80 ağırlığında olduğu tahmin ediliyor. Yani cildini güneşten tam anlamıyla koruduğunda cildinde fotoyaşlanma belirtisi görmeyebilirsin. Peki, cildimizi güneşten nasıl koruyabiliriz?

Fotoyaşlanma (Photoaging) nedir?

Fotoyaşlanma (Photoaging) nedir?

Fotoyaşlanma, UVA ve UVB ışınlarına uzun süreli güneşe maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarını ifade ediyor. Yaş aldıkça ortaya çıkan cilt değişikliklerinin çoğu güneşe maruz kalma ile hızlanarak daha belirgin bir hale geliyor.
Bildiğin gibi, deri üç katmandan oluşur: epidermis, dermis ve deri altı doku. Dermis, cildin gücünü ve elastikiyetini etkileyen ve cildin pürüzsüz, genç görünümünden sorumlu olan kolajen, elastin ve önemli lifler gibi proteinler içerir. UV radyasyonu bu önemli proteinlere zarar vererek foto yaşlanmaya neden olur.

Fotoyaşlanma belirtileri nelerdir?

Fotoyaşlanma belirtileri nelerdir?
 • Kırışıklıklar
 • Sarkık cilt (esneklik kaybı)
 • Koyu lekeler (güneş lekeleri)
 • Kan damarlarının belirginleşmesi
 • Ciltte renk eşitsizliği
 • Cildin çok kuruması ve sertleşmesi
 • Cildin hassaslaşması

Fotoyaşlanma neden olur?

Fotoyaşlanma neden olur?

UV radyasyonu, UVA ve UVB ışınlarından meydana geliyor. En basit mantığıyla UVB ışınları cildin bronzlaşmasını sağlarken, UVA ışınları ise cildin kurumasına ve yaşlanmasına yol açabiliyor. UVA ışınları daha uzun dalga boylarına sahip oluyorlar ve dermise derinlemesine nüfuz edebilir güçteler. UVA ışınları mevcut kolajene zarar vererek elastin üretiminin artmasına yol açıyor. Bu da cildimizde elastin, hasarlı kolajeni onaran enzimlerin üretimine neden olur. Aslında cildimizin kendini korumak için ürettiği bu enzimler, kolajen dokuya faydadan daha fazla zarar sağlıyor. Sık sık cildimizi korumasız bir şekilde güneşe maruz bırakarak bu süreci vücudumuza tekrar tekrar yaşattığımızda, cildimizde kırışıklık ve kuruluk meydana gelebiliyor. 

Fotoyaşlanmanın cilde etkileri nasıl olur?

Fotoyaşlanmanın cilde etkileri nasıl olur?

UVA ışınlarına fazla maruz kalmak göz, ağız ve alın çevresinde ince çizgiler ve kırışıklıkların yanı sıra cilt lekelerine de neden olabilir. Cilt lekeleri, güneşe maruz kalmanın neden olduğu bir pigmentasyon değişiminden kaynaklanır. Bu lekeler sadece yüzde değil, eller, kollar, göğüs ve sırt da dahil olmak üzere vücudun geri kalanında görünebilir.

Cildindeki ince kırışıklıkların ve güneş kaynaklı lekelerin kontrol altına alınması için saf C vitamini serum kullanmanı öneririz. SkinCeuticals Phloretin CF antioksidan serumu %10 saf C vitamini içeriği sayesinde cilt tonunu eşitleyerek cildinin daha eşit görünmesine yardımcı oluyor. UVA ve UVB ışınlarına karşı gelişmiş çevresel koruma sağlayan C vitamini serumu kırışıklık karşıtı bakım yapar ve cildinin olduğundan daha genç görünmesine yardımcı olur. Artık yaşını tahmin edenler çok gerçekçi sayılar söyleyecek :)

Fotoyaşlanmadan nasıl korunabilirsin?

Fotoyaşlanmadan nasıl korunabilirsin?
 • UVB ve UVA güneş radyasyonu hem DNA'mızı, hem de ciltteki hücreleri etkilediğinden mutlaka dışarı çıkarken SPF 50 olan güneş kremini sürmeliyiz. 
 • Güneşin en güçlü olduğu zamanlarda, genellikle sabah 10 ile öğleden sonra 2 arasında güneşe maruz kalmaktan kaçınmalısın.
 • Mümkünse şemsiye altına veya gölgede otur.
 • Yüzünü korumak için geniş şapka takmalısın. 

Cildindeki güneş hasarını onarmak ve cilt kalitesini arttırmak için mutlaka antioksidan serumlar kullanmalısın. Ciltteki antioksidanlar, kolajene ve liflerine zarar veren süreçleri yavaşlatmaya yardımcı olur. Sen de antioksidan serumu kullanarak cildinin kendini korumasını daha güçlü bir hale getirmelisin. Bize göre en iyi C vitamini serumlarından olan SkinCeuticals C E Ferulic, formülündeki %15 saf C vitamini sayesinde kırışıklık ve sıkılık kaybı gibi problemlerin azalmasına yardımcı olur. Normal, kuru ve hassas cilt tipleri için uygun olan bu C vitamini serumu, fotoyaşlanmanın ortaya çıkardığı mat ve solgun görünümü düzeltir, cilt renginin eşitlenmesine yardımcı olur. C vitaminini uyguladıktan sonra mutlaka üzerine güneş kremi sürerek dışarı çıkmalısın. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?