Cilt Tipine Göre Makyaj Temizliği Nasıl, Hangi Ürünlerle Yapılmalı?

Cilt Tipine Göre Makyaj Temizliği Nasıl, Hangi Ürünlerle Yapılmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt tipine göre makyaj temizleyici nasıl seçilir emin olamayanlar toplansın, cilt tipine uygun makyaj temizliğiyle ilgili tüm önemli noktalar bu yazımızda!

Makyaj, cildini canlı ve pürüzsüz göstermenin en kolay ve keyifli yollarından biri. Ancak doğru makyaj temizliğini göz ardı etmenin cilt için sonuçları o kadar keyifli olmayabiliyor. Cilt tipine göre makyaj temizliği yapılmadığında ciltteki kalıntılar gözeneklerin tıkanmasına ve ciltte hassasiyet oluşmasına neden olabiliyor. 

Makyaj temizlemek için ne kullanılmalı sorusunun en etkili ve pratik cevabı olan makyaj temizleyicilerin çok sayıda çeşidi mevcut. Etkili bir sonuç için seçilen makyaj temizleyicinin yapılan makyaja ve en önemlisi de cilt tipine uygun olması gerekiyor. Bu nedenle makyaj temizleyici seçimine geçmeden önce, hangi cilt tipine sahip olduğunu nasıl anlarsın onu bilmen gerek. Bunun için pratik bir cilt tipi testi yapabilirsin: Senin Cilt Tipin Hangisi?

Karma ve Yağlı Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Karma ve Yağlı Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Normalden daha fazla sebum üreten yağlı ciltler yeterli şekilde temizlenmediğinde ciltteki gözenekler tıkanabiliyor. Böyle sorunlar yaşamak istemeyen yağlı ve karma ciltli kişilerin makyaj temizleyici seçerken dikkatli davranması gerekiyor. 

Genel kanı, yağlı ciltlerin yağ bazlı temizleyiciler kullanması gerektiği yönünde. Her ne kadar bu temizleyiciler cilt üzerinde oldukça etkili olsa da, yağlı ciltler yağ bazlı temizleyici kullanmalı mı sorusunun yanıtı kocaman bir “hayır!” Yağlı ciltler için makyaj temizleme suyu seçimi yaparken arındırıcı özelliği yüksek su bazlı ürünlere yönelinmesi tavsiye ediliyor.

Editörün Önerisi: Hem cildindeki makyajı hem de fazla yağı kolayca temizleyecek bir seçenek arıyorsan Garnier Saf & Temiz Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu tam da sana göre! Yağlı ciltler için makyaj temizleyici olarak bu suyu tercih ederek cildindeki parlak görünümü kontrol altına alabilirsin. Micellar teknolojisiyle geliştirilmiş Garnier Saf ve Temiz makyaj temizleme suyu ile makyajını ve cildindeki fazla yağı ovalamadan kolayca temizleyebilirsin.

Akneye Eğilimli Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Akneye Eğilimli Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Sivilce ve akneler özellikle gençler arasında sık rastlanan cilt sorunları. Pek çok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilen bu cilt problemleri cilt temizliği yeterli şekilde yapılamadığında şiddetlenebiliyor. Sivilceli ciltler için makyaj temizleme suyu seçimi yaparken arındırıcı özelliği yüksek ürünleri tercih etmek gerekiyor. Makyajı temizlerken fazla sebumu da ciltten arındıran temizleyiciler bu ciltler için çok daha uygun oluyor. 

Sivilceli ciltler için su bazlı temizleyici mi yağ bazlı mı sorusuna gelecek olursak, bu konuda kararı cilt tipine bakarak vermek çok daha doğru olur. Eğer cildinde sivilce sorununun yanı sıra kuruluk problemi de varsa yağ bazlı ürünleri kullanabilirsin. Ancak karma veya yağlı cilt tipine sahipsen su bazlı ürünler senin için çok daha doğru bir tercih olabilir.

Siyah Noktalı Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Siyah Noktalı Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Genellikle yağlı ve karma ciltlerde yaygın olarak görülen siyah nokta sorunun başlıca nedenleri cildin aşırı sebum üretimi, ölü hücrelerin cilt yüzeyinde birikmesi ve gözeneklerin tıkanması oluyor. Eğer siyah noktaları önlemek için makyaj temizleyici seçerken, yağlı ve karma ciltler yağ bazlı mı su bazlı mı tercih etmeli diye düşünüyorsan seni hemen aydınlatalım. Siyah nokta ve yağlanma sorunu yaşıyorsan su bazlı temizleyiciler senin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Editörün Önerisi: Yağlı cilt ve siyah nokta sorunuyla başın dertteyse Garnier Micellar Kömür Kusursuz Makyaj Temizleyici Jel’i tercih edebilirsin. İçeriğindeki kömür ve salisilik asit ile cildi arındırmaya ve cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olan bu makyaj temizleyiciyle cildindeki makyajı saniyeler içinde temizleyebilirsin.

Lekeli Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Lekeli Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Cilt lekeleri ve renk eşitsizliği dermatoloji alanındaki oldukça yaygın sorunlar. Ciltteki pigment artışına bağlı olarak gelişebilen bu sorunların basit ve hızlı bir çözümü olmadığı için cilt lekeleri ve renk eşitsizliği sorunu yaşayanlar kusursuz ten görünümüne erişmek için makyajı kullanıyor. Ancak cilt lekesi sorunun derinleşmesini önlemek ve bu sorunu giderici bir bakım rutini oluşturmak adına, makyaj çıkarma adımında da lekeli ciltlere özel makyaj temizleyiciler kullanmaya dikkat etmek gerekiyor.

Editörün Önerisi: Cildinde leke ve renk eşitsizliği sorunu varsa Garnier Micellar Peeling Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu sana aradığın hassas temizlemeyi sunabilir. Glikolik asit ve yüzde 1 PHA içeren bu miceller makyaj temizleme suyu, makyajı kolayca temizlerken peeling etkisiyle ise cildi günden güne daha duru bir görünüme ulaştırıyor. Yüz, dudak ve göz makyajı temizliği için kullanılabilen bu ürün sayesinde zamanla gözenek görünümünün azaldığını ve cilt tonunun daha eşitlenmiş göründüğünü fark edebilirsin!

Solgun ve Mat Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Solgun ve Mat Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Cildine gün boyu bakım yapıyor olsan da makyajını çıkardığında cildin solgun ve mat görünüyor olabilir. Solgun cilt görünümünün pek çok nedeni bulunuyor. Gün içinde cildinin nefes almasını engelleyen ve kurumasına yol açan makyaj bunlardan yalnızca biri. Eğer cildindeki mat görünümün makyaj kaynaklı olduğunu düşünüyorsan, cildini temizlerken aynı zamanda canlandıracak bir makyaj temizleyiciyle bu sorunu kolayca ortadan kaldırabilirsin.

Editörün Favorisi: En iyi göz makyaj temizleyici hangisi sorusuna tek bir cevap veremeyiz. Fakat solgun ve mat görünen cilt için makyaj temizleyici arıyorsan bu soruya bir değil iki cevabımız var! Biri, C vitamini içeren formülüyle tek üründe üçlü etki sunan Garnier Micellar C Vitamini Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu. Diğeri ise gül suyunu micellar teknolojisiyle birleştiren Garnier Micellar Gül Suyu Kusursuz Makyaj Temizleme & Işıltı. Makyajı temizleyip cildi arındırırken bir yandan da aydınlık bir görünüme kavuşmanı sağlayan bu temizleyiciler solgun ciltlerin favorisi olacak!

Kuru ve Hassas Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Kuru ve Hassas Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Kuru ve hassas ciltler için makyaj temizleme suyu seçimi dikkatle ele alınması gereken bir iş. Normal zamanlarda bile gerginlik ve kuruluk sorunu yaşayan bu ciltler makyaj temizliği sırasında ekstra hassasiyet yaşayabiliyor. Bu nedenle kuru ve hassas cilt tipine sahip kişilerin yüz, dudak ve göz makyaj temizleyici seçerken ince eleyip sık dokuması gerekiyor. 

Makyaj temizleyici seçiminde kuru ciltler için su bazlı mı yağ bazlı mı daha uygun olur, ona da hemen yanıt verelim: Kuru cilt için makyaj temizliğinde yağ bazlı ürünler, temizleme sütleri veya cildin yağ/nem dengesini koruyan misel sular ideal birer seçenek oluyor. 

Editörün Önerisi: Hassas ve kuru cildini makyajdan arındırmak için Garnier Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu’na güvenebilirsin. Makyajı temizlerken aynı zamanda cildi rahatlatan Garnier Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu’nu hassas cildin için gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

Normal Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Normal Ciltler için Makyaj Temizleyici Seçimi

Normal, yani sorunsuz bir cilde sahipsen çok şanslısın. Yine de bu şansı koruman için dikkatli seçimler yapman şart. Normal ciltlerde fondöten ve pudra gibi ten ürünleri ciltte nem kaybına neden olabiliyor. Bir de yanlış makyaj temizleyici kullanılırsa sonuç, kuru ve tahriş olmuş bir cilt olabiliyor. Eğer sen de normal cilt tipine sahipsen makyaj temizliğinde cildinin dengesini koruyacak makyaj temizleyicilere yer vermelisin.

Editörün Favorisi: “Normal ciltler nasıl makyaj temizleyici seçmeli?”, “Su bazlı temizleyici kimler kullanabilir?” Tüm bu soruları bir kenara bırakıp normal cildinin bakımını Garnier Hyaluronik Aloe Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu’na bırakabilirsin! Garnier Hyaluronik Aloe Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu, içerdiği hyaluronik asit ve aloe vera ile makyajı çıkarıp cildi temizlerken aynı zamanda nemlendirerek dolgun bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

Bonus: Yoğun ve Suya Dayanıklı Makyajlar için Makyaj Temizleme Önerisi

Yoğun ve Suya Dayanıklı Makyajlar için Makyaj Temizleme Önerisi

Yoğun ve kalıcı makyajları temizleyebilmek için güçlü etkili bir temizleyici kullanmalısın. Bu noktada su bazlı temizleyiciler yetersiz kalabildiği için yağlı bazlı makyaj temizleyici tercih etmek daha uygun olabilir. “İyi ama yağ bazlı temizleyici hangi cilt tipine uygun, ben kullanabilir miyim?” diye düşünüyor olabilirsin. Ancak bu temizleyiciler cilt tipine uygun olmasa bile suya dayanıklı makyaj malzemelerini cildinden çıkarmanın başka bir yolu malesef yok diyebiliriz. 

Eğer yağ bazlı ürünleri kullanma konusunda kendini rahat hissetmiyorsan çift aşamalı makyaj temizliği yapabilirsin. Çift aşamalı temizlik önce yağ bazlı, ardından su bazlı bir ürün kullanılarak yapılan bir cilt temizleme işlemi. Çift aşamalı temizlik hangi cilt tipine uygun, yalnızca yağlı ve karma ciltler mi yapabilir merak ediyorsan hemen bu soruyu da cevaplayalım: Tüm cilt tipleri yoğun bir temizlik için bu yöntemi tercih edebilir.

Editörün Favorisi: Yağ bazlı temizleyiciler, su bazlı temizleyiciler ve çift aşamalı temizlik… Tüm bu karmaşa seni suya dayanıklı makyaj ürünlerini kullanmaktan vazgeçirmesin. Garnier Çift Fazlı Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu, özel içeriğiyle suya dayanıklı makyajı bile saniyeler içerisinde çıkarıyor. Argan yağı içeren özel formülüyle makyajı ovalamadan kolayca çıkaran bu micellar çift fazlı makyaj temizleyici, durulanmaya da ihtiyaç duymuyor. Üstelik tüm cilt tiplerine de uygun!

Doğru ürünlerle makyaj ciltten nasıl temizlenir artık biliyorsun. Peki, cilt temizliğini kusursuzlaştırmanın yolları olduğunu biliyor muydun? Hadi, keşfetmeye devam…

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?