Yüz Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Yüz Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Eğer cildine ekstra bir bakım yapmak ve cilt problemine yönelik iyi gelen bir şeyler yapmak istersen, yüz maskelerinden yardım alabilirsin. İşte yüz maskeleri hakkında bilmen gereken her şey!

Cildi günlük olarak temizlemek ve nemlendirmenin yanında, haftanın belirli günlerinde cildine ekstra bakım yapmak için yüz maskelerini tercih edebilirsin. Yağlanma, siyah nokta, mat görünüm ve nemsizlik gibi cilt problemlerine yönelik uygulayabileceğin yüz maskeleri hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Yüz maskesi nedir?

Yüz maskesi nedir?

Cildinin ihtiyacı olan bakımı yoğun bir şekilde veren, cilde uygulayıp 10-15 dakika kadar bekletebileceğin cilt bakım ürünlerine yüz maskesi denir. Yüz maskeleri yoğun nem ihtiyacını karşılayabilir, cildini arındırarak kirleri ve yağı temizler, siyah noktalar ile savaşır ve ölü derileri giderebilir. Pek çok cilt problemine yönelik çeşitli yüz maskeleri bulunur. Tek yapman gereken cildine uygun yüz maskesini seçmen ve haftanın birkaç günü yüzüne uygulamak. Yüz maskesi uygulamasını düzenli bir şekilde cilt bakım rutinine dahil ettiğinde, ne kadar çok işe yaradıklarını kendi gözlerinle göreceksin.

Yüz maskesi çeşitleri

Yüz maskesi çeşitleri

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kullanabileceğin ürünler gerçekten de sınırsız. Eğer cildini düzenli olarak temizliyor ve nemlendiriyorsan bu harika, ama bir de üzerine haftanın bazı günleri yüz maskesi yapıyorsan, süper! Cildin nemsiz kalmış olabilir, siyah noktaların gözüne batıyor olabilir, aynada her seferinde aklını kurcalayan o solgun görünüme bir çözüm arayabilirsin. Bunların çözümü de yüz maskelerinde yatıyor olabilir.

Teknolojinin gelişmesi sayesinde eskiden evde yapılan maskeler popülerken şimdi, doğal maskeler yerine hazır yüz maskeleri çok daha etkili ve hızlı sonuçlar veriyor. Bize inan, bir içeriğin cildine iyi gelebilmesi için cildinin alt katmanlarına inebiliyor olması gerekli. Bir avokadoyu yüzüne sürdüğünde beklediğin sonucu alamaman son derece doğal. Önemli olan avokadonun canlandırıcı etkisini cildinin alt katmanlarına taşıyacak içerikler de kullanman, bu güç de sadece hazır yüz maskelerinde bulunuyor.

Yüz maskesi çeşitlerine değinmek gerekirse; 

 • Kil maskeleri
 • Kağıt yüz maskeleri
 • Jel maskeler
 • Nemlendirici yüz maskeleri
 • Hedef odaklı yüz maskeleri
 • Evde doğal maske tarifleri

Yüz maskesi nasıl yapılır?

Yüz maskesi nasıl yapılır?

Yüz maskesi yapmadan önce ilk adımın, cildinin neye ihtiyacı olduğunu belirlemek. Eğer cildin kuruysa nemlendirici etkili bir yüz maskesi, sivilce ve siyah noktalar için arındırıcı bir yüz maskesi, yağlı ciltler için matlaştırıcı yüz maskesi, solgun ciltler işin de canlandırıcı yüz maskesi kullanabilirsin. Cildinin kirlerden arınmasını sağlamak için detoks etkili kil maskelerini tercih edebilir, yoğun bir bakım yapmak için de kağıt yüz maskelerini tercih edebilirsin.

Maskeyi nasıl yapacağına gelirsek, eğer kremsi formda bir yüz maskesi uygulayacaksan, kullanmadığın bir fondöten fırçası ile maskeyi cildine uygulayabilirsin. Maskeyi uyguladıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika bekleyip cildini temizleyebilirsin. Yüz maskesini uyguladıktan sonra dikkat etmen gereken en önemli şey ise cildini nemlendirmek. Özellikle arındırıcı özellikte bir yüz maskesi uyguladıysan, gözeneklerini sıkılaştırmak için tonik uygulayabilir, üzerine de nemlendiricini uygulayabilirsin. Şimdi gel birlikte cilt problemine göre yüz maskesi önerilerimize geçelim.

Yüz maskesi duştan önce mi yapılır, sonra mı?

Bu sorunun kesin bir cevaı olmamakla birlikte, yüz maskesini duştan sonra yaptığında daha iyi sonuç alacağını söyleyebiliriz. Duşta hem cildin temizlenmiş olacak, hem de sıcak suyun da etkisiyle genişlemiş gözeneklerin hem daha iyi temizlenecek hem de ürünler daha kolay nüfuz edecek.

Eğer yağlı bir cilde sahipsen, siyah nokta maskesi veya kil maskesi gibi bir maske yapacaksan, duştan sonra yapmanı önerebiliriz. Böylece buhar etkisiyle açılan gözeneklerinin daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsin. Bunu dışında nemlendiren, kırışıklık karşıtı yüz maskelerini de duştan sonra temiz cildine uygulamak daha iyi sonuç almanı sağlayacaktır.

Yüz maskesi önerileri

1- Nemlendirici yüz maskesi önerisi

Nemlendirici yüz maskesi önerisi

Eğer cildinin sık sık kurumasından şikayet ediyorsan, bazı bölgeler pul pul dökülüyorsa ve neme ihtiyacı varsa, nemlendirici yüz maskelerini haftada 2-3 kere uygulayabilirsin. Bizim nem konusunda en etkili bulduğumuz yüz maskesi önerimiz, Garnier’in Nem Bombası Kağıt Maskeleri. Bir maske ile cildinin 1 haftalık nem ihtiyacını karşılayan bu kağıt yüz maskelerinin içerisindeki hyalüronik asit çok etkili bir sonuç veriyor. Tercihine göre canlandırıcı, ışıltı verici, ferahlatıcı ve dinlendirici kağıt maskeleri tercih edebilirsin. Cildi neme doyuran bu kağıt maskelerin en güzel tarafı ise yüze çok güzel tutundukları için maskeni yaparken günlük hayatına kolayca devam edebilirsin. Ev işleri arasına sıkıştırmalık, son derece pratik bir maske! Üstelik uyguladıktan sonra cilde verdiği nem, canlılık ve yumuşaklık hissi bir harika.

2- Yaşlanma karşıtı maske önerisi

Yaşlanma karşıtı maske önerisi

Yaşlanma karşıtı bakımlar söz konusu olduğunda, her yaşın ihtiyacının farklı olduğunu söylemeliyiz. 30'lu, 40'lı, 50'li yaşlara özel ürünleriyle L'Oréal Paris Yaş Uzmanı serisi ise bizim favorilerimizden! Cildimize bakım yapan bu serinin kağıt maskeleri de bulunuyor. 

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı serisinin Canlandırıcı Kağıt Göz Maskesi 30+,  Sıkılaştırıcı Kağıt Maske 40+ ve Yenileyici Kağıt Maske 50+ olarak 3 farklı çeşidi bulunuyor. Hyaluronik Asit gibi cilde yoğun nem veren içeriklere sahip bu kağıt maskeler, kolay ve pratik şekilde uygulanıyor ve cilde anında etki ederek pürüzsüz, canlı bir görünüm sağlıyor.  

Göz çevrende yeni yeni oluşan kazayağı görünümüne engel olmak için L'Oréal Paris Yaş Uzmanı serisinin Canlandırıcı Kağıt Göz Maskesi 30+, cildinin sıkılaşması için Sıkılaştırıcı Kağıt Maske 40+ ve yüz hatlarının yeniden şekillenmesi için Yenileyici Kağıt Maske 50+ kullanmanı öneririz. 

3- Arındırıcı kil maskesi önerisi

Arındırıcı kil maskesi önerisi

Eğer cildinin yeteri kadar temizlendiğine emin olamıyor ve zaman zaman detoks etkili bir cilt bakımı elde etmek istiyorsan, kil maskelerine şans verebilirsin. Kil maskeleri, cildi arındırmak, gözenekleri temizlemek ve yağlı ciltleri matlaştırmak gibi özelliklere sahipler. Evde en kolay uygulanan ve gerçekten de etkili olan kil maskesi önerisi istersen, L’Oréal Paris Saf Kil Maskelerini deneyebilirsin. 

Cildi arındıran detoks etkili, siyah nokta karşıtı, cilt tonu eşitleyici, pürüzsüzleştirici ve arındırıcı kil maskeleri ile pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsin. Bu kil maskelerinin içerisindeki 3 saf kil, evde uygulanan bir kil maskesi olarak çok etkililer. Haftada 2 kere bu maskeleri uygulayınca, cildinin ne kadar değiştiğini kendi gözlerinle göreceksin. Üstelik kokuları da bir harika!

4- Sivilce ve siyah noktalar için maske önerisi

Sivilce ve siyah noktalar için maske önerisi

Eğer cildin yağlıysa, genişlemiş gözenekler, siyah noktalar ve sivilcelerle başın dertte demektir. Bu yüzden cildindeki fazla yağı arındıracak ve siyah noktalarına iyi gelecek bir yüz maskesi arıyorsan, Garnier’in Kömür maskesi çeşitlerini önerebiliriz. Bu siyah maskeler, içeriğinde bulunan salisilik asit ve saf kömür ile hem cildini arındıracak hem de yoğun nem verecek. Böylece cildin dengelenecek ve siyah nokta ve sivilcelere yol açan sebumu azaltacak. Gözenek sıkılaştıran ve matlaştıran seçenekleri olan bu siyah kağıt yüz maskeleri gerçekten de çok etkililer.

5- Gözenek sıkılaştıran maske önerisi

Gözenek sıkılaştıran maske önerisi

Genişlemiş gözenekler gerçekten de bazen baş ağrıtabiliyor! Eğer pürüzsüz ve gözeneksiz bir cildin olsun istiyorsan, beyaz kil maskelerine yönelebilirsin. Gözenekler konusunda en etkili maskelerden biri de Kiehl’sın Rare Earth Deep Pore Cleansing Maskesi. İçerisindeki Amazon beyaz kili sayesinde cildi arındıran bu maske, gözenekleri de temizleyerek küçülmelerini sağlıyor. Cildin mat ve solgun görünmesine sebep olan ölü derileri de temizlediği için, bu maskeyi düzenli olarak kullandığında cildinin ne kadar pürüzsüzleştiğini göreceksin.

6- Soyulabilen siyah maske önerisi

Soyulabilen siyah maske önerisi

Özellikle siyah noktaları hedefleyen soyulabilir siyah maskeler de deneyebilirsin. Siyah noktalarının yoğun olduğu T bölgesine uyguladığın soyulabilir maske ile siyah noktalarına veda edebilirsin. Garnier’in Saf&Temiz Kömürlü Siyah Nokta Karşıtı Soyulabilen Siyah Maskesi, içeriğindeki saf kömür ve salisilik asit ile ciltteki gözenekleri ve siyah noktaları temizliyor. Daha ilk kullanımda siyah noktaları yok eden bu soyulabilen maske, çıkarırken de hiç can yakmıyor! Tek yapman gereken ince olmayan bir tabaka halinde uygulamak, kurumasını beklemek ve soymak. Sonrasında da siyah noktalarına veda edebilirsin, özellikle acil durumlarda hızlı bir sonuç almak istiyorsan, mutlaka denemelisin!

7- Cilt dolgunlaştıran anti-age maske önerisi

Cilt dolgunlaştıran maske önerisi

Anti-aging etkili, cildinin daha dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlayacak bir maske önerisi istersen, L'Oréal Paris'in Hyaluron Uzmanı Kağıt Yüz Maskesi'ni deneyebilirsin. Bu yüz maskesinin formülündeki hyaluronik asit sayesinde cilt 24 saat boyunca nemlenerek dolgunlaşıyor, daha pürüzsüz görünüyor ve sıkılaşıyor. Üstelik ultra ince yapısı sayesinde cilde harika bir şekilde oturuyor. Bu sayede cilde yoğun bir şekilde etki edebilen bu maskeyi yaptığında, akıllı telefonunun yüz tanıma özelliği bile çalışıyor!

8. C vitamini maskesi

c vitamini yüz maskesi

Solgun bir cilde sahipsen, cildinin daha aydınlık, parlak ve canlı görünmesini sağlamak istiyorsan, Garnier C Vitamini Parlaklık Verici Kağıt Yüz Maskesi'ni önerebiliriz. C vitamini ve hyaluronik asit içeren bu Garnier maske, sadece 15 dakikada cilde yoğun nem ve parlaklık etkisi veriyor. Solgun cildinden eser kalmadığı gibi, cildin çok daha aydınlık ve canlı görünüyor.

9- Göz maskesi önerisi

Göz maskesi önerisi

Göz çevresinin de en az yüzünün geri kalanı kadar bakıma ihtiyacı var, hatta daha da fazlasına. Göz çevren nemsiz kaldığında ince çizgilere, koyu göz altı halkalarına ve göz altı torbalarına sahip olabilirsin. Bu yüzden göz çevreni yoğun bir şekilde nemlendirecek göz maskeleri kullanabilirsin. Garnier’nin Nem Bombası Kağıt Göz Maskeleri ise bu konuda son derece başarılılar. İçerisindeki hyalüronik asit, Hindistan cevizi suyu ve portakal suyu ile göz çevresini nemlendiren ve canlandıran bu kağıt göz maskeleri, göz altı morluklarından ve torbalarından şikayet ediyorsan tam sana göre.

Evde yüz maskesi nasıl yapılır?

Evde bulunan malzemelerle doğal yüz maskesi tarifleri de son derece popüler. Herkesin mutfağında bulunan yoğurt, yumurta, kahve, salatalık ve limon gibi malzemelerde yüz maskesini evde yapmak mümkün. Fakat her zaman cilt için özel formüle edilmiş, yüzde kullanmaya uygun maskeleri uygulamanın daha güvenli olduğunu hatırlatalım. Bu evde maske tariflerini yüzüne uygulamadan önce bir dermatologa danışman gerektiğini de belirtmek isteriz.

Evde doğal malzemelerde hazırlayabileceğin maske tarifleri ise şu şekilde:

1. Kahve maskesi:

Kahvenin partiküllü yapısı, ciltte peeling etkisi yaratmasıyla biliniyor. Evde hazırlayacağın kahve maskesi tarifi ile cildinin daha sıkı ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsin.

 • 1 tatlı kaşığı türk kahvesi
 • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı

2. Limon maskesi:

Limonun cilt tonunu eşitleme ve gözenek sıkılaştırma özelliği sayesinde evde yüz maskesi yapımında çok sık kullanıldığı biliniyor. Asitli bir yapısı olduğu için kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor.

 • 1 kaşık yoğurt
 • Birkaç damla limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

3. Karbonat maskesi:

Cilt lekelerini ve renk eşitsizliğini gidermek için yapılan karbonat maskesi yine dikkat edilmesi gereken maske tariflerinden biri. Ciltte reaksiyon yaratma ihtimali olduğu için mutlaka bir uzmana danışımalı.

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Birkaç damla limon
 • Yoğurt

4. Maya maskesi

Cildin nem dengesini korumak ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için kuru ve yaş maya yüz maskesi evde çok sık tercih ediliyor.

 • Kuru veya yaş maya
 • Su

5. Salatalık maskesi:

Ciltteki şişlikleri indirmek, cildin daha tazelenmiş ve canlı görünmesini sağlamak için salatalık maskesi evde uygulanan diğer bir maske tarifi.

 • Rendelenmiş salatalık
 • Salatalık kabukları

6. Yumurta akı maskesi

Gözenek ve siyah noktalar üzerinde etkili olduğu düşünülen yumurta akı maskesi de oldukça popüler.

 • Yumurta akı
 • Birkaç damla limon
 • Yoğurt

Evde doğal malzemeler kullanılarak hazırlanan bu maskelerin hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkiye sahip değildir ve tedavi önerisi niteliği taşımaz. Cilt problemlerini gidermek için mutlaka bir dermatologa danışılmasını ve yüzde kullanılması güvenli olan cilt bakım ürünlerinin tercih edilmesini öneririz.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?