Cilt ve Ev Parazitleri Arasındaki İlişki

Cilt ve Ev Parazitleri Arasındaki İlişki

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildimizde yaşayan yüzlerce minik parazit olduğunu biliyor muydun? Cilt ve ev parazitleri görünmeden hayatımızın içinde yer alan misafirler. Tabii her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu ev ve cilt parazitlerinin de fazlası bizim için zararlı. 

Kendini parazitlerden nasıl koruyabilirsin? Cilt parazitlerinin olduğunu nasıl anlarsın ve nasıl kurtulabilirsin? Evet pek iç açıcı bir konu değil ama cilt sağlığın için parazitlerle nasıl yaşanması gerektiğini öğrenmelisin!

Cilt paraziti nedir?

Cilt paraziti nedir?

Cilt parazitleri, insan derisinde yaşayan sekiz bacaklı bir mikroorganizma yani aslında bunlar bir çeşit hayvanlar. 

Cilt parazitleri çoğunlukla gözeneklerde yaşıyorlar. Cilt parazitlerinin derimizde yaşadığı ve burada öldüğü biliniyor. Genellikle cilt parazitleri zararsızdır fakat bazı durumlarda parazitler ciltte deformasyona yol açabilirler. 

Cilt parazitleri en çok hangi bölgede yer alır?: Demodex parazitleri en çok yüzümüzde yer alıyor. Çünkü yüzümüzde daha çok gözenek ve yağ bezesi bulunuyor. Ciltten sonra en çok genital bölge de göğüs çevresinde parazit görülür.

Cilt parazitleri cilde zarar verir mi?

Cilt parazitleri cilde zarar verir mi?

Cilt parazitlerinin birçoğu zararsız olsa da bazı Demodex parazitleri ciltte hasar bırakabilir. Demodex yani ciltte yaşayan parazitler en çok sebum seviyesinin yüksek olduğu ve bağışıklığın düştüğü durumlarda ortaya çıkıyorlar. Parazitler kıl kökünde çoğalmaya başlıyor ve hücre içine yerleşerek deri yüzeyinde iz bırakabiliyor. 

Cilt parazitleri, gözeneklerin yoğun olduğu T bölgesinde ve ağız çevresinde minik kabartılar şeklinde belirir. Bazen de aşırı kuruluk ve kaşıntıya yol açar. Nemlendirici krem sürmene rağmen bir türlü cilt kuruluğunu kontrol altına alamıyorsan ve burun kenarında pürüzler çoğalıyorsa cilt parazitlerin artmış olabilir. Bu aşamadan önemli olan cildine sıradan nemlendirici uygulamak yerine cildinin sebum dengesini sağlayacak doğru kremler kullanman. 

Cilt parazitleri nasıl tedavi edilir?

Cilt parazitleri nasıl tedavi edilir?

Cildinde geçmeyen kuruluk ve burun kenarlarında pürüzler varsa, cildindeki parazit oranı normalden daha yüksek olabilir. Parazitler cilt sağlığını ele geçirmeden sen bir adım önde olmalısın. Öncelikle cilt temizliğine çok önem göstermeli, her sabah ve akşam yüz yıkama jeli kullanmalısın. 

Günlük cilt bakımında tonik kullanarak gözeneklerinin temizlenmesini sağlamalı, cilt bariyerini güçlendirecek bakım kremleri ile cildini nemlendirmelisin. Beslenmene dikkat ederek cilt parazitlerini içten de kontrol edebilirsin. Antioksidan açısından zengin olan domates ve hindistan cevizini tüketerek parazitlerin azalmasına yardımcı olabilirsin. Cildinde kuruluk, kaşıntı ve geçmeyen pürüzler varsa mutlaka dermotoloğa giderek bunların sebebini öğrenmelisin. 

Ev paraziti nedir?

Ev paraziti nedir?

Evimizde yaşayan parazitlerin başında toz akarları, kene ve pire geliyor. Ev tozu akarları, gözle görülemeyen sadece mikroskopla görülen küçük parazitler. Toz akarları genellikle sıcak ve nemli yerlerde çoğalmayı seviyorlar. Ve tahmin et neyle besleniyorlar? İnsanların ölü deri döküntüleriyle! 

Ev parazitlerinden nasıl korunabilirsin?

Ev parazitlerinden nasıl korunabilirsin?

Ev parazitleri en çok toz olan yerlerde toplanırlar. Örneğin, yatak, yastık, halı, kalın perde ve mobilya üzerinde. Bu alanlar kolay tozlandığı ve gözden kaçtığı için ev parazitleri için uygun alanlar. 

Ev parazitlerinden korunmak için yünlü halı kullanmamalısın. Kalın halı yerine ince bir kilim daha güvenli olabilir. Kalın perdeleri de kaldırarak yerine ince tül koyabilirsin. Stor perde ve ince tüllerde parazitler daha az yaşıyor. Eğer parazitlere alerjin varsa evinde çok fazla biblo ve obje bulundurma. Bunların üzerinde de bol bol parazitler görülebiliyor. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?