Cilt Yaşlanması Ne Zaman Başlar?

Cilt Yaşlanması Ne Zaman Başlar?

Yaşlandıkça vücudumuzun genç yıllarında olduğu gibi hızlı çalışmadığı ve metabolizmanın da adım adım yavaşladığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu yavaşlama döngüsüne ciltteki hücre döngüsü de dahil! 25 yaşından sonra vücudumuzun yılda yaklaşık %1 oranında daha az kolajen üretmeye başladığını biliyoruz. 50 yaşına geldiğimizde ise vücut, yeni kolajen üretimini neredeyse durdurur. Ciltte kalan kolajenler parçalanır ve zayıflar. Peki, bu ne anlama geliyor? Cildimizin nasıl yaşlandığını ve bu yaşlanma sürecinin adımlarını seninle paylaşıyoruz.

Cilt yaşlanmasını en güzel şekilde yaşamak, yaşlanma belirtilerini kontrol altına almak için yaşına uygun anti-aging bakımları anlatıyoruz. 

Cilt yaşlanması nedir?

Cilt yaşlanması nedir?

25 yaşından itibaren ciltteki kolajen üretiminin azalması, elastikiyetin azalmasına yol açar. Daha az kolajen üretimi demek, göz kapaklarının sarkmaya başlaması ve kaç çatma gibi mimik çizgilerinin daha belirgin olması anlamına gelir. Kısaca cilt yaşlanma belirtileri 25 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlıyor. 

Evet, cilt yaşlanması 25 yaşından itibaren başlar ve yaşlanmanın ilk belirtileri cilt yüzeyinde belirginleşir. İnce çizgiler, görünür kırışıklıklar, hacim kaybı  ve elastikiyet kaybı cilt yaşlanmasının ilk belirtilerinden birkaçını oluşturuyor. 

Cilt yaşlanmasının aşamaları nelerdir?

30'lu yaşlarda

30'lu yaşlarda

30'lu yaşlar geldiğinde, serbest radikaller cildi daha hızlı etkilemeye başlıyor. 30'lu yaşlarda görülen ilk yaşlanma belirtileri genellikle ince çizgiler, kırışıklıklar, koyu lekeler, cilt rengi düzensizliği olur. Yaşlılık belirtileri kişiden kişiye değişebilir, kişinin yaşam stili, güneşe ne kadar maruz kaldığı ve cilt bakım rutinine göre bu belirtilerinin tamamını ve birkaçını görmen mümkün! 

30'lu yaşlarda anti-aging cilt bakımı yapmak için kolajen desteği içeren bakım kremleri kullanmanı öneririz. L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 30+ Kırışıklık Karşıtı Krem, formülündeki kolajen biosferleri sayesinde cildindeki erken kırışıklıkları onarıyor ve cildine yoğun bir nem kazandırıyor. Yaş uzmanı 30+ kremin yorumlarını okuduğumuzda, kullananlar cildinin daha esnek ve daha pürüzsüz göründüğünü söylüyorlar. Sen de erkenden anti-aging kremleri kullanmaya başlayarak cilt yaşlanmasını kontrol altında tutabilirsin. 

Editörün önerisi: 30'lu yaşlarda yoğun çalışma temposuna sahip olan kişilerde göz çevresi kırışıklığı ve göz altı torbaları da kaçınılmaz olabiliyor. Bu gibi durumlarda biz L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 30+ Canlandırıcı Kâğıt Göz Maskesi’nden de faydalanıyoruz. İçeriğinde hyaluronik asit ve kolajen olan bu göz maskesi, göz altı torba görünümünü azaltıyor ve göz çevresinin daha dolgun görünmesini sağlıyor.

40'lı yaşlarda

40'lı yaşlarda

40'lı yaşlarda artık dinlenirken bile yüzünde ince kırışıklıkları görmen mümkündür. Mimik çizgileri yerini sabit kalan çizgilere bırakır. Ayrıca bu yaş grubunda yüzde pigmentasyon kaybı, güneş lekeleri, cilt sarkması ve yanak çizgisinin belirginleşmesi gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir. 

Yaşlanma karşıtı bakımın dönüm noktalarından olan 40'lı yaşlarda, doğru cilt bakımıyla yaşlılık izlerini kontrol altına alabilirsin. L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 40+ Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Krem, kırışıklık karşıtı etkisiyle bilinen Retino-Peptidler sayesinde ciltte daha sıkı bir görünüm amaçlıyor. Cilde yoğun bir nem sağladığı için cildin kendini yenileme süreci hızlanıyor ve kolajen üretimi de artıyor. Loreal yüz sıkıştırma kremini sadece yüzüne değil, boynuna da uygulamalısın. 

40'lı yaşlarda kazayakları ve göz kenarında kırışıklar olabiliyor. Bunların görünürlüğünü azaltmak için de L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 40+ Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Göz Kremini tavsiye ediyoruz. İçeriğindeki Pro-Retinol A ve kafein sayesinde göz çevresindeki yorgunluk izleri azalıyor ve göz çevresi sıkılaşarak daha genç görünmeye başlıyor. 

Editörün önerisi: Kırışıklık kreminin yanı sıra haftalık cilt bakım rutinine L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 40+ Sıkılaştırıcı Kâğıt Maske’yi eklediğinde daha hızlı bir gençlik etkisi alabilirsin. Pro Retinol, Hyaluronik Asit ve Peptidler içeren kağıt maske, cildine ultra nem kazandırır ve cilt sıkılaşması sağlar.

50'li yaşlarda

50'li yaşlarda

50'li yaşlara kadar yaşlanma karşıtı bakım yapmamış kişilerde yoğun kırışıklıklar ve cilt lekeleri görünebiliyor. Ciltte yeni kolajen üretimi olmadığı için yüzde sarkma, cilt yumuşaması, üst göz kapağı sarkması, kaş düşmesi ve yanakların aşağı doğru sarkması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. 50'li yaşlarda ortaya çıkan bir diğer yaşlanma işareti ise boyun sarkması oluyor. Boyunda yoğun kırışıkları olan kişilerin mutlaka yüz kremlerini boynuna da sürmesini öneririz. 

L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 50+ Kırışıklık Karşıtı Yenileyici Krem, içerdiği yağ özleri sayesinde cilde yoğun bir nem kazandırarak kuruluk sorununu gideriyor ve cilde daha ışıltılı bir görünüm kazandırıyor. Düzenli olarak bu kremi kullananlar yüzde lifting etkisi ve cildinin daha toparlanmış bir görünüm oluştuğunu söylüyorlar. Yüzünde yoğun bir yenileme etkisi oluşsun istiyorsan L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 50+ Yenileyici Kâğıt Maske'yi de kullanmanı öneririz. İhtiyacına göre haftada 1 veya 2 kere kağıt maske kullanmak, cildinin sıkılaşmasını sağlayacak ve cilt tonunu eşitlenmesine destek olacak. 

60'lı yaşlarda

60'lı yaşlarda

60'lı yaşlarda cildin kendini yenileme hızı oldukça düşük olduğu için cildi besleyen ve cildin kendini onarmasını sağlayan bakım kremleri kullanmanı tavsiye ederiz. 60'lı yaşlarda en çok karşımıza çıkan cilt yaşlanma belirtileri, yüzde parlaklık kaybı, renk eşitsizliği, göz altı koyuluğu, boyun sarkması, cildin kolayca tahriş olması ve kırışıklardır. 

L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 60+ Kırışıklık Karşıtı Besleyici Krem, içeriğindeki B3, B5, E vitamini ve Opuntia çiçeği özleri sayesinde yaşlanma lekelerinin azalmasına ve yüzdeki kırışıkların daha az belirgin olmasına yardımcı oluyor. Loreal 60+ kremin en sevdiğimiz özelliği ise GFK 20 güneş koruması içermesi! Böylece cildindeki güneş kaynaklı lekeleri azaltırken, yenisi eklenmiyor ve cildinde eşit bir renk görünümü sağlanıyor. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?