At Kuyruğu Otunun (Kırkkilit Otu) Faydaları Nelerdir?


At Kuyruğu otu diğer bir deyişle Kırkkilit otu son zamanların en popüler şifalı bitkilerinden biri. Oldukça kolay yetişen at kuyruğu otunun faydalarını bir araya getirdik. Kırkkilit çayı faydalarının yaygınlaşmasından sonra gittikçe popülerleşiyor. Peki at kuyruğu otu nedir ve ne işe yarar?

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) nedir?

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) nedir?

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) özellikle sulak alanlarda yetişen oldukça şifalı bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen kırkkilit otunu bilenler oldukça faydasını gördüğünü söylüyorlar. Dünyada birçok farklı çeşidi olan kırkkilit otunun Türkiye'de 7 farklı türü bulunuyor. Bu farklı türlerin hepsi oldukça faydalı ve şifalı bitkiler! 

At kuyruğu otu küçük bir bitkidir. Biberiye bitkisine benzeyen sert ve sivri yaprakları vardır. Kırkkilit otunun kendine özgü yeşil tonu ve büyük yapraklarıyla görenleri kendine hayran bırakır. Mayıs ve haziran döneminde beliren bu bitki çiçeksiz olur ve genellikle su kenarlarını sever.

Kırkkilit otu ne işe yarar?

Kırkkilit otu ne işe yarar?
  • At kuyruğu otunun içeriğindeki kimyasallar ve antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.
  • Sağlıklı kemik dokusuna yardımcı olur ve vücudunun güçlenmesini sağlayabilir. 
  • Kırkkilit otu saç ve tırnak güçlendirmek için de kullanılıyor. Bu otun içeriğindeki selenyum, saçların uzamasına yardımcı olabiliyor ve saçları daha parlak gösteriyor. 
  • At kuyruğu otundaki kimyasalların antioksidan ve antienflamatuar etkileri olduğu düşünülüyor. Bu antioksidanlar idrar söktürücü etkiye sahiptir.
  • Kırkkilit otunun içeriğindeki silisyum, kemik sağlığının korunmasına ve kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olabiliyor.
  • Hücre yenileyici etkiye sahip olduğu için ağız içi yaralarında da etki gösteriyor.
  • Doğal nemlendiricileri sevenler kırkkilit otunu ezerek merhem haline getiriyor. Kırkkilit kreminin yaraları iyileştirdiği söyleniyor.
  • Kırkkilit çayı vücuttaki fazla suyun atılmasını sağladığı için ödem atıcı çay olarak da kullanılıyor. İncelmek isteyen ve bir türlü vücudundaki ödemi atamayanlar bu şifalı çayı deneyebilirler. 
  • Uyku sorunu yaşayanlar için de kırkkilit otu çayı tavsiye ediliyor. Vücudu rahatlan bu çay daha uzun ve kalitel bir uykuya yardımcı oluyor. 

At kuyruğu otu (Kırkkilit otu) nasıl tüketilir?

At kuyruğu otu (Kırkkilit otu) nasıl tüketilir?

At kuyruğu otu genellikle çay olarak tüketiliyor. Mayıs ve haziran aylarında kırkkilit otunu toprağa yakın olan kısımlarından makas yardımıyla kesebilirsin. Kestiğin bu demetleri gölgelik bir alanda kurumaya bırak. At kuyruğu otunun kuruduğuna emin olduktan sonra minik parçalara bölerek bir kavanozda saklayabilirsin. 

At kuyruğu otu (Kırkkilit otu) çayı hazırlamak için iki dal veya iki çay kaşığı ot kullanmak yeterli olacak. Bir bardak sıcak suyun içinde bitki çayını demleyerek günlük olarak tüketebilirsin. Dilersen bir gün önceden çayını hazırlayıp buzdolabına koyarak kırkkilit otu soğuk çayını da içebilirsin. 

Editörün önerisi: Tırnak ve saç bakımında kirkkilit otu kullanacaksan ılık çay suyunu direkt olarak saç boylarına ve tırnaklarına uygulamanı öneririz. Aşırı sıcak çay cildinin kurumasına yol açabilir. 

Kırkkilit otu kremi nasıl hazırlanır?: Kırkkilit otunu ezerek krem haline getir ve kıvam alması için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ekle. Bu merhemi cilt yaraların için kullanabilirsin. 

Kırkkilit otu zararları nelerdir?

Kırkkilit otu zararları nelerdir?

Her doğal içeriğin olduğu kadar kırkkilit otunun da zararları ve riskleri bulunuyor. Kırkkilit otu çayı böbrek yetmezliği olan ve böbrek kaynaklı problemi olanlar için önerilmiyor. 

Eğer vücudunda potasyum değeri düşükse, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsan veya kronik bir rahatsızlığın varsa at kuyruğu otu çayını doktoruna danışmadan içmemelisin. Özel bir tedavi sürecinden geçenler doğal ve şifalı bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalılar.

Kırkkilit çayı içtikten sonra cildinde alerjik bir reaksiyon gözlemliyorsan, kaşıntı, bulantı veya ciltte kızarıklık gibi sorunlar oluşuyorsa çayı kesmeli ve doktorunla görüşmelisin. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?