Glutensiz Beslenme Nedir? Glutensiz Beslenme Diyeti Önerileri


Sağlıklı beslenme trendlerinde karşımıza glutensiz beslenme çıkmaya başladı. Bugüne kadar glutensiz gıdaların, çölyak hastalığı olanlar yani gluten alerjisi olanlar için tercih edildiğini düşünüyorduk. Fakat konu sağlıklı beslenme olunca, glutenin aslında vücudumuz için çok da yararlı olmadığını öğrenmiş olduk. Artık gluten alerjisi olsun veya olmasın, çevremizdeki çoğu kişi glutensiz beslenmeye başladı. Glutensiz diyet listeleri ve glutensiz tarifler sürekli karşımıza çıkıyor. Biz de en yeni sağlık trendine karşı koyamadık ve glutensiz beslenme önerilerini araştırdık. Bakalım glutensiz beslenme nasıl oluyor?

Glutensiz beslenme nedir?

Glutensiz beslenme nedir?

İlk olarak glutenin ne olduğundan bahsedelim. Gluten, tahıllarda bulunan bir protein türü. Arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten proteini, sindirilmesi zor bir protein çeşididir. Bu yüzden de glutenli gıdalar tüketmek sindirim zorluğuna ve bağırsak hassasiyetine yol açabiliyor.

Glutensiz beslenme ise glutenin yer almadığı onun yerine kinoa, esmer pirinç, yulaf, patates gibi sağlıklı gıdaların yer aldığı bir beslenme rutininden meydana gelir. Glütensiz diyet programları genellikle kilo vermek isteyen ve glüten gıda intoleransı olan kişilere öneriliyor. Toplumun ortalama %13'ünde olduğu tahmin edilen glüten intoleransı sindirim zorluğuna, ishale ve aşırı yorgunluğa neden oluyor. Glüteni sindirmekte zorlanan kişilerde fazla şişkinlik meydana gelir. Gluten tüketmeyi bıraktığında vücudundaki ödem ve şişkinliğin azaldığını görebilirsin. 

Glutensiz beslenme nasıl olmalı?

Glutensiz beslenme nasıl olmalı?

Glütensiz beslenme diyetinde içinde gluten olan bütün gıdalara veda etmelisin. Evet, ekmek ve makarnayı hayatından çıkarmalısın. Gluten, hamurun kabarması ve esnemesini sağlayan bir protein olduğu için neredeyse bütün hamur işi yemeklerinde gluten bulunur.

Peki, glütensiz beslenme neleri kapsıyor?: Glutensiz diyet listesinde kinoa, patates, meyve, sebze, soya, badem, hindistan cevizi unu, yumurta, tavuk ve deniz ürünleri yenilebilir. Glutensiz beslenme denildiğinde bize en çok 'pilavda gluten var mı?' sorusu denk geldi. Açıklayalım, pirinçte gluten olmadığı için diyet boyunca tüketilebilir.

Glutensiz beslenme önerileri

Glutensiz beslenme önerileri

Gluteni hayatından çıkarıp daha ince görünmek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsun. Süper! Glutensiz beslenmeye yeni başlayanlar için öncelikle şunu söyleyelim. Paketli aldığınız her gıdanın yani bisküvilerden tut da konserve gıdalara kadar hepsinin içeriğini okumalısın. Bazen hiç ummadığın paketlerde gluten çıkabilir. 

Glutensiz beslenmek demek hayatın boyunca ekmek, pizza veya makarna yiyemeyeceğin anlamına gelmiyor. Glutensiz ekmek, glutensiz makarna çeşitlerini marketlerde bulabilirsin. 'Glutensiz diyet kaç kilo verdirir?' diye soranlar için açıklayalım. Glutensiz diyet hızlı kilo vermek için yapılmamalı. Sağlıklı beslenmek ve bağırsak sisteminin daha sağlıklı çalışması için glutensiz diyet yapmanı öneririz. Glutensiz beslenme ile kilo vermek arasında doğrudan bir bağlantı bulunmuyor. Fakat bağırsakların daha iyi çalıştığı için vücudunda daha az ödem birikir ve şişkinliğin inebilir. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?