En İyi Gözenek Sıkılaştırıcı Tonikler

En İyi Gözenek Sıkılaştırıcı Tonikler

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Eğer genişlemiş gözeneklerle başın dertteyse, en iyi gözenek sıkılaştırıcı tonikleri senin için bir araya getirdik!

Geniş gözenek görünümü, özellikle yağlı ciltlilerin en sık şikayet ettiği cilt problemlerinden. Cildin sürekli yağ üretmesi, yeteri kadar arınmaması, makyajın temizlenmemesi gibi durumlarda genişleyen gözenekleri nasıl sıkılaştırabileceğini biliyor musun? Bu yazıda bizim favorimiz olan en iyi gözenek sıkılaştırıcı tonikleri ve merak ettiğin her şeyi bir araya getirdik!

1. La Roche-Posay Effaclar Tonik

La Roche-Posay Effaclar Tonik

Yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltlerde, genişlemiş gözenek görünümü de diğer cilt problemlerine ekleniyor. Cildin ürettiği fazla sebum, az önce anlattığımız gibi cilt yüzeyinde gözeneklerin genişlemesine neden oluyor. Effaclar sıkılaştırıcı mikro-soyucu tonik, içeriğindeki temizleyici maddeler ve sıkılaştırıcı LHA ile ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlıyor, gözeneklerin tekrar tıkanmalarına engel oluyor.

Effaclar toniği düzenli olarak kullandığında pürüzlü cilt görünümünün ve geniş gözeneklerinin azalmaya başladığını göreceksin. Tek yapman gereken temiz cildine pamukla bu toniği her gün uygulamak.

2. Garnier Saf & Temiz Tonik

Garnier Saf & Temiz Tonik

Garnier Saf & Temiz Tonik, salisilik asit ve çinko türevi içeriği ile yağlanma ve pürüzlerle savaşıyor, cildin arınmasını sağlayarak gözenekleri sıkılaştırıyor. Aynı zamanda cildi matlaştıran bu tonik, yağlı ciltler için bulunmaz nimetlerden biri.

3. Kiehl’s Rare Earth Pore Refining Toner

Kiehl’s Rare Earth Pore Refining Toner

Cilt bakımında killer, gözenek arındırma ve sıkılaştırma özellikleri sayesinde çok kullanışlılar. Kiehl’s Rare Earth Pore Refining Toner ise içerisindeki Amazon beyaz kili sayesinde cilt yüzeyindeki toksinleri arındırıyor ve gözenek görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Çift aşamalı bu toniği çalkalayarak uyguladıktan sonra cildin nem seviyesi dengelendiği için matlaşıyor, daha pürüzsüz ve sağlıklı görünüyor.

4. SkinCeauticals Age + Blemish Tonik

SkinCeauticals Age + Blemish Tonik

Yağlı ve karma ciltlerin çok severek kullanacakları bir diğer tonik ise SkinCeauticals’ın Age + Blemish toniği. Yaşlanma karşıtı özelliği de bulunan bu tonik, içerisindeki LHA, salisilik asit ve glikolik asit sayesinde tıkalı gözenekleri açıyor ve cildi ölü deriden arındırıyor. Günde 2 kere kullanılabilen bu toniği eğer gündüz kullandıktan sonra mutlaka güneş koruyucu kullanman gerektiğini de ekleyelim. Düzenli kullandığında cildinin gözeneklerden arındığını ve çok daha pürüzsüz göründüğünü fark edeceksin.

Gözenekler neden genişler?

Gözenekler neden genişler?

Eğer aynaya baktığında yüzünde ilk dikkatini çeken şey genişlemiş gözeneklerinse, aslında yalnız değilsin. En sık yağlı cilde sahip olanların başını ağrıtan geniş gözenekler, tüm cilt tipleri için önleminin alınması gereken bir cilt problemi. Peki gözenekler neden genişler? Yağlı ciltlerde cildin nem dengesi olmadığı için cilt fazladan sebum yani yağ üretir ve bu yağ cildin yüzeyine çıkarken gözenekleri de genişletir. Bir noktadan sonra gözeneklerde biriken bu yağ eğer iyi arındırılmazsa siyah noktalara ve ileri aşamada sivilceye dönüşebilirler. Aynı şekilde makyajı iyi bir şekilde temizlememek de gözeneklerin genişlemesine neden olabilir.

Gözenek sıkılaştırmak için ne yapabilirsin? Öncelikle cildini düzenli bir şekilde temizlemeli ve arındırmalısın. Fazla yağdan, günlük kirden ve makyaj kalıntılarından arınan cildindeki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamak kolay bir hale gelecek. Fakat sadece yüzünü yıkamak, makyaj temizleyici ile makyajı temizlemek ve tek başına micellar su cildini yeteri kadar arındırmayabilir. Bu noktada gözenek sıkılaştırıcı bir tonik kullanman şart. Bu toniklerin esas görevi gözenekleri sıkılaştırmak değil, gözeneklerin içini temizleyerek zamanla sıkılaşmalarını sağlamak. Eğer hazırsan, en iyi gözenek sıkılaştırıcı tonikleri anlatmaya başlıyoruz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Nedir?

Gözenek Sıkılaştırıcı Nedir?

Gözenek sıkılaştırıcı tonikler, krem ve maskeler cilde nem kazandırmak ve gözenekleri küçültmek için kullanılır. Gözenek sıkılaştırıcıların içeriğindeki yağ emici kapsüller, ciltteki yağı çeker ve gözeneklerin daha sıkı görünmesini sağlar. Gözenek sıkılaştırıcılar bu işlemi yaparken aynı zamanda cildin sebumunu dengeler ve aşırı yağlanmayı ortadan kaldırır. 

Gözenek sıkılaştırıcı toniği bir kere kullanmak yeterli olmaz. Düzenli kullandığında gözeneklerin küçüldüğünü ve gözeneklerin derinlemesine temizlendiğini fark edersin. 

Gözenek Sıkılaştırıcı Evde Nasıl Yapılır?

Gözenek sıkılaştırıcı faydalarını öğrendikten sonra hemen evde yapmak isteyebilirsin. Evdeki doğal malzemelerle gözenek sıkılaştırıcı tonik yapabilirsin. Evde gözenek maskesi yapmak için ihtiyacın olan iki malzeme var: Karbonat ve su. İki yemek kaşığı karbonat ve üç yemek kaşığı suyu karıştır ve maske kıvamına getir. Temiz bir pamukla cildine uyguna ve kurumasını bekle. Düzenli karbonat maskesi yaparak gözeneklerini sıkılaştırabilirsin.


Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Tonik Yerine Ne Kullanılabilir?

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Tonik Yerine Ne Kullanılabilir?

Gözenekleri sıkılaştırmak için tonik yerine gözenek sıkılaştırıcı maske ve nemlendiricileri kullanabilirsin. Gözenek karşıtı maskeler, ciltteki yağı çekerek daha mat ve pürüzsüz bir etki sağlıyorlar. Maske sonrası cildindeki gözeneklerin daha az belirgin olduğunu fark edersin. Özellikle kil maskesi ve kömür maskesi gözenek görünümünü azaltmak için tercih edilebilir.

Gözenek karşıtı maske yaptıktan sonra nemlendirici sürerek cildine bakım yapmayı unutma. Aloe Vera gibi yoğun nem veren doğal içerikli nemlendiriciler maske sonrası cildine çok iyi gelecek! 

Gözenekler Nasıl Yok Edilebilir?

Gözenekleri yok etmek mümkün değil! Cildimizin tamamı gözeneklerle kaplıdır ve gözenekler cildin nefes alması için önemli bir göreve sahiptir. Gözenek görünümü azaltmak ve gözenekleri küçültmek için yapman gerekenleri aşağıda sıralıyoruz. 

  • Düzenli olarak gözenek sıkılaştırıcı tonik kullan
  • Kil maskesi yap
  • Kömür maskesi dene
  • Cildine buz uygula
  • Maden suyuyla temizle
  • Aloe Vera içeren nemlendirici kullan
  • Cildini düzenli olarak temizle
  • Siyah nokta karşıtı bakım yap
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?