Hamaklı Yoga (Antigravity Yoga) Nedir? Farkları Nelerdir?


Hamaklı yoga (Antigravity Yoga) ayakları yerden kesen en keyifli yoga çeşitlerinden biri! Hamak yogası, vücudunun rahatlamasını sağlarken aynı zamanda vücudun şekillenmesine de yardımcı oluyor. Hamaklı yoga fotoğraflarına baktığımızda ne kadar keyifli ve eğlenceli göründüğünün farkındayız. Peki, sen hamaklı yoga yapmayı düşünür müsün? Ayaklarını yerden kesecek olan bu yoga modelini yakından tanımak için yazının devamına bekleniyorsun. 

Hamaklı yoga nedir?

Hamaklı yoga nedir?

Hamak yogası yani yerçekimsiz yoga, akrobosi kumaşının tavandan asılmasıyla yaratılan hamaklarla yapılıyor. Bu hamaklar sadece yogada değil pilates, meditasyon, dans ve akrobaside de kullanılır. Hamak yogası, vücudun hamaklara asılarak yerçekimine karşı konulduğu bir yöntemdir. Ruh ve beden sağlığına çok iyi geldiği söyleyenen hamak yogası vücudun esnekliğini ilerletmek, rahatlamak ve vücudu şekillendirmek için tercih ediliyor. 

Hamak yogası ekipman gerektirmediği (buna ayakkabı da dahil!) ve vücudu hızlı şekillendirdiği için yoga yapanlar tarafından çok seviliyor. Özellikle karın kaslarının çalışmasını sağlayan bu yoga türü, kısa sürede kalori yakmanı sağlayacak ve vücudunu daha esnek bir hale getirecek. 

Hamaklı yoganın klasik yogadan farkı nedir?

Hamaklı yoganın klasik yogadan farkı nedir?

Klasik yogaya göre hamak yogası daha kolay uygulanabiliyor. Yer matında yapamadığın birçok zorlu hareketi yoga salıncağında kolay bir şekilde yapabiliyorsun. Havada yoga yaparken yerçekiminin gücünü ortadan kaldırıyorsun ve daha hafif, özgür, rahatlamış hissetmeye başlıyorsun. Ayrıca hamak yogası için sadece tavandan asılmış bir hamağa ihtiyacın olacak. Onun dışında hiçbir ekipman gerektirmeyen bu yoga türü klasik yoga kadar popüler olacak gibi duruyor. 

Yogadaki zor hareketlerin bile daha kolay uygulanmasını sağlayan hamaklı yoga, merkez sinir sistemini en üst seviyede çalıştırıyor ve pozisyon değiştirirken vücudun kontrolunu elinde tutmana yardımcı oluyor. Hamaklı yoga yapanlar, seans boyunca zihnin rahatladığını ve sadece vücudun kontrolunu düşündüğünü söylüyorlar. Yogaya yeni başlayanlar için de uygun olan hamaklı yoga ile tanışmanı ertelememelisin. 

Hamaklı yoga faydaları nelerdir?

Hamaklı yoga faydaları nelerdir?

Hamaklı yoga sadece zihin sağlığı için değil, vücut için de çok faydalı! Hatta egzersiz yapanlar, hamak yogasını en iyi karın kasları çalıştırıcı egzersiz olduğunu söylüyorlar. Altı hafta boyunca düzenli olarak hamak yogası yapanlar 2-2.5 kg kaybettiğini söylüyorlar. Aynı zamanda hamaklı yoga yapanlar iki ayda vücut yağlarının %2'sini kaybettiğini de eklediler. Kısaca hamak yogası, klasik yogaya göre çok daha hızlı vücut şekillendirebiliyor! 

Hamak yogasıyla ne kadar kalori yakılır? 50 dakikalık hamaklı yogada ortalama 320 kalori kaybedebilirsin. Hamak yogası ideal bir kardiyo yöntemidir. Vücudun güçlenmesini sağlar ve bütün kasları çalıştırarak daha fit görünmene yardımcı olur. Özellikle bel ve sırt ağrısı çekenler hamak yogası yaparak omurgadaki baskıyı azaltabilir ve daha dik durmaya başlayabilirler.

Hamak yogası nasıl yapılır?

Hamaklı Yoga (Antigravity Yoga) Nedir? Farkları Nelerdir?


Yerçekimsiz yoga yapmak düşündüğünden çok daha basit! İlk olarak vücudun ısınması için pratik yapılıyor. Kolay hareketlerle hamak yogasına başlanır ve her yoga seansından hareketler adım adım zorlaşır. Her asanadan sonra vücudunun esnediğini ve yerçekimine karşı daha özgür hissettiğini fark edeceksin. 

Hamaklı yogaya yeni başlıyorsan eğitmenle ilerlemeni öneririz. Daha uygun ve doğru hareketli eğitmenin gösterebilir. Doğru yoga hareketleri yaptıkça kasların güçlenecek ve vücut güç merkezini hissetmeye başlayacaksın. Hamaklı yoga asanalarının sırası da önemlidir. Başlangıç seviyesinden zor seviyedeki asanalara ilerledikçe kasların da doğru oranda sıkılaşacak.


Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?