Cilt Bakım Rutinimizi “Yeni Normale” Nasıl Adapte Etmeliyiz?

Cilt Bakım Rutinimizi “Yeni Normale” Nasıl Adapte Etmeliyiz?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

“Kendimizi yeni normale nasıl adapte ediyoruz?” sorusunun cevabını, “Alışkanlıklarımızı dönemin şartlarına göre değiştirerek.” şeklinde verebiliriz. Maske takmak buna en iyi örnek! “Cilt bakım rutinimizi yeni normale nasıl adapte edebiliriz?” sorusunun cevabı da aynıdır; cilt ihtiyaçlarımıza ve önceliklerimize göre bakım rutinimize yön vermek. Cildimizi bu süreçte neler bekliyor ve yeni normalle birlikte cilt bakım rutini ne olmalı sorularının cevaplarını senin için hazırladık. 

Peki, yeni normalde cildimizi neler bekliyor?

yeni normalde cildimizi neler bekliyor

Geçtiğimiz aylarda çoğumuz evden yaşamımızı devam ettirdik. Günlük ritmimiz ve alışkanlıklarımız değişti ve şimdi yeniden dışarıya çıkıyoruz!

Cildimizi bu süreçte en çok, uzun süre maske kullanımı ve güneş ışınları etkileyecek. Alışverişe giderken, ofiste ya da işte yeni çalışma ortamına ayak uydururken ve dışarıya çıkarken uzun süre maske takmak durumunda olduğumuz bu yeni normalleşme sürecinden ilk cilt bariyerimiz etkilenecek. Cildin doğal mikroorganizma dünyası olan cilt florasının dengesi de etkilenenler arasında olacak.

Cilt bariyerinde; maske etkisi ile hassasiyet, kızarıklık, kaşıntılar görülebilirken, artan nem ve sıcaklıklarla birlikte terleme, yağlanma ve akne gibi cilt kusurları da artabilir.

Sıcaklıkların artması ise ciltte maske kullanımından ötürü cilt bariyerini daha da hassaslaştırıp güneşten etkilenmesine, renk tonu farklılıklarına hatta lekelenmelere sebep olabilir.

Yeni normalde cilt bakımında önceliklendirmen gereken 3 önemli tavsiye:

1.Cilt bariyerini onar ve güçlendir

Cilt bariyerini onar ve güçlendir

Nemsizlik, hassasiyet, kızarıklık gibi endişeler için her cilt tipine uyan ve cilt bakımının altın molekülü olan Hyalüronik asit içeren ürünleri cilt bakımına eklemelisin. Hyalüronik asit, maske kullanımından ötürü zayıflayan cilt bariyerini güçlendirir. Kaybettiğin nemi geri verir, ciltte oluşan kızarıklık, kaşıntı gibi hassasiyet belirtilerini onararak cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. Hyalüronik asit içeren, hafif, su bazlı ürünler, artan sıcaklıklarda kullanıma uygundur. Aynı zamanda uzun süre maske takarken de kullanılabilir.

Editörün önerisi: Vichy Mineral 89

Leke-renk düzensizlikleri mi yaşıyorsun?  Maske takmaktan ötürü cildinde ton farklılıkları mı yaşıyorsun? Artan güneş ışınlarından leke görünümünün daha da artmaya başladığını mı düşünüyorsun? Sana o zaman lekede ve cilt yenilenmesinde en etkili olan cilt kurtarıcısı glikolik asit içerikli ürünlerle bakım yapmanı tavsiye ediyoruz.

Gündüz dışarıda olmanın tadını doyasıya çıkarman için gece bakımında glikolik asit içerikli ürünler ile cildine peeling ve leke bakımı yapabilirsin.

Editörün önerisi: Vichy  Liftactiv Glyco-C Ampul

2.Cildini güneşten koru

Cildini güneşten koru

Cilt bariyerini güneşten korumak isteyenler burada mı? Öncelikle cildimiz bir süredir güneşe maruz kalmadığı için hazırlıksız ve savunmasız. Normalde bu süreç kendiliğinden olur. Yani sıcaklıkların artmasına vücudumuz gibi cildimiz de kendini adapte eder. Ciltteki renk hücreleri rengini yavaşça bir miktar koyulaştırarak artan güneş ışınlarına karşı kendini korumaya alır. Ancak bu aradaki süreci yaşamayıp direkt yoğun güneşe çıkacağımız için YÜKSEK koruma faktörü içeren güneş bakımı cildin dışarıya adaptasyonu için önemlidir. Çünkü cilt bariyerinin zayıflamasıyla birlikte ve cilt yaşlanmasında ve lekede UV ışınlarının etkisi oldukça fazladır.

Kronolojik (doğal yaş alma sürecindeki) yaşlanmada, ince çizgiler, kırışıklıklar, sıkılık kaybı, azalmış yağ dokusu ile daha eşit, yaşında yaş almış bir cilt görünümü vardır. Foto (UV ışınlarının hızlandırdığı) yaşlanmada ise, kuru ve sert dokulu bir cilt, cilt tonunda eşitsizlikler, elastikiyet kaybına bağlı olan belirgin kırışıklık görünümü vardır. Buna foto-hasar ya da foto-yaşlanma denir.

Foto-yaşlanma hakkında bilinmesi gerekenler:

Günlük UV ışınlarına sürekli korunmasız maruz kalmak foto yaşlanmanın başlıca sebebidir. Cilt bakımında; UV ışınlarından düzenli olarak korumakla birlikte onarmak da önemlidir.

Editörün 2'li bakım önerisi: Vichy Mineral 89 + Yüksek Korumalı Yaşlanma Karşıtı Güneş Yüz Bakım Kremi SPF 50

UVA-UVB ve GÖRÜNÜR IŞINLAR nedir?

UVA-UVB ve GÖRÜNÜR IŞINLAR nedir?
  • UVA: “Aging” yani cildi yaşlandıran ve daha derinden etkileyen ışınlardır. Dört mevsim gündüz, gece demeden yeryüzüne ulaşan ışınlardır. Hissedilmez ama kendisini, kırışıklık, elastikiyet kaybı, leke şeklinde gösterir.
  • UVB: “Bronzlaştıran” ve yine leke ince çizgilerin oluşumuna sebep olan ışınlardır. Yani diğer bir deyişle havalar ısınmaya, güneş bize yüzünü göstermeye başladığı zamanda cildimizde hissettiğimiz ışınlardır.
  • Görünür ışınlar: “Bir de bunlar mı var?” dediğini duysak da cevabımız maalesef “Evet”. Gündüz aldığımız görünür ışınlara, lap-top, telefon ve televizyon ekranlarının yaydığı ışınlar bir örnektir. Ciltte melazma ve koyu leke dediğimiz leke görünümüne sebep olabilir. Bu da aslında foto hasarın en belirgin özelliğidir. Görünür ışınlara karşı renkli güneş koruyucular artı bir koruma da sağlar.

Editörün 3’lü bakım önerisi: Vichy Mineral 89 + Vichy Glyco C Ampul + Vichy Anti Dark Spot Güneş Koruması

Yüksek SPF (güneşten korunma faktörü) ile güneşten korunmak, şapka takmak, kıyafetlerle ve gözlükle korunmayı da unutmamak lazım. Maske kullanımı ile birlikte de cildine uygun ürünler kullanmalısın. Yani terleyen ve yağlanan bir cilde sahipsen terleme karşıtı, lekelerin ve renk düzensizliklerin varsa leke karşıtı güneş koruması gibi cildine uygun güneş koruyucu ile yeni normale güneş bakımını da adapte edebilirsin

Cilt bakımı cilt bariyerinden başlar. Bu nedenle dildini dışarıya, güneş ışınlarına, polenlere, hava kirliliğine karşı hazırlamak için onar, bakımını yap ve güneşten koru!

Dışarıda olmanın tadını cildinde güvenle yaşa!😊 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?