Gözeneklere Son: En İyi 6 Gözenek Sıkılaştırıcı

Gözeneklere Son: En İyi 6 Gözenek Sıkılaştırıcı

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Gözeneklerden nasıl kurtulunur merak ediyorsan, en iyi altı gözenek sıkılaştırıcı önerimizi bir araya getirdik!

Yağlı bir cilt ve ardından gelen genişlemiş gözenek görünümü, pürüzsüz cilde giden yolda önüne çıkabilecek engellerden biri. Cildin fazla yağ üretmesi, kir ve makyaj kalıntılarından iyice temizlenmemesi yüzünden genişleyen gözenekler, her aynaya bakışında seni rahatsız ediyor olabilir. Peki, gözeneklerini nasıl sıkılaştırabilirsin? İlk ve genel yanıtı hemen verelim: Gözeneklerini sıkılaştırmak ve görünümlerini azaltmak için cilt bakım rutinini bu amaçla geliştirilmiş ürünlerle planlaman gerekiyor.

“Peki, gözenekleri sıkılaştırmak için ne kullanılmalı, hangi ürünleri seçeceğimi nereden bileceğim?” diye düşünmeyi şu andan itibaren bir kenara bırakabilirsin. Kozmetik ve dermokozmetik dünyasında gözenek görünümünü azaltmak için pek çok çözüm bulunuyor. Tabii şu da bir gerçek ki gözenekleri küçültmek için ne yapılmalı sorusuna tek bir cilt bakım ürünüyle cevap vermek mümkün değil. Gözenek tedavisi, birbirini tamamlayan bakım ürünlerinden oluşan bir rutini kapsıyor. Gözenekli cilt görünümüyle vedalaşmaya hazırsan, bu yazımızda en iyi 6 gözenek sıkılaştırıcıyı senin için inceledik!

1. Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik: La Roche-Posay Effaclar Tonik

La Roche-Posay Effaclar Tonik

Yağlı ciltlerde sebum üretimi fazla olduğu için gözenekler de genişliyor. Haliyle yağlı cilt tipine sahip biri olarak sen de bugüne dek, “Genişlemiş gözenekler sıkılaşır mı, eski haline döner mi?” diye endişeler taşımış olmalısın. Buna güçlü bir “Evet!” ile yanıt veren gözenek sıkılaştırıcı önerilerimizden ilki işte karşında! Yağlı, geniş gözenekli ve akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, La Roche-Posay Effaclar Tonik senin için biçilmiş kaftan. Bu gözenek sıkılaştırıcı tonik, içerisindeki temizleyiciler ve sıkılaştırıcı LHA ile ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlıyor ve tekrar tıkanmalarını engelliyor. 

Gözenekleri sıkılaştırmanın bir yolu da ciltteki nem ve sebum dengesini sağlamaktan geçiyor. Cildin sebum dengesini sağladıktan sonra da gözenekler daha fazla büyüme ihtiyacı duymuyor. Sıkılaştırmak için de gözeneklerinin içini iyice arındırmalısın. Bu yüzden La Roche-Posay Effaclar Tonik son derece önemli bir göreve sahip: Gözeneklerin içini iyi bir şekilde temizlediği ve gözenek sıkılaştırma özelliği olduğu için bu toniği düzenli olarak kullandığında gözle görülür bir sonuç alabilirsin.

2. Gözenek Temizleyici Arındırıcı Maske: Kiehl's Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque

Kiehl's Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque

Kil maskesinin geniş gözeneklere ne iyi gelir sorusuna karşılık en çok vurgulanan yanıtlardan biri olduğunun farkındasındır. Kil maskesi ne işe yarar sen sormadan biz söyleyelim. Kil maskesinin faydaları denince akla ilk gelen cildi temizleme ve arındırma etkisi oluyor. Dolayısıyla bu maskelerin gözenek görünümü üzerine de olumlu etkileri bulunuyor. Bu marifetleri sayesinde çoğu yerde “gözenek küçültücü maske” adıyla nitelenen kil maskeleri, en iyi gözenek sıkılaştırıcılar arasında sarsılmaz bir yer tutuyor. 

Sen de cildini kurutmadan kir, yağ ve toksinlerden arındıracak etkili bir kil maskesi arıyorsan Kiehl’s Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque denemen gerekenler arasında. Kaolin olarak da bilinen beyaz kil ve bentonit kili içeren Kiehl’s gözenek sıkılaştırıcı kil maskesi, gözenekleri tıkayarak genişlemelerine yol açabilecek kalıntıları ve yağ fazlasını ciltten söküp atmaya yardımcı oluyor. Bu maskeyi cildine ince bir katman halinde sürüp kuruması için beklemen yeterli. Üstelik bir de pratikmiş, değil mi? :)

3. Gözenek Temizleyici Yüz Yıkama Jeli: Vichy Normaderm Phytosolution Arındırıcı Jel

Vichy Normaderm Phytosolution Arındırıcı Jel

Gözenek temizleme ve sıkılaştırma özelliği olan bir yüz yıkama jeli önerisi arıyorsan, Vichy’nin Normaderm Phytosolution yüz yıkama jelini deneyebilirsin. Çinko, bakır ve probiyotikler içeren formülü sayesinde yağlı ve akneye eğilimli ciltlerde derinlemesine temizleme özelliği bulunan bu yüz temizleme jeli, yağlanma ve gözenekler üzerinde son derece etkili.

Vichy Normaderm yüz yıkama jelinin ilk kullanımda cildindeki fazla yağın azaldığını, cildinin matlaştığını ve dengelendiğini fark edebilirsin. Bunları yaparken cildi kurutmuyor oluşu en sevdiğimiz özelliklerinden. Dolayısıyla sebum azaldığı ve cildin arındığı için zamanla gözeneklerinin de sıkılaştığını göreceksin. Bu yüz temizleme jelini sabah ve akşam düzenli olarak kullandığında cildindeki sebumun, cilt kusurlarının ve gözeneklerin azaldığını fark edeceksin. Hatta cilt bakım rutinine aynı serideki gözenek sıkılaştırıcı kremi de ekleyerek, bu yüz temizleyicinin etkinliğini daha da artırabilirsin.

4. Gözenek Sıkılaştırıcı Serum: SkinCeuticals Blemish + Age Defense

SkinCeuticals Blemish + Age Defense

Senin gibi geniş gözenek problemine sahip kişiler, kendilerine daha önce doktorların önerdiği gözenek sıkılaştırıcı ürünlerden sana da bahsetmiş olabilir. Dinlediğinde “Ben de eczanede satılan gözenek sıkılaştırıcılardan kullanmalıyım.” dediysen, SkinCeuticals Blemish + Age Defense gözenek sıkılaştırıcı serum ilgini çekebilir. Çünkü hem akneye eğilim gösteren hem de yaşlanma belirtilerine sahip ciltlerin ortak problemi: Geniş gözenekler. İşte bu iki cilt problemiyle aynı anda baş eden gözenek sıkılaştıran serum önerisi istersen, SkinCeuticals’ın Blemish + Age Defense’i deneyebilirsin. 

Cildi yenileme ve onarma özelliği olan bu yüz serumu, günde bir veya iki defa 4-6 damla olarak düzenli olarak kullanıldığında mucizeler yaratıyor. Blemish + Age Defense serum, ciltteki ölü derileri gidererek cilt bariyerini güçlendiriyor. Böylece yüzeysel kırışıklıklar azalıyor, günlük peeling görevi görerek cildin yenilenmesini ve kusurların giderilmesini sağlıyor. Cilt yenilendiği ve onarıldığı için de kusurlar azalıyor, canlanıyor ve sebum dengesi ile gözenekler de sıkılaşıyor. Bu serumla birlikte güneş kremi kullanmayı unutmamalısın.

5. Gözenekler ve Cilt Problemleri için Serum: Garnier AHA + BHA Kömür Cilt Kusurları Karşıtı Serum

Gözenekler ve cilt problemleri için serum: Garnier AHA + BHA Kömür Cilt Kusurları Karşıtı Serum

Geniş gözenekler demek, siyah nokta problemi demek. Genişleyen gözeneklerinde biriken fazla yağı ve kiri yeterince arındırmadığında siyah nokta problemiyle karşılaşman olası. Bu yüzden cilt bakım rutininde peeling etkili bir serum kullanmalısın. Garnier AHA + BHA Kömür Cilt Kusurları Karşıtı Serum, yüzde 4 niacinamide, AHA ve BHA asitleri içeren formülü ile cildi arındırmaya ve cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Özellikle siyah nokta, gözenek ve izler olan ciltlerde bu siyah serum çok işe yarıyor.

6. Gözenekleri Derinlemesine Temizle: Garnier Saf & Temiz 3'ü 1 Arada

Garnier Saf & Temiz 3'ü 1 Arada

Gözeneklerin içerisine dolan kirler ve yağlar gözenekleri tıkar ve siyah noktalar oluşur. Yani evet, tıkalı gözenek problemi sonucu karşılaşabileceğin tek olumsuz tablo geniş gözenekler değil. İşte bu görünüme engel olmak, cildini yağdan arındırmak, gözeneklerinin temizlenmesini sağlamak için Garnier Saf ve Temiz 3'ü 1 Arada'yı kullanabilirsin. 

Temizleme, peeling ve maske olarak kullanabileceğin bu çok amaçlı cilt temizleyici, formülündeki salisilik asit, okaliptüs ve çinko türevi ile ciltteki fazla yağı arındırıyor, matlaştırıyor ve gözenekleri temizleyerek sıkılaşmasını sağlıyor.

Gözenek Sıkılaştırıcı Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Kullanılmalı?

Gözeneklerin içerisine dolan kirler ve yağlar gözenekleri tıkar ve siyah noktalar oluşur. Yani evet, tıkalı gözenek problemi sonucu karşılaşabileceğin tek olumsuz tablo geniş gözenekler değil. İşte bu görünüme engel olmak, cildini yağdan arındırmak, gözene

Gözenek sıkılaştırıcı ürün önerilerimizi paylaştığımız bu yazımızda, şu ana kadar ikişer adet temizleyici ve serum, birer adet de tonik ve maske tavsiyesine yer verdik. Tabii kafanın karışmış olması ihtimalini de unutmadık. Gözenek sıkılaştırıcı bakım rutininde kullanacağın ürünleri seçtikten sonra, bunları hangi sırayla ve ne sıklıkta kullanacağını aşağıda görebilirsin:

  • 1. adım: Yüz temizleme jeli (günde iki kez)

  • 2. adım: Kil maskesi (haftada bir ila üç kez)

  • 3. adım: Gözenek sıkılaştırıcı tonik (günde iki kez)

  • 4. adım: Geniş gözenek karşıtı serum (günde iki kez)

  • 5. adım: Yağsız/su bazlı nemlendirici (günde iki kez)

Haftalık bakım rutinine kil maskesinin beraberinde arındırıcı peeling’leri de dahil edebilir ve dilersen bunları dönüşümlü olarak kullanabilirsin. Çünkü cilt yüzeyini peeling’le ölü hücrelerden arındırdığında gözenek karşıtı bakım ürünlerinin etkisini daha çabuk görmen mümkün. Ayrıca, gündüzleri her koşulda yüksek koruma etkili bir güneş kremi kullanmayı unutmamalısın. Fakat cildindeki sebum üretimini tetiklememek için güneş kremi seçimini de yağsız formüllerden yana yapman çok önemli. 

Gördüğün gibi yüzdeki gözenekler nasıl kapanır sorusunun kısa bir yanıtı yok! Geniş gözenek görünümünden kurtulanların da belirttiği gibi kalıcı gözenek sıkılaştırıcı etkinin sırrı doğru ve düzenli bakımda gizli. Eğer sen de pürüzsüz bir cilt görünümü için daha fazla beklemek istemiyorsan hemen rutinini oluşturmaya başla!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?