Kışın Saç Dökülmelerinin Önüne Nasıl Geçilir?

Kışın Saç Dökülmelerinin Önüne Nasıl Geçilir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kış mevsimi denilince akla gelen ilk saç sorunlarının başında mevsimsel saç dökülmesi geliyor. Peki kışın neden saçlarımız dökülür ve saç dökülme nedenleri nelerdir? Mevsimsel saç dökülmesi sorunun önüne geçmek ve saç dökülmesini engellemek için sana harika önerilerimiz olacak. Saç dökülmesine çözüm arayan okuyucularımızı makalemizin devamına bekliyoruz.

Kışın Saç Dökülme Nedenleri Nelerdir?

Kışın Saç Dökülme Nedenleri Nelerdir?

1.Kuru hava

Mevsim geçişlerinde bir çoğumuzda saç dökülmesi olabiliyor. Bunun sebebi sonbahar döneminde havanın kurumasıdır. Kuruyan hava ile birlikte saçlarımızın ihtiyacı olan nem miktarı artıyor ve nemsiz kalan saçlarımız zayıflayarak dökülmeye başlıyorlar.

Mevsim geçişlerinde saç dökülmesi normaldir. Eğer saçların günde 60 ila 100 telin üzerinde dökülüyorsa aşırı saç dökülmesi oluyor demektir ve ‘saç dökülmesine ne iyi gelir?’ sorusunu araştırman gerektir. Aşırı saç dökülmesini kontrol altına alamadığında mevsimsel saç dökülmesinden kronik saç dökülmesine doğru ilerleyebilirsin. Bu nedenle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde saçlarına daha yoğun nem desteği sağlamalısın.

2.Nemsiz saç

Nemsiz kalan saçlar kış mevsiminde daha fazla dökülebiliyorlar. Kuruyan hava, yağmur ve aşırı soğuklarla birlikte iyice kuruyarak hassaslaşır. Bu dönemde saçlarının ihtiyacı olan besinleri ve içerikleri sağlayamadığında mevsimsel saç dökülmesi kaçınılmaz olabilir.

Nemsiz saçlarını aşırı sıcak suyla yıkamak, havluyla kurutmak ve sıkı toplamak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle mevsim geçişlerinde saçlarına nem veren şampuanları kullanmalı, saçlarını doğrudan sıcak su ve sıcak hava ile temasını kesmelisin.

Kışın Saç Dökülmesi

3.Vitamin eksikliği

Kış mevsiminde hassaslaşan saçların vitamin eksikliği nedeniyle de dökülebilir. Çinko, biotin, b12, folik asit, D vitamin ve E vitamin eksikliğinde dönemsel saç dökülmesi meydana gelebiliyor. Bu dönemde yeşil yapraklı sebzeler tüketmeli ve bol su içmeyi unutmamalısın.

Saç dökülmesi yaşandığı dönemlerde biotin ve E vitamin içeren şampuanları banyo rutinine ekleyebilirsin. Saç dökülmesine iyi gelen şampuanlarla ihtiyacın olan vitaminleri saçlarına takviye edebileceksin.

4.Hormonal değişiklik

Mevsimsel geçişlerde ortaya çıkan hormonal değişiklik ve stress özellikle kadınlarda saç dökülmesine neden olabiliyor. Mevsim değişikliğinin ortaya çıkardığı yeni dönem, yeni başlangıçlar sende strese sebep olabilir. Kontrol altına alınamayan stres, saçlarda zayıflama ve dökülme gibi geçici sorunlara yol açabilir.

Kışın Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

kışın saç dökülmesine ne iyi gelir

1.Saç dökülme karşıtı şampuan kullan

Saç dökülmesine karşı şampuan kullanarak kış mevsimindeki saç dökülmesini azaltabilirsin. Peki, saç dökülmesine karşı en iyi şampuan hangisi? Sacsirlari.com editörleri Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Saç Banyosu’nu öneriyor. Edelweiss Kök Hücresive Zencefil Kökü ile zenginleştirilmiş formülü sayesinde saç köklerini güçlendiren ve saç tellerinin elastikiyetini arttıran bu şampuan, saç dökülmesini kontrol altına alıyor.

Dökülmeye eğilimli saçları güçlendiren bu Kérastase şampuanı her saç yıkamada kullanmalısın. Saç tellerinin dayanıklığının arttığını ve mevsim geçişlerini daha güçlü bir şekilde atlattığını fark edeceksin.

2.Saç serumu kullan

Mevsim geçişi gibi hassas bir dönemden geçiyorsan mutlaka günlük saç bakım serumu kullanmanı öneririz. Kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmesinin olduğu dönemde saç tellerini güçlendiren ve doğal saç bariyerini onaran Kérastase Genesis Sérum Anti-Chute Fortifiant kullarak bu dönemi hasarsız atlatabilirsin. Jel dokudaki yapısı sayesinde kolay uygulama sağlayan bu serum, kış mevsiminin vazgeçilmez saç bakım ürünü olacak.

kışın saç dökülmesine çözüm

3.Zayıflamış saçlarını onar

Mevsim geçişlerinden erkekler de en az kadınlar kadar etkileniyor. Erkekler de kış mevsiminde görülen saç dökülmesini azaltmak için saç dökülmesi karşıtı şampuan kullanmalılar. ‘Aşırı saç dökülmesine ne iyi gelir?’ diye soruyorsan sana Kérastase Genesis Homme Bain De Force Quotidien saç güçlendirici şampuanı tavsiye ederiz. Saçları nemlendirme ve güçlendirme özelliği olan bu şampuan, saç yoğunluğunu arttırarak daha hacimli görünen saçlara sahip olmanı sağlıyor. Keratin ve zencefil kökleri içeren bu şampuanı günlük şampuan olarak kullanmalısın.

4.Isıdan uzak dur

İncelen ve zayıflayan saç tellerini şekillendirirken ısı kullanmaya kalkma! Isıyla saç şekillendirmek, zayıflayan saçlarının dökülmesine yol açabilir. Bu nedenle mevsim geçişleri gibi hassas dönemlerde şekillendirici wax gibi ürünlere yönelmelisin. Kérastase Genesis Cire D'épaisseur Texturisante Wax, zayıflayan saçlarının güçlenmesine ve gün içinde şeklinin sabit kalmasına yardımcı oluyor. Daha dolgun ve sağlıklı görünen saçlar için saç tellerini kalınlaştıran ve saçlarını daha yoğun gösteren bu şekillendiriciyi yanından ayırmamalısın.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?