Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç dökülmesi herkes için başa çıkması çok zor bir durum… Kendimize olan güvenimiz ciddi anlamda zarar gördüğü için böyle bir sorunla karşılaştığımızda mutsuz oluyoruz. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir? 

Aslında yapılması gereken, hem saç tellerini güçlendirecek ve yeniden yapılandıracak, hem de dökülmeleri önleyebilecek saç dökülmesine karşı şampuan ve bakımı bulmak! Saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmesi neden olur be hangi bakım ürünlerini kullanmak gerekir? Tüm bu soruların yanıtlarını bu yazımıda bulabilirsin...

Saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi, genetik, hormonal, mevsim değişimleri, stres gibi etkenlerden dolayı saçların zayıflayıp, incelip zaman içerisinde de dökülmesine denir. Erkek tipi ve kadın tipi saç dökülmeleri olarak iki farklı dökülme tipi vardır. Erkek tipi saç dökülmesi hakkında detaylı bilgi için buraya, kadın tipi saç dökülmesi için de buraya tıklayabilirsin.

Saç dökülmesi sorunuyla karşılaştığın zaman ilk yapman gereken mutlaka doktoruna danışmak olmalı. Doktorun önerileri ve tedavileri ile birlikte saç dökülmesine iyi gelen şampuanlar, saç maskeleri ve saç yağlarını da kullanabilirsin.

Saç dökülmesi neden olur?

Peki saçlar neden dökülür? Günde yaklaşık olarak 100 saç teli kaybederiz. Ancak bu durum, saç derisinin belirgin şekilde incelmesine, saçın bazı noktalarının seyrelmesine neden olmaz çünkü bu günlük dökülen saçlar yerine yeni saçlar çıkar. İşte saç dökülmesi bu döngü bozulduğunda veya saç folikülü tahrip olduğunda ortaya çıkar.

Saç dökülmesi nedenleri genetik faktörler, hormonal değişiklikler, kullanılan bazı ilaçlar, stres, mevsim değişimleri ve bazı saç modelleri olarak sıralanabilir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesi neden olur? sorusu ile birlikte, “Saç dökülmesine ne iyi gelir? sorusunun yanıtı da son derece önemli.

Kadınlarda olduğu gibi, erkekler de saç dökülmesinden şikâyetçi! Erkekler için saç dökülmesine ne iyi gelir veya erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir gibi sorularını da bu yazımızda yanıtlıyoruz. Saç dökülmesine doğal çözümler arıyorsan, saç dökülmesine çözüm bulmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsin:

1. Saç dökülmesi için vitaminler: Saç dökülmesinin önemli sebeplerinden biri de vücutta bazı vitaminlerin eksikliği olabilir. Bundan emin olmak için öncelikle doktoruna danışmanı öneririz.

Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler ise E vitamini, biotin, folik asit ve demir geliyor. Doktoruna danıştıktan sonra dışarıdan vitamin takviyesi alarak saç dökülmesine çözüm bulabilirsin.

2. Sarımsak ve soğan: Saç dökülmesinde sarımsak şampuanlarının sık sık kullanıldığını duymuşsundur. Sarımsak ve soğan gibi kök bitkiler, saç dökülmesine karşı etkililer. Saç köklerini güçlendiren ve yeni saç çıkmasını destekleyen sarımsak, çok sık kullanılıyor.

3. Yeşil yapraklı sebzeler: Saç dökülmesi sebeplerinden en önemlisi demir eksikliği olabilir. Ispanak, maydanoz, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler demir açısından zengin oldukları için saç dökülmesine doğal bir çözüm olabilirler.

4. Saç dökülmesine iyi gelen yağlar: Saç dökülmesine iyi gelen yağların başında ise badem ve çam terebentin yağı geliyor. E vitamini bakımından zengin olan badem yağının saçı güçlendirme özelliği olduğu biliniyor.

Saç dökülmesi için yağları incelemek için buraya tıklayabilirsin.

5. C vitamini: Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini, antioksidan etkisi sayesinde çevresel faktörlerin saç dökülmesi üzerindeki etkilerini de azaltıyor. Portakal, limon, mandalina, kırmızı biber, kivi ve çilek gibi C vitamini açısından zengin besinleri daha çok tüketebilirsin.

6. Kuruyemişler: Kuruyemişlerin birçoğu E vitamini ve folik asit açısından son derece zengin. Saç dökülmesine doğal çözüm olarak ceviz, fındık, kaju ve badem gibi kuruyemişleri tüketebilirsin.

7. Süt ürünleri: Yoğurt, peynir ve süt gibi ürünler, protein ve kalsiyum açısından zengin oldukları için saç köklerinin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Saç dökülmesi için doğal tarif:

Saç dökülmesine doğal çözüm olması adına evdeki malzemelerle pratik maskeler de yapabilirsin. Fakat bu malzemelerin her zaman saç derisinde reaksiyon yaratma ihtimali bulunuyor. Bu yüzden saç dökülmesi için özel formüle edilmiş, güvenli saç bakım ürünlerini kullanmakta fayda var.

Saç dökülmesi için maske tarifi:

- Yoğurt
- Sarımsak suyu
- Hint yağı

Bu malzemeleri maske kıvamına getirip saçlarına uygulayabilirsin. 30 dakika kadar beklettikten sonra durulayabilirsin.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesine engel olmak için aşağıdaki önlemleri de dikkate almalısın:

- Doğru beslenme: Saçların nem kaybına uğradığında, yeterli besini alamadığında da dökülmeye başlayabilir. Bu nedenle saçlarının dökülmemesi için bol bol su içmeli, sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermelisin.

- Spor: Düzenli egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandıracak, saç dökülmeni azaltacaktır. 

- Doğru saç şekillendirme: Saçlarını yalnızca birkaç dakika tarayarak da saç derindeki kan dolaşımını hızlandırabilirsin. Aynı zamanda kökten dökülen saçların yanı sıra koparak ve kırılarak dökülen saçlarının da önüne geçmek için saçlarına düzenli bakım yapmalı, ısı ile şekillendirmeden olabildiğince uzak durmalısın.

-Stresten uzak dur: Saçının en büyük düşmanlarından biri stres. Bu nedenle söylemesi kolay uygulaması zor olsa da stresten uzak kalmalısın. İşten zamanında çıkmaya çalışmalı, hafta sonunu kaliteli değerlendirmelisin.

- Saç dökülmesine karşı şampuan kullan: Saç dökülmesi için özel olarak formüle edilmiş şampuanlar kullanarak saç dökülmesine çözüm bulabilirsin. Genellikle arjinin, biotin ve E vitamini içeren bu şampuanlar ile saçların hem kökten dökülmekten hem de koparak dökülmekten büyük oranda kurtulabilir.

- Saç bakımına önem ver: Saç dökülmesi sorununu çözmeye yardımcı olabilmek için ilk başta saçlarını güçlendirmen gerekiyor. Saç dökülmesi için maske ve saç bakım yağları kullanarak durumu kontrol altına alabilirsin.

-Uzman görüşü al: Genetik, hormonal bozukluklar, çeşitli hastalıklar ve saç bakımı esnasında yapılan yanlışlar saç dökülmesine neden olabiliyor. Eğer dökülen saçlarının normalden fazla olduğunu düşünüyorsan bu durumu mutlaka bir uzmanla paylaşmalısın. 

-Kimyasal ve ısılı işlemlerden kaçın: Saç dökülmesi sorunu nedeniyle her türlü kimyasal işlemden bir süre uzak durmalısın. Bu işlemlerden dolayı saç derin zarar görebilir ve saçların daha çok dökülebilir. Aynı şekilde saç şekillendirirken sık sık ısı kullanmak da saçının dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesine karşı şampuan önerileri

Elseve Komple Direnç Şampuan

Elseve Komple Direnç Şampuan

Saç dökülmesine çözüm için ilk önerimiz saçlarını güçlendirmek! Bu konuda da önemli içerikler Biotin ve Arjinin. Özellikle dökülme karşıtı özelliği ile bilinen Biotin içeren ürünlerden favorimiz ise Elseve Komple Direnç şampuan! Yalnızca Biotin değil, Arginine proteini ve Vitamin B5 de içeren bu seri, mevsim geçişlerindeki saç dökülmesi, koparak dökülmeler, kırılma kaynaklı dökülmeler gibi sorunlara etki ediyor. Seride şampuan, saç bakım kremi, güç maskesinin yanı sıra bir de durulanmayan bakım kremi bulunuyor. Saçlarının kökten uca güçlenmesi için Komple Direnç serisini kullanabilirsin.

Kerastase Genesis Şampuan

Kerastase Genesis Şampuan

Bir diğer önerimiz de, son dönemde saç dökülmesi karşıtı saç bakım ürünleri arasında favorilerimizden biri olan Kérastase'ın Genesis serisi. İçeriğinde Zencefil Kökü, Edelweiss Kök Hücresi ve Aminexil olan Kérastase Genesis serisini, uzman kuaförler de öneriyor.

Özellikle saç dökülmesi sorununu çözmek için, dış etkenlere karşı saçı koruma altına almak şart. Kérastase Genesis bakım serisi, dış etkenlere karşı saçlarımızı koruyor, güçlendiriyor. Saç dökülmesini azaltmak için saçın, saç köklerine daha iyi tutunmasını sağlıyor. Güçsüz, koparak dökülen, dökülmeye eğilimli saçlara sahipsen mutlaka bu seriyle tanışmanı öneririz.

Vichy Dercos Energisant Şampuan

Vichy Dercos Energisant Şampuan

Saç dökülmesine dermatolojik bir çözüm bulmak için Vichy Dercos Energisant Serisi ve Aminexil Serum’u da tercih edebilirsin. Aminexil içeren bu seri, saçlarını köklerden itibaren güçlendirerek, saçlarının dökülmelere karşı dirençli olmasını sağlıyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?