Arjinin Ne İşe Yarar? Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Arjinin Ne İşe Yarar? Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç dökülmesi problemi, saçlarımızda görmek istemediğimiz, can sıkıcı problemlerden biri. Kimi zaman bu dökülmelerin önüne geçmek çok zor olabiliyor çünkü istemesek de mevsim geçişleri, havuz ve deniz suyu, stres, beslenme gibi faktörler güneş ve tabii ki saç şekillendiriciler saçlarımızın gücünü yitirmesine ve dökülmelere neden olabiliyor. Saçları güçlendirmek için önerilen pek çok içerikten bahsetmek mümkün. Bunlardan saç besleyen yağlar ve biyotin gibi içerikler, saç dökülmesini önleyen muhteşem ürünler. Peki ama ya arjinin? Onun için de aynı şeyi söylemek mümkün mü dersin?

Arı gibi çalışmayı seven biz Saçsırları.com editörleri, bu konuyu da derinlemesine araştırdı! “Arjinin nedir?”, “Arjinin ne işe yarar?” ve “Arjinin saç dökülmesinde etkili midir?” gibi soruların cevaplarını senin için bulduk. Hazırsan, arjinin dosyasını açıyoruz!

Arjinin Nedir?

Arjinin Nedir?

Önce arjinin içeriğinin tanımı ile başlayalım. Arjinin, (İngilizce adı ile arginine) aslında bir amino asit. Proteinin yapı taşı olarak da bilinen amino asitler, insan vücudunda kendiliğinden üretilemiyor. Vücudun fiziksel fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli bir paya sahip olan amino asitlerin bu nedenle dışarıdan takviye olarak alınması gerekiyor. Yani, arjininin de dışarıdan alınması gereken bir içerik olduğunu bilerek başlamak gerekiyor. Peki ne yapıyor bu arjinin?

Arjinin Ne İşe Yarar?

Arjinin Ne İşe Yarar?

L arginine olarak da telaffuz edilen bu amino asit, genelde büyüme hormonlarının gelişimi ile toksik atıkların dışarı atılmasını sağlıyor. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesinde de rol aldığı biliniyor. Özetle arjinin, vücut için son derece gerekli bir protein. “Arjinin hangi besinlerde bulunur?” diye merak ediyorsan onu da hemen şöyle açıklayalım;

Arjinin içeren besinlerin daha çok

·       Yumurta

·       Süt ve süt ürünleri

·       Kırmızı et

·       Deniz balıkları

·       Badem

·       Hindistan cevizi

·       Kabak çekirdeği

·       Susam

gibi gıdalar olduğu biliniyor. Bu gıdaları günlük beslenme düzenimiz içerisine eklediğimizde, vücudumuz için son derece gerekli olan bu proteinden de yararlanmış oluyoruz. Arjinini daha yakından tanıdığımıza göre şimdi gelelim, saçlardaki etkisine.

Arjinin Saç Dökülmesine Karşı Etkili Midir?

Arjinin Saç Dökülmesine Karşı Etkili midir?

Arjinin faydaları arasında son yıllarda dile getirilen bir iddia var ki o da saç dökülmesini önlediği yönünde. Bu etkili proteinin vücutta sağladığı faydalara detaylı bir inceleme getirdiğimizde, doğru olduğunu gördük. Zaten daha önceki yazılarımızda da protein ve amino asitlerin, saçların yeniden yapılandırılması ve onarılması konusunda ne kadar faydalı olduklarından bahsetmiştik. Arjininin de bir protein olduğunu göz önünde bulundurarak saç bakımında etkili ve faydalı bir içerik olduğunu söyleyebiliyoruz. Arjininin genel olarak saça faydaları ise şöyle;

·       Saçları besler ve direnç kazandırır.

·       Dökülmeye karşı saçları güçlendirir.

Gördüğün gibi arjinin proteini, saç dökülmesinde oldukça etkili. Sen de gerek besin yoluyla gerekse de içerisinde arjinin bulunan saç bakım ürünlerinden yararlanarak, saçlarını güçlendirebilir, dökülmelerini durdurabilirsin. “İyi ama arjinin içeren saç bakım ürünleri neler?” diye merak ediyorsan da seni hemen aşağıdaki başlığa doğru alalım!

Elseve Arginine Direnç X3 ile Saçlarını Dökülmelere Karşı Güçlendir!

Elseve Arginine Direnç X3 ile Saçlarını Dökülmelere Karşı Güçlendir!

Saç dökülmesine ne iyi gelir?” sorusu ile çıktığımız bu yolda, pek çok ürünü denedik ve saç dökülmesi çözümleri üreten bir saç bakım ürünü ile karşılaştık. Elseve Dökülme Karşıtı Arginine Direnç serisi ile seni tanıştırmak istiyoruz. Şampuanın yanı sıra seride yer alan saç bakım kremi, maske ve durulanmayan bakım kremi ile favorimiz olmayı başaran bu ürünleri sana tek tek tanıtmak istiyoruz.

1-     Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Şampuan

Serinin ilk ürünü olan bu şampuan, formülünde arginine, biyotin ve vitamin B5 barındırıyor. İlk kullanımdan itibaren etkisini fark ettiğimiz bu şampuan, saçlarımızı kökten uca güçlendiriyor ve koparak dökülmeleri azaltıyor. Kökten uca koparak dökülmelere karşı 2 kat daha güçlü saçlara kavuşmamızı sağlayan bu şampuan, gerçekten de vaadini yerine getiren bir ürün. Etkisinden oldukça memnun kaldığımız bu saç dökülmesine karşı şampuanı senin de mutlaka denemeni öneriyoruz.


2-     Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Bakım Kremi

Serinin ikinci ürününü ise bu saç kremi oluşturuyor. Yine formülünde arginine, biyotin ve vitamin B5 bulunan bu saç kremi de dökülme ve kırılmalara karşı 2 kat daha güçlü saçlara kavuşmamızı sağlıyor. Üstelik şampuan sonrası kolay tarama sağlayan bu saç bakım kremi, taramaya bağlı saç dökülmelerini de ciddi oranda azaltıyor.

3-     Elseve Komple Direnç Güç Maskesi

Serinin bir diğer öne çıkan ürünü ise bu güç maskesi. Arginine, biyotin ve vitamin B5 ile zenginleştirilen bu maskeyi de biz oldukça sevdik. Saçlarımıza hem dökülme karşıtı hem de yapılandırıcı bakım uygulayan ürün, yalnızca saç uçlarına değil saç köklerine de uygulanabiliyor. Bu sayede formülünde yer alan faydalı içeriklerin, saçlarımıza daha iyi işlemesine yardımcı olan maske, saç fiberlerimizi de besleyerek çok daha güçlü saçlara kavuşmamızı sağlıyor. Çok amaçlı kullanımı ile öne çıkan ve daha iyi bir his için silikon içermeyen bu maskeyi de denedik ve kesinlikle onaylıyoruz!


4-     Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Güçlendirici Bakım Kremi

Bu durulanmayan bakım kremi de etkisini kanıtlayan cinsten. Serinin diğer ürünlerinde olduğu gibi formülü arginine, biyotin ve vitamin B5 ile zenginleştiriliyor. Bu sayede saç dökülmelerine karşı etki gösteren krem, tarama esnasında %98,8 oranında* (ki bizce bu çok iyi bir oran) saç kırılmalarını önlüyor. Gerçekten denediğimizde bu etkiyi fark ettiğimizi söylemeden geçemeyeceğiz. Şekillendirme öncesinde muhakkak saçlarımıza uyguladığımız bu durulanmayan bakım kremi ile saçlarımız, ısılı işlemlere karşı çok daha dayanıklı hale geliyor ve dökülmeler azalıyor.* Instrumental test

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?