D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?


D vitamini eksikliği vücutta birkaç farklı işaretten belli olabilir. Bunlardan biri de saç dökülmesi... D vitamini eksikliği ile saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi senin için araştırdık. Saç dökülmesi nedenlerinden biri olarak gösterilen D vitamini eksikliği nasıl giderilir? Vücutta d vitamini takviyesi yapman için bilmen gerekenleri sıralıyoruz. Daha sağlıklı, gür ve hacimli saçlara kavuşmak için vsaça iyi gelen vitaminlerle aranı iyi tutmalısın. 

D vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı?

D vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı?

Vücutta D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Çünkü d vitamini deride keratinositler tarafından metabolize ediliyor. Keratinosit aslında cilt hücreleridir ve tırnakta, ciltte keratin işleme görevine sahiptir. Eğer vücudunda yeterli miktarda D vitamini yoksa saç köklerinde yer alan keratinositler saç büyümesini zorlaştırabilir ve saç dökülmesine neden olabilir. 

D vitamini sağlığımız için gerekli olan oldukça önemli bir vitamin çeşitidir. D vitamini bağışıklığın artmasına, kemiklerin güçlenmesine ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Bunlarla birlikte d vitaminin en önemli görevlerinden biri hücre büyümesini uyarması ve yeni saç köklerinin oluşmasına destek olması. Vücutta yeterli D vitamini olmadığı durumunda yeni saç köklerinin zauaması yavaşlayabiliyor ve ortaya saö dökülmesi sorunu çıkabiliyor. 

D vitamini saça faydaları nelerdir?

D vitamini saça faydaları nelerdir?

D vitamini vücut sağlığımız için en gerekli besinlerin başında geliyor. D vitamini saçlar için oldukça faydalıdır. D vitamini alan kişilerin hücre büyümesi desteklendiği için yeni saçlar daha hızlı oluşur ve saç dökülmesi kontrol altına alınabilir. Saçlar daha sağlıklı uzar, koparak dökülmeler azalabilir ve saç kalitesi arttığı için saçlar daha parlak görünmeye başlar. 

D vitamini eksikliği saçlarda kendini belli eder. Yeterli D vitamini almayan kişilerde bölgesel saç dökülmesi, alopesi, koparak dökülme ve saçlarda cansız görünüm gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Eğer sen de yoğun saç dökülmesi yaşıyorsan ve saçlarında bölgesel kellik ortaya çıkıyorsa D vitaminini kontrol ettirmelisin. 

D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D vitaminini besinlerde almak imkansızdır. D vitaminin tek kaynağı güneş. Günlük yeterli D vitamini aldığında saç büyümesini, kemik sağlığını ve normal kalsiyum üretimini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilirsin. Eğer düzenli olarak güneş alan bir bölgede yaşamıyorsan mutlaka D vitamini kontrol ettirmelisin. Yetersiz D vitaminine sahip olanlar D vitamini takviyeleriyle vücut sağlığını koruyabiliyorlar. 

Peki, günlük ne kadar D vitamini tüketmelisin? 1 yaşından itibaren günlük 600 IU D vitamini almak öneriliyor. 1 yaşından küçük bebekler için 400 IU alınması yeterli olur. 70 yaşından sonra ise günlük D vitamini ihtiyacı 800 IU'ya yükseliyor. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala