Günde kaç saç teli dökülmesi normaldir?

Günde kaç saç teli dökülmesi normaldir?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Mevsim geçişlerinde senin de mi saçların çok dökülüyor? Merak etme, yalnız değilsin! Birçok farklı sebepten saç dökülmesi yaşanabiliyor. Stres, yaşam tarzı, beslenme bozukluğu bu sebeplerin başında geliyor. Dönem dönem saç dökülmeleri normal olabiliyor. Peki, ne zaman panik yapmaya başlamalı ve saç dökülmesi nasıl önlenir?

Günde kaç tel saçımız dökülür?

Günde kaç tel saçımız dökülür?

Normal insan saç derisinde ortalama 100.000 saç teli kökü vardır. Her saç kökü, sayısız kere saç çıkarabiliyor, bu yüzden endişelenmene gerek yok. Günde ortalama 50-100 arası saç teli dökülmesi normal görülüyor. Bahar aylarında ise 200 saç teli dökülmesi normal sayılıyor. 

Saç dökülmesi testi:

-Saç dökülmeni kontrol etmek için eline fırçası al ve saçlarını tara.

-Tarakta 10'dan az saç teli varsa herşey normal.

-10-15 saç teli varsa mevsimsel saç dökülmesi yaşanıyor olabilir. Mutlaka takip etmelisin.

-15 saç telinden daha fazla saç teli görüyorsan hemen tedaviye başlamalısın. 

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı bu sayı iki katına çıkarabilir. Bu sebeple, mevsim geçişlerinde beslenmene olduğundan daha çok dikkat etmeli ve yaşam tarzını düzene sokmalısın.

Saç dökülmen normal mi?

saç dökülmen normal mi

Saç dökülmesini biraz önce yaptığın teste göre değerlendirebilirsin. Eğer tarakta 15 saç telinden fazla görüyorsan saç dökülmesinin nedenlerini araştırmalısın. Saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik, mevsimsel geçişler, beslenme yetersizliği, cilt hastalıkları gibi sorunlar geliyor. Saç dökülmesinin sebebini bulduktan sonra buna özel tedavi rotası çizmelisin. Bu süreçte saç şekillendiricileri saç diplerine uygulamaktan uzak durmalı, yüksek ısıyla saçlarını şekillendirmemelisin.

Saç dökülmesine karşı nasıl bir bakım yapmalı?

saç dökülmesi bakım

Gelelim saç dökülmesine karşı nasıl bir bakım yapılması gerektiğine. Öncelikle saç dökülmesinin esas nedenlerinden birinin, saçların güçsüzleşmesi, eski gücünü kaybetmesi olduğunu bilmen gerekir. Saçların gücünü kaybetmeye başladığında zayıflar ve bunun sonucunda da dökülmeler başlar. Bu dökülmeler koparak ya da kırılarak da gerçekleşebilir. İşte bunun önüne geçmek için önlem almalı, saçlarını güçlendirmeni sağlayabilecek bakımları tercih etmelisin.

elseve komple direnç

Örneğin saçı güçlendirici özelliği ile bilinen Biotin içeren ürünleri kullanabilirsin. Bizim son dönemde favorimiz, Biotin içeren, hatta Biotin'in yanında Arginine proteini, vitamin B5 gibi içeriklere de sahip olan Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Bakım serisi. Saçlarımızı kökten uca güçlendiren ve koparak dökülmelere karşı koruyan bu bakım serisi ile saçlarımız güçleniyor, dökülmelere karşı dirençli oluyor.

Seride şampuan, saç kremi, saç maskesi ve durulanmayan bakım kremi bulunuyor. Biz, özellikle mevsim geçişinde çokca dökülmeye başlayan saçlarımız için tüm seriyi kullanıyoruz.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?