Lavanta Yağı Saç için Nasıl Kullanılır?

Lavanta Yağı Saç için Nasıl Kullanılır?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Lavanta yağının pek çok kaynakta rastladığın olumlu etkilerini saç bakım rutininde deneyimlemeye mi karar verdin? Saçlarının bakımını doğal yollarla yapmak ve saçlarını güçlendirmek için lavanta yağı kullanma niyetindeysen, bu yazımız tam sana göre!

Değerli yağlar artık çoğumuzun saç bakım rutinlerinin bir parçası. Saç tellerini beslemek, güçlendirmek ve onarmak gibi etkilere sahip olan doğal saç yağlarından biri de lavanta yağı. Lavanta yağı ile saç bakımı yapmak için pek çok farklı yöntem bulunuyor. Ancak yapılan yanlış uygulamalar lavanta yağının saça etkileri konusunda beklentileri karşılamak şöyle dursun, hiç tahmin edilemeyecek olumsuz sonuçlar bile doğurabiliyor. Bundan dolayı lavanta yağı gibi doğal kaynakları kullanmak için aslında en doğru yol önce bir dermatoloğa başvurmak. 

Şimdi, lavanta yağı saça nasıl uygulanır bir göz atalım!

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta yağı, lavanta bitkisinden elde edilen ve yoğun kıvamlı bir yağ çeşidi. Uçucu (esansiyel) yağlar sınıfında bulunan bu doğal yağ, günümüzde pek çok farklı kullanım alanına sahip. Saç bakımı da bunlardan biri. Ancak lavanta yağı ile saç bakımı yapmak için -diğer esansiyel yağlarda olduğu gibi- doğru bileşenleri doğru oranda ayarlamak çok önemli. Aksi halde biliçsizce hazırlanan kürlerin saça faydadan çok zararının dokunduğu sıklıkla şahit olduğumuz bir durum. 

Lavanta Yağı Saça Sürülür mü?

Lavanta Yağı Saça Sürülür mü?

Lavanta yağı uçucu bir yağ olduğu için saça tek başına doğrudan sürülmesi tavsiye edilmiyor. Çünkü lavanta yağı herhangi bir karışımla seyreltilmediği müddetçe, bu yağın içerdiği uçucu bileşenler saç derisinde hassasiyet, kızarıklık, kaşıntı ve kepek oluşumu gibi sorunlara davetiye çıkarabiliyor. Yani özetle, lavanta yağı ile doğal saç bakımı yapmak için bitkilerin dünyasında uzun bir keşfe çıkmak ya da lavanta yağı içeren, saç bakımına özel geliştirilmiş ve dermatolojik testlerden geçirilmiş ürünlere yönelmek en uygun çözüm oluyor. 

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?
  • Lavanta yağı ile natural saç bakımı yapanlar bu yağın saçları beslediğini ve güçlendirdiğini belirtiyor. 
  • Saç için lavanta yağı kullananlar, düzenli bir rutin sonucu saçlarının hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzadığını aktarıyor. 
  • Lavanta yağının saç dökülmelerinin azalmasına katkıda bulunduğu da paylaşılanlar arasında yer alıyor.  
  • Lavanta yağının ayrıca saç tellerini nemlendirerek daha dolgun hale gelmesine yardımcı olduğu da ifade ediliyor. 

Lavanta Yağı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

Lavanta Yağı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı ile saç bakımı yapanlar, genellikle lavanta yağını sabit yağlarla karıştırarak ya da saç kremi gibi ürünlerin içerisine ekleyerek uygulama yapıyor. Peki ya sen lavanta yağını hangi yöntemle kullanmak istersin? Gel, lavanta yağının saç bakımındaki kullanım şekillerine yakından bakalım! 

Saç Bakım Ürünlerinin İçeriğine Lavanta Yağı Eklemek

Lavanta yağı ile saç bakımı yapmak için tercih edilen yollardan biri, şampuan ve saç kremi gibi saç bakım ürünlerinin içerisine lavanta yağı ilave etmek. Lavanta yağıyla saç bakımı yapan kişiler yağın etkisini artırmak için ürünlerin içerisine başka yağlar da ekliyor. Mesela, bunun için Susam Yağının Saça Faydaları içeriğimize göz atabilir ve susam yağını da lavanta yağıyla birlikte saç ürünlerine ekleyebilirsin.

Saç Derisine Lavanta Yağı ile Masaj Yapmak

Lavanta yağıyla kuruyan saç diplerini nemlendirmek için lavanta yağıyla saç derisine masaj yapılması öneriliyor. Ancak lavanta yağıyla saç derisine masaj yapmak için lavanta yağının argan yağı, jojoba yağı veya badem yağı gibi sabit yağlarla karıştırılarak kullanılması gerekiyor. 

Lavanta Yağı ile Saç Maskesi Hazırlamak

Lavanta yağı evde hazırlanan saç maskelerinin içerisine eklenerek kullanılabiliyor. Bununla birlikte maskeye diğer saç bakım yağları da eklenerek maskenin daha besleyici hale gelmesi mümkün oluyor. Ağırlıklı olarak maskenin içerisine lavanta yağıyla birlikte biberiye yağı da konuluyor. Dilersen Biberiye Yağının Saça Faydaları Nelerdir? makalemizden biberiye yağının saç üzerindeki etkilerini de detaylı olarak inceleyebilirsin.

Lavanta Yağı Saça Kaç Damla Kullanılır?

Lavanta Yağı Saça Kaç Damla Kullanılır?

Lavanta yağının saç bakım ürünlerine ya da maske içerisine 5-6 damla olacak şekilde eklenmesi yeterli oluyor. “Peki, lavanta yağı saça ne zaman uygulanır?” diye soruyorsan, kullanım şekline göre bu yağ duş öncesi, duşta ve duş sonrası olacak şekilde kişisel tercihe göre istenen aşamada uygulanabiliyor. 

Lavanta yağının saç için nasıl kullanılacağını artık biliyorsun! Dilersen saç bakımı için sıklıkla kullanılan çay ağacı yağı hakkında da bilgi sahibi olabilirsin. Bunun için “Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?” içeriğimiz bir tık uzağında!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?