Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?


Son yıllarda saç bakımında doğal yağların etkisi hızla artmaya başladı. Bu durumun en büyük sebebi şüphesiz ki doğal yağ özlerinin saçları besliyor oluşu. Cilt bakım ürünlerinde görmeye alışık olduğumuz bir yağ var ki saç bakımında da etkisi bir hayli büyük: Çay Ağacı Yağı! Saçlarını besleyip, doğal parlaklığına kavuşmasına yardımcı olan çay ağacı yağı faydalarını biz de senin için tek tek ele aldık. Bakalım bu mucize yağ, saçlarda ne işe yarıyormuş.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay Ağacı Yağı Nedir?


Bu yağ, Avustralya’da yetişen ve orijinal ismi “melaleuca alternifolia” olan bir bitkinin damıtılması ile elde edilen bir yağ çeşididir. Yani çay ağacı denilen şey, bildiğimiz siyah çay ile uzaktan yakından alakası olmayan bir bitkidir aslında. Zor koşullarda toplanan ve damıtılması da bir hayli zahmetli olan bu yağ, öncelikle cilt bakımında kullanılmaya başlanmıştır. Ancak çay ağacı yağı saç bakımında da yararlı etkileri anlaşılınca, günümüz saç bakım ürünlerinin aranan bileşeni haline gelmiştir.

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Böylesi popürleşen bu bileşen için “Çay ağacı yağı neye iyi gelir?” diye düşündüğünü tahmin ediyoruz. Hemen açıklayalım. Çay ağacı yağı, cilt için kullanıldığında akne ve siyah nokta gibi tüm cilt problemlerini önlemeye yardımcı olurken, saçlarda ise kökten uca besleme, dökülmeyi önleme ve yağı kontrol altına alma gibi hayati işlevlere sahip. Yani çay ağacı yağında yok yok. Şimdi gel, bu mucize yağın saçlardaki etkisini detaylıca inceleyelim.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?


Çay ağacı yağının saçlardaki etkisini şöyle sıralayabiliriz;
1. Saç Derisini Arındırır
Çay ağacı yağı mükemmel bir arındırıcıdır. Özellikle yağlı saç derisinin bu yağı çok seveceğini düşünüyoruz. Saçlardaki fazla yağın arındırılmasına yardımcı olan bu doğal bileşen, böylece saç derisindeki gözeneklerin de temizlenip, nefes almasına yardımcı olur.
2. Saçlarda Kepek Oluşumunu Önler
Çay ağacı yağı, kepek oluşumunu önlemede de oldukça etkili bir bakım sunar. Düzenli olarak saçlarında çay ağacı yağının kendisini ya da formülünün yer aldığı bakım ürünlerini kullanan kişilerde, kepek probleminin ortadan kalktığı bilinmektedir. Sen de çay ağacı yağı şampuanı ya da çay ağacı yağı saç maskesi gibi bakım ürünleri kullanarak kepek problemine “dur” diyebilirsin.
3. Kuru ve Kaşıntılı Cildi Yatıştırır
Çay ağacı yağı, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu nedenle kaşıntılı saç derisini yatıştırmada büyük etkisi olduğunu söyleyebiliriz.
4. Saç Dökülmesini Önler
Çay ağacı yağı saç dökülmesi konusunda da uzman bir bakım uygular. Genetik etmenler dışında meydana gelen özellikle de mevsimsel geçişlerdeki saç dökülmelerini, büyük oranda azalttığı tespit edilmiştir.
5. Saç Köklerini Besler
Son olarak bu mükemmel yağın, saç köklerini besleyerek güçlendirdiğini de belirtelim. Kırılma, koparak dökülme gibi pek çok saç sorununa etki eden çay ağacı yağı, saçların direnç kazanmasını sağlar.
Çay ağacı yağı hakkında artık tüm bilgilere sahipsin. Bu ürünü, bilmediğin ve güvenmediğin aktarlardan almamanı tavsiye ediyoruz. Çünkü çay ağacı yağının toplanma ve damıtılma işlemlerinin oldukça zor ve zahmetli olduğunu, o nedenle de herkesin bu yağa kolaylıkla sahip olamayacağını belirtmek isteriz.
Saçlarda en az çay ağacı yağı kadar arındırma ve güçlendirme işlevlerine sahip önerilerimize kulak vermeye ne dersin? Cevabın evetse, seni şöyle bir alt başlığa doğru alalım!

Yağlı Saç Derisi İçin Kil Mucizesine Kulak Ver

Yağlı Saç Derisi İçin Kil Mucizesine Kulak Ver

Saçlarında fazla yağlı görünümden mi şikayetçisin? O halde seni L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı ile tanıştıralım. İçerisinde barındırdığı beyaz, yeşil ve mavi killer sayesinde saçlarımızın arınmasına yardımcı olan bu şampuan, geride hafiflik ve ferahlık hissi bırakıyor. Peki bu 3 kil ne işe mi yarıyor? Beyaz kil, saçlarımızın hafif ve yumuşak olmasını sağlıyor. Mavi kil, kuruluk ve matlığın önüne geçerek parlak bir görünüm veriyor. Yeşil kil ise saçların canlandırılmasını sağlayarak kirden ve yağdan arınmış bir saç görünümüne kavuşturuyor. E daha ne olsun?
Serinin bir de maskesi var ki biz onun etkisine de bayılıyoruz: L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Banyo Öncesi Saç Maskesi. Saçlarımızı yıkamadan evvel uygulamamız gereken bu maske, kilin mucizesi ile saç derimizi yağdan arındırırken kurutmadan bir bakım uyguluyor. Sen de yağlı saç bakımında killerden yararlanılarak oluşturulan bu ürün ailesine bir şans vermeyi deneyebilirsin.

Sebum Dengesi için Anti Sebum İçerikli Şampuan


Bizim çabuk yağlanmaya meyilli saçlar için kullanmayı sevdiğimiz bir diğer şampuan ise Vichy’den geliyor. Vichy Dercos Anti-Sebum Yağlanma Karşıtı Şampuan, saçları yağdan arındırırken sebum dengesi sağlaması ile bizi kendine çekmeyi başardı. Yağlı saç ve saç derisi için özel olarak geliştirilen bu şampuan, saçlarımızın yağlanmasını geciktiriyor. Üstelik formülünde de paraben ve silikon barındırmıyor. Saçlarımızın bu şampuan kullanımı sonrasında kolay şekil alması da bizim onda sevdiğimiz bir diğer artı özellik. Bizce Vichy’nin bu ürünü senin de oldukça hoşuna gidecek.

Besleyici Yağ İçeren Saç Boyası

Çay ağacı yağı kadar olmasa da içerisindeki 3 farklı besleyici yağ ile gönlümüze taht kurmayı başaran saç boyası önerimiz ise Garnier Color Naturals Saç Boyası 7.1 Küllü Kumral. Özellikle saçlarında küllü sarılara yer vermek istiyorsan ve de boyarken aynı zamanda bakım yapan bir ürün arayışı içindeysen bu saç boyası tam da istediğini sana verecek türden! Zeytin, avokado ve karite yağları ile zenginleştirilen formülü, bu saç boyasını hem doğal kaynaklı hem de besleyici bir hale getiriyor. Üstelik doğal küllü kumral rengini, %100 beyaz kapama garantisiyle sunuyor.

Saçlarımızda pürüzsüz ve yumuşak bir doku bırakan bu boyayı biz çok sevdik. Uzun süre akma yapmayan ve ışıltılı görünüme kavuşturan bu boya ile sen de hayalindeki renge kavuşurken, saçlarının doğal ışıltısına hayran kalacaksın.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!