Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç bakımında doğal yağlar, besleyicilik özelliği ile sıklıkla tercih edilen ürünler arasında. Saça iyi gelen yağlar arasında olan üzüm çekirdeği yağı da bunlardan biri. Peki ama bu yağın saçı beslemek dışında başka ne gibi faydaları bulunuyor? Dahası onu kimler, neden kullanmalı? Tüm bu soruların yanıtlarını, yazımızın devamında bulabilirsin.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm çekirdeğinin soğuk pres yöntemi ile sıkılarak oluşturulduğu bu yağ, içerisinde son derece faydalı bileşenleri barındıran bir doğal yağ çeşidi. Onu bu denli ünlü yapansa çekirdeğinde yer alan yoğun E vitamini oluyor. Nem kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz bu yağ, ayrıca müthiş bir antioksidan, flavonid ve omega 6 kaynağı. Tüm bu sahip olduğu yararlı bileşenleri sayesinde üzüm çekirdeği yağı saç ve cilt güzelliğinde en fazla tercih edilen yağlar arasında bulunuyor. Hal böyle olunca büyük kozmetik devleri de ürünleri içerisinde bu gibi yararlı doğal yağları kullanmaktan geri durmuyor.

Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı faydaları saymakla bitmeyen bir mucize. Bunda elbette ki yukarıda değindiğimiz yararlı içerikleri, çekirdeğin kendisinde barındırması etkili oluyor. Bu yağın tüm faydalarını sana uzuuun uzun anlatmak isterdik de ancak konumuz malum saç. O nedenle saç bakımında da çokça tercih edilen bu yağın, saçlara sağladığı faydalara değinmek istiyoruz. Haydi listeye birlikte bakalım!

1. Saç ve Saç Derisini Nemlendirir

Üzüm çekirdeği yağının, muhteşem bir E vitamini kaynağı olduğundan bahsetmiştik. E vitamininin en önemli işlevi ise uygulandığı bölgeye yoğun nem sağlaması. Bu nedenle üzüm çekirdeği yağının da saçlara uygulandığında nem kazandırdığını, kuru saç ve saç derisini nemlendirerek kaşıntıyı da engellediğini söyleyebiliriz. Üstelik tüm bunları, saçları kesinlikle ağırlaştırmadan sağlıyor. Bizce mükemmel bir etki bu!

2. Saç Dökülmesini Önler

Üzüm çekirdeği yağı, saç dökülmesini önlemede de oldukça etkili. Çünkü bu yağ, antioksidan bakımından son derece zengin bir yağ çeşidi. Bu da vücutta dolaşan serbest radikallerin vereceği zararın önlenmesi anlamına geliyor. Özellikle hormonal dönemlerde yaşanan saç dökülmesi ve saç kaybı gibi etmenler tam da bunun habercisiyken, üzüm çekirdeği yağının bu etmenle mükemmel şekilde baş ettiğini söylemek istiyoruz. Saçların güçlenmesini sağlayan ve dökülmeleri azaltan bu yağ, böylece daha gür saçlara kavuşmamızı sağlıyor.

Editörün önerisi: Saç dökülmelerine iyi geldiği bilinen bir içerik daha var ki o da biotin. Uzmanların da dökülmeler için biotin alımı ve biotin içerikli saç ürünlerinin kullanımını önerdiği biliniyor. Bizim biotin içerikli favorimiz ise Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Bakım Şampuanı. Arginine, biotin ve vitamin B5 ile zenginleştirilen formülü ile bu şampuan, saçları kökten uca güçlendiriyor ve koparak dökülmelerin önüne geçiyor. En sevdiğimiz şampuanlardan biri olan bu ürün sayesinde biz gerçekten de saçlarımızdaki dökülmeleri azaltmayı başardık. Sana da mutlaka tavsiye ediyoruz.


3. Kepek Oluşumunu Engeller

Üzüm çekirdeği saça faydaları arasında nemlendirme etkisine değinmiştik. Yüksek oranda E vitamini içermesi, saç ve saç derisinin nemli kalmasına yardımcı oluyor. Bu sayede kuruluk kaynaklı, kepek oluşumunu önlüyor. Diğer taraftan bu yağın, antimikrobiyal özelliğe sahip olduğunu da belirtelim. Bu da aslında yine saç derisinde kepek oluşumuna zemin hazırlayan bakterilerin yok olması anlamına geliyor. Yani kepek problemi için üzüm çekirdeği yağı, harika bir içerik.

4. Parlak Saçlara Kavuşturur

Saç için faydalı yağlar arasında yer alan üzüm çekirdeği yağının bir diğer özelliği, saçların parlaklığını korumasında etkili olması. E vitamini ve antioksidan bakımından zenginliği sayesinde bu yağ, saç kıl ve köklerini besleyerek saçların güçlenmesini sağlıyor. Güçlü saçlar, kırılma, kopma ve yıpranma gibi etkileri barındırmadığı için de parlak görünümünü koruyor. E vitamininin verdiği nemin, zaten başlı başına saçların parlak görünmesini sağladığını da belirtelim.

Editörün önerisi: Saç boyamayı çok seven biz kadınlar için saçı yıpratmadan besleyen bir boya önerisi yapmak istiyoruz sana: L’oréal Paris Excellence Cremé saç boyaları. Profesyonellerden ilham alan 3’lü bakımı sayesinde hem zengin renk hem de zengin bir bakım uygulayan bu saç boyasıyla evde saç boyama deneyimini iyileştirmeye hazır ol! Beyazları %100 oranında kapamasını çok sevdiğimiz bu boya, içerisinde pro-keratin barındırıyor. Saçlarımız boya esnasında beslenirken, pH dengeli boya sonrası bakım şampuanı ile besleyicilik pekişiyor. Ayrıca kutu içerisinde yer alan bir de seramid içerikli maske var ki bu da saçların boya sonrasında yıpranmasını önlüyor. Saçlarımızı boyalıyken bile sağlıklı ve güçlü kılan Excellence Cremé boya ailesi, son derece parlak görünen saçlara kavuşmamızı sağlıyor.


5. Saçları Isılı İşlemlere Karşı Korur

Üzüm çekirdeği yağının bilinen bir diğer faydası ise ısılı işlemlerin saça vereceği zararlardan saçları koruyor olması. Antioksidan deposu, zengin vitamin ve mineraller içeren bu yağ besleyici bir yağ olduğu için saçları adeta bir kalkan gibi koruyor. Böylece ısının yaratacağı yıpranma ve kırıkların da önüne geçmiş oluyor.

Editörün önerisi: En az üzüm çekirdeği yağı kadar etkili bir saç koruma ürününü öğrenmeye hazır mısın? İşte Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi. Keratin XS içeren %8 oranında onarıcı konsantre formülüyle zenginleştirilen bu bakım kremi, saçlarımızı yıpranmalara karşı korurken, yıpranmış saçın 5 problemine 1 çözüm sunuyor. İlk kullanımdan itibaren farkı gördüğümüz bu bakım kremi %55 daha az yıpranmış, %74 ise daha nemli saçlara kavuşturuyor. Yani bu krem mucize gibi bir şey! Şekillendirme öncesinde saçlarımıza sürmeyi ihmal etmediğimiz bu bakım kremi, 230° ısıya karşı da saçlarımızı koruyor. Böylece gönül rahatlığı ile saçlarımıza maşa ya da düzleştirici gibi işlemleri uygulayabiliyoruz.


6. Saç Uzamasını Destekler

Bu yağın mucizesi, saç uzamasında da kendini belli ediyor. “Saçlarım çok geç uzuyor.” diyenler, üzüm çekirdeği yağı sayesinde saç oluşumlarını destekliyor. Özellikle saç derisine yapılan masaj, kan dolaşımını harekete geçirdiğinden koparak dökülmeler azalırken; saçların beslenerek hızlı uzaması desteklenmiş oluyor.

Tüm bunlar bize gösteriyor ki üzüm çekirdeği yağı, saçlar için gerçekten çok faydalı bulunan yağlardan biri. Ancak hatırlatmakta fayda var: Bu yağı direkt olarak saç derine uygulamamalısın! Her ne kadar doğal ve organik şekilde satın aldığından emin olduğun bir yağ da olsa, bu gibi ürünlerin de ciltte alerjik reaksiyona sebep olabileceğini aklından çıkarmamalısın. Neticede organik olan her şeyi, vücudumuza iyi gelmediği için gıda olarak yiyemeyebiliyoruz değil mi? İşte, organik ürünlerin cilde uygulanma süreci de aynı hatta daha hassas davranılması gereken bir durum.

Doğal Yağ İçeren Saç Boyası: L’oreal Paris Casting Sunkiss Renk Açıcı Jel

Saç için doğal yağların ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. Saçların beslenmesini ve yıpranmalara karşı korunmasını sağlayan bu yağlar, artık saç boyalarının içerisinde de mevcut. L’oréal’in Casting Sunkiss Renk Açıcı Jel de bunlardan biri. Kahverengi saçları, güneş ışığını da kullanarak kademeli olarak açan bu jel, Hindistan cevizi yağı ile zenginleştiriliyor. Bu sayede yumuşak ve parlak saçlara kavuşturan ürün, amonyak içermeyen hoş kokusu ile de başımızı döndürüyor. Yaz aylarında saçlarımıza sarı ışıltılar katmayı çok seviyoruz. O nedenle bu jel, özellikle tatile gittiğimizde en sık kullandığımız ürünlerden biri oluyor. Sen de saçlarında boya etkisi yaratmak ve doğal sarı ışıltılar kazandırmak istiyorsan, saçı yıpratmadan besleyen bu renk açıcı jelden faydalanabilirsin. Saç rengin açılırken nasıl bu kadar parlak ve yumuşak göründüğüne inanamayacaksın!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?