Gliserin nedir, ne işe yarar: Saça faydaları nelerdir?


Parlak, neme doymuş ve dolgun saçlar istiyorsan (kim istemez ki?) ihtiyacın olan en değerli içerik: Gliserin. Gliserin, en basit anlatımıyla nemi saçlarına hapsederek içten dışa saçlarının daha nemli kalmasına yardımcı oluyor, saçlara dolgunluk kazandırıyor. Peki, gliserini saç bakımına nasıl ekleyebilirsin? Gliserinin saça faydalarını ve saçlarında nasıl kullanılacağını tek tek seninle paylaşıyoruz. Saç bakımında yeni bir sayfa açmak ve mat, solgun saçlarına veda etmek isteyen herkesi makalenin devamına bekliyoruz.

Gliserin nedir?

Gliserin nedir?

Gliserin, Hindistan cevizi yağı, hurma yağları ve soya fasulyesinden elde edilen renksiz, kokusuz bir malzeme. Yiyecek ve içecek endüstrisinin yoğun olarak kullanılan gliserin, saç bakımında da çok sık tercih ediliyor. Gliserinin saç bakımında en önemli özelliği dışarıdan saçlarına nem kazandırma ve saçları uzun süre nemli tutma görevidir. Gliserin içeren saç bakım ürünlerinin saçları daha iyi nemlendirdiğini ve dolayısıyla parlattığını fark edebilirsin. 

Gliserin nasıl elde edilir?

Gliserin nasıl elde edilir?

Gliserin, şeker alkolü veya poliol adı verilen bir karbonhidrat türü olarak sınıflandırılıyor. Şekerlerin alkollü fermantasyonu yoluyla doğal olarak oluşur; ancak saç bakımında ve gıda endüstrisinde tükettiğimiz gliserin çoğu katı ve sıvı yağların birleşiminden ve daha az miktarlardaki maya, şeker ve nişastanın fermantasyonu yoluyla elde edilir.

Gliserin, nemi korumaya, şeker kristalleşmesini önlemeye yardımcı olduğu için çeşitli yiyecek ve içecek ürünlerinde, saçlara hacim, pürüzsüzlük, yumuşaklık ve doku eklemeye yardımcı olmak için çeşitli bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılıyor. 

Gliserin, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği ve Avustralya, Kanada ve Japonya gibi ülkeler dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki sağlık otoriteleri tarafından gıdalarda ve bakım ürünlerinde kullanım için incelenmiş ve onay almıştır.  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) da gliserinin tüketim için güvenli olduğunu söylüyor. 

Gliserinin saça faydaları nelerdir?

1. Kepeği azaltır

1. Kepeği azaltır

Gliserin, saç derisini nemlendirir ve besler, böylece saç derisindeki kepek ve kuruluk probleminin azalmasına yardımcı olur. Saç derisindeki kepek problemini çözmek için gliserinli saç bakım ürünleri kullanmaya başlayabilirsin. Özellikle kuru ve normal saçlara sahip olanlar için gliserin harika bir içerik önerisi! 

2. Saçı nemlendirir ve kolay şekil almasını sağlar

2. Saçı nemlendirir ve kolay şekil almasını sağlar

Gliserin içeren ürünler saçları yoğun bir şekilde nemlendirdiği için elektriklenmeyi azaltıyor ve saçların kolay şekil almasını sağlıyor. Saç tellerindeki nemi hapseder ve saçların kurumasına engel olur. Böylece gliserin kullananlar daha parlak ve canlı saçlara sahip olabilirler.

Gliserini en çok kıvırcık saçları olanlar için öneririz. Kuruma eğilimi olan bukleler, zor şekil alır ve özellikle her banyo sonrası seni uğraştırabilirler. Gliserinli saç bakım ürünleri kullananlar kıvırcık saçlarının daha kolay şekil aldığını görecek ve banyo sonrası hacimli buklelerini görünce şaşıracaklar. 

3. Saç diplerindeki hassasiyeti azaltır

3. Saç diplerindeki hassasiyeti azaltır

Gliserin, kuruluk veya kepek nedeniyle oluşan kaşıntıyı azaltacak anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Saç derisine nem kazandırır ve saç derisinin bakımını sağlar.

4. Saç uçlarındaki kırılmayı önler

4. Saç uçlarındaki kırılmayı önler

Kırık saç uçları, kuru ve hasar görmüş saçların sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Gliserin saçı güçlendirmeye ve kırılmasını önlemeye yardımcı olur. Neme doymuş saç telleri daha güçlenir ve kırılmalara karşı daha direnç gösterirler. Saç uçlarındaki çatal görünüm, incelme ve zayıflama seni rahatsız ediyorsa gliserin ile tanışma zamanı geldi demektir. 

Gilserin hangi ürünlerde bulunur?

Gilserin hangi ürünlerde bulunur?

Gliserin içeren ürünler arasında bizim favorimiz, Kérastase’ın kıvırcık ve bukleli saçlar için çıkardığı yeni Curl Manifesto serisi! Güçlü içerikleri ve etkili formülizasyonu sayesinde saçları yoğun bir şekilde nemlendiriyor ve buklelerine yeniden canlılık kazandırmana yardımcı oluyor. 

Kuru ve bukleli saçların daha hassas ve kırılgan olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Kérastase Curl Manifesto serisindeki saç bakım ürünleri, formülünde bulunan gliserin sayesinde saçlarına kökten uca eşsiz bir bakım yapmana ve saçını derinlemesine nemlendirmene yardımcı oluyor. Böylece saçların çok daha canlı bir görünüme sahip oluyor, kolayca şekillendirilebilir bir hale geliyor.

Saçlarda gliserin nasıl kullanılır?

Saçlarda gliserin nasıl kullanılır?

Saç bakımına gliserini eklemek istiyorsan işte sana özel bakım rutini önerimiz! Öncelikle Kérastase Bain Hydratation Doucer Saç Banyosunu saçlarını arındırmak ve derinlemesine temizlemek için kullanmalısın. Her banyoda bu ürünü kullanarak saçlarına yoğun nem kazandırabilirsin. 

Kıvırcık saçların en büyük problemlerinden olan dolanıklık ve taranmama sorununu çözmek için ikinci adımda Masque Beurre Haute Nutrition Saç Maskesi’ni kullanabilirsin. Kérastase saç maskesi saçlarına ihtiyacı olan besleyici bakımı sağlar ve kolayca taranmasına yardımcı olur. Bu gliserin içeren saç maskesi sayesinde saçların daha yumuşak ve parlak görünmeye başlayacak.

Saç bakımının en son adımında Gelée Curl Contour Jel Krem'i kullanarak bukleli saçlarını kolayca şekillendirebilirsin. Saç şekillendirmeye yardımcı olan bu krem, gliserin içeren etkili formülü sayesinde saçlarına gün boyu parlaklık ve nem kazandıracak. Saçlarını 24 saate kadar elektriklenmeye karşı korumana da yardımcı olacak.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!