Susam Yağının Saça Faydaları


Saç bakımında son yıllarda doğal yağların etkisi büyük önem kazanmaya başladı. Bunda şüphesiz ki bu doğal yağların içerdiği vitamin ve minerallerin hem saç derisi hem de saç kıl ve kökünü besliyor oluşu etkili. Saç güzelliğinde bilinen en faydalı yağlardan biri olan susam yağını biz de bu yazımızda senin için masaya yatırdık. İşte tüm bilinmeyenleri ile susam yağı ve saça faydaları!

Susam Yağı Nedir?


Öncelikle susam yağını yakından tanıyalım. Susam yağı, sesamum indicum olarak adlandırılan susam çiçeği bitkisinden elde edilen bir çeşit doğal yağ olarak biliniyor. Özellikle Doğu Afrika ve Hindistan’da sıkça yetiştirilen bu bitki, sağlık açısından faydaları nedeniyle besin olarak tüketilebilirken, aynı zamanda cilt ve saç güzelliğinde de etkili oluşu ile dikkat çekiyor.

Susam Yağı Ne İşe Yarar?


Susam yağının hem vücut sağlığı hem cilt sağlığı hem de saç sağlığında bilinen faydaları ile öne çıktığını söylemiştik. Vücut sağlığında kan basıncını düşürdüğü, kalp sağlığını koruduğu ve sindirimi düzenlediği biliniyor. Cilt bakımında ise susam yağı, cilt hücrelerini onarması, siyah nokta oluşumunu önlemesi ve kuru ciltleri nemlendirmesiyle öne çıkıyor. Son olarak bu mucize doğal yağ, saçlara ise pek çok fayda sağlıyor. Şimdi gel, saç güzelliğinde susam yağının faydalarına birlikte bakalım.

Susam Yağının Saça Faydaları Nelerdir?


Susam yağının saç güzelliğindeki etkilerini aşağıda bulabilirsin;
1. Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı Olur
Susam yağı, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişilerde oldukça etkili bir doğal yağ çeşididir. Susam tohumu yağı içerisinde bulunan fitoterol denilen bileşenler, saç dökülmesine etki ederek saçların sağlıklı görünmesine yardımcı olur.


Editörün önerisi: Saç dökülmesine karşı oldukça etkili bulduğumuz bir şampuan önerisi sunmak istiyoruz sana. Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Şampuan. Arginine, Biotin ve Vitamin B5 ile zenginleştirilmiş formülü sayesinde bu Elseve şampuan, saçlarımızı kökten uca güçlendiriyor ve saçımızı koparak dökülmelere karşı koruyor. Kökten uca 2 kat güçlü saçlara kavuşmamızı sağlayan ve düzenli kullanımda saç dökülmelerini önleyen bu şampuanı, mutlaka denemelisin!


2. Kepek Oluşumunu Engeller
Susam yağının saça sağladığı bir diğer fayda, kepek oluşumunu önlemesidir. Antibakteriyal ve antifungal özellikleri ile bilinen susam yağı, saç derisinde gerçekleşen enfeksiyon ve bakterilerin azalmasını sağlar. Böylece saç derisine düzenli olarak uygulanan susam yağı, mantar veya bakteri kaynaklı kepek oluşumunu önler. Ayrıca saç derisindeki kuruluğu ve kaşıntıyı da azaltır.


3. Saç Kırıklarını Önler


Bu harika yağ, saç kırıklarının onarılmasına da yardımcı olur. Özellikle saçlarına sıklıkla fön ve maşa gibi ısılı işlem uygulayanlara önerilen susam yağı, saçların yüksek ısıdan etkilenmesini önler ve saç uçlarındaki kırıkların onarılmasını sağlar.
Editörün önerisi: Yıpranmış saçın 5 problemine 1 çözüm üreten Elseve Komple Onarıcı 5 ailesinden S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi'ni denedin mi? Keratin XS içeren %4 oranında onarıcı konsantre formülüyle zenginleştirilen bu saç kremini, biz her ısılı işlem öncesi saçımıza uyguluyoruz. Saçlarımızın yüksek ısı karşısında yıpranmasını önleyen ve düzenli kullanımda yapılandırılmış, kırıklarından arındırılmış, canlı ve parlak görünen saçlara kavuştuğunu gördüğümüz bu saç kremini, sen de deneyince bir daha asla bırakamayacaksın.

4. Saçların Daha Canlı ve Gür Görünmesini Sağlar


Susam yağı, içerisinde vitamin B kompleksleri, E vitamini, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve protein açısından son derece zengin bir yağ çeşididir. Bu nedenle saçları ve saç derisini besleyen susam yağı, saçın çok daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
Editörün önerisi: Saçların kahverengi ve son derece mat bir görünüme mi sahip? Belki de onu çok daha canlı bir renge boyamanın vakti gelmiştir. Örneğin Garnier Color Naturals ailesinden 5.52 Çikolata Kahve gibi! Kahvenin en güzel tonu olan bu boya, içerisinde 3 besleyici yağ barındırıyor: Zeytin, avokado, karite yağı. Bu sayede saçları mükemmel şekilde besleyen ve tam 8 hafta boyunca kalıcı bir renk sunan bu boya ile saçların hiç olmadığı kadar canlı görünecektir. Bize güven!


5. Güneş Işınlarının Zararını Onarır
Susam yağı faydaları sadece bunlarla sınırlı değil! Bu mucize yağ, yaz aylarında güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı korunmasını sağlayarak, güneşin vereceği zararı minimuma indiriyor. Bu nedenle uzmanlar, saç sağlığı için yazın susam yağının düzenli olarak kullanılmasını öneriyor.


6. Saç Beyazlarına Karşı Etkilidir


Saçı besleyen ve canlılık veren bir yağ olan susam yağı, tüm bu etkilerinin yanında saç beyazlamasında da etkili. Erken beyazlayan saçlarda oldukça etkili olan susam yağı, saç derisine yapılan masaj ile renk hücrelerini canlandırır ve beyaz oluşumunu engeller.
Editörün önerisi: Mükemmel beyaz kapama etkisi karşısında gözlerimize inanamadığımız Garnier Çarpıcı Renkler ailesinden bahsetmek istiyoruz sana. Siyah saçlarına uygulayıp, anında etkisini göreceğin Garnier Çarpıcı Renkler 1 0 - Ekstra Yoğun Siyah saç boyasına iddia ediyoruz bayılacaksın! Sedef özleri ve çiçek yağları ile zenginleştirilen bu saç boyası, zengin pigmentler içeriyor. Yoğun bir renk sunan bu boya, tam da aradığımız tonda uzun süre kalıcı bir renk sunuyor. %100 beyaz kapama etkisiyle ile çok etkileyen bu boya ile sen de 10 hafta boyunca saçlarında yoğun bir parlaklığa “merhaba” diyebilir, beyazlarınla vedalaşabilirsin.


7. Saç Oluşumunu Destekler
Son olarak susam yağı, saç oluşumunu desteklemeye de yardımcı olur. Yağın içerisinde bulunan faydalı yağ asitleri, vitamin ve mineraller, dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlar.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!