Saç Pigmentasyon İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Saç Pigmentasyon İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Dolgun kaş görünümü için microblading bir hayli popülerken, saçların için de benzer bir uygulama olan saç pigmentasyonu işlemini tercih edebilirsin!

Saçlarını yıkarken, tararken veya toplarken dökülen saç telleriyle karşılaşman çok doğal. Günde belli bir miktarda saç dökülmesi gayet olağan kabul ediliyor. Fakat günde 50 ila 100 teli aşan dökülmelerde doktora başvurmak gerekiyor. Ne yazık ki bazı durumlarda saç seyrelmesini kontrol altına almak da mümkün olmuyor. Bu tür seyrelmelerde de doktor tavsiyesi üzerine yapabileceğin birkaç işlem bulunuyor. İşte tam da böyle bir keşmekeşin içindeyken, saç pigmentasyonu imdadına yetişebilir!

Saç Pigmentasyonu Nedir?

Saç Pigmentasyonu Nedir

Saç pigmentasyonu veya bir diğer adıyla “kafa derisi mikropigmentasyonu”, bir nevi dövme tekniğiyle kafa derisine mürekkep enjekte etme işlemini ifade ediyor. Yani kafa derini kimsenin dikkatini çekmeyecek bir dövmeyle kapladığını düşünebilirsin. Bu sayede seyrekleşen saç görünümünü renk yanılsaması yoluyla gizleyebilirsin. Ancak pigmentasyon işleminin dövmeyle tam olarak aynı olmadığını da belirtelim.

Saç Pigmentasyonu Nasıl Yapılır?

Saç Pigmentasyonu Nasıl Yapılır
  • Öncelikle saç derisi analiz ediliyor ve uygulamanın ne kadar süreceği belirtiliyor.
  • Her seans genellikle dört ila beş saat sürüyor.
  • Saç pigmentasyonu uygulamasından sonra genellikle dört gün boyunca kafa derisinin yıkanmaması ve ıslatılmaması gerekiyor.
  • Seanslar birkaç hafta arayla planlanıyor.
  • Seanstan sonra ilk dört gün boyunca kafa derisini güneşe maruz bırakmamak gerekiyor.

Saça pigmentasyon uygulaması ile dövme benzer olsa da aynı değil. Dövme işleminde mürekkep cildin yaklaşık üç ila dört kat derinine enjekte ediliyor. Ancak saç pigmentasyonunda cilt katmanında yaklaşık olarak iki kat derinliğe iniliyor. Bu işlem sırasında standart bir dövme aleti kullanılabileceği gibi saç pigmentasyonu için özel üretilmiş mürekkepler ve cihazlar da kullanılabiliyor. Uygulama sırasında saç derisine, köklerini taklit edecek farklı renk tonlarında küçük noktalar yapılıyor.

Saç Pigmentasyonu Acıtıyor mu?

Saç pigmentasyonu yapmak dövme ile benzer oranda acı verebiliyor. Dolayısıyla işlem sırasında duyulan acı kişinin acı eşiğine göre değişiklik gösteriyor.

Pigmentasyon Saça Zarar Verir mi?

Saç pigmentasyonu işlemi, saça doğrudan zarar vermese de kalıcı makyaj uygulamasıyla benzer riskleri taşıyor. Hassas ve egzamalı ciltlerde sorunlara yol açabileceği gibi dövme mürekkebi nedeniyle alerjik reaksiyonlar da ortaya çıkabiliyor. Saç pigmentasyonu uzmanı olmak için resmi belgeli bir eğitim gerekmiyor. Bu nedenle saç pigmentasyonu yaptıracaksan gideceğin yeri dikkatlice araştırmanı tavsiye ediyoruz.

Saç Pigmentasyonu ile Saç Ekimi Arasında Fark Var mı?

Saç Pigmentasyonu ile Saç Ekimi Arasında Fark Var mı

Saç pigmentasyonu, kafa derisinde saç köküne benzer noktalar oluşturarak saç varmış yanılsaması sağlıyor. Yani saç pigmentasyonu işlemiyle saç miktarında bir değişiklik olmuyor. Sadece saçın yoğunluk bakımından görünümü değişiyor. Saç ekiminin ise cerrahi bir işlem olduğunu unutmamak gerekiyor. Saç ekimi sırasında saçların döküldüğü bölgeye kişinin ense bölgesinde bulunan güçlü saç kökleri ekiliyor. Bu sayede kişi kendi saçlarıyla doğal bir görünüm kazanıyor.

Editörün Saç Yoğunluğu için Bakım Önerisi:

Editörün Saç Yoğunluğu için Bakım Önerisi

Saç dökülmesi hepimiz için hayati önem taşıyor. Özellikle mevsim geçişleri ve stresli günlerde saç dökülmesinde artış olabiliyor. Sen de aynı durumdan şikayetçiysen Sacsirlari.com editörleri olarak sana bir sır verelim. Bizim favori saç bakım ürünlerimizden biri L'Oréal Professionnel Serioxyl! Bu seri, saçı içten ve kökten yapılandırarak saçların daha güçlü bir forma ulaşmasına yardımcı oluyor.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için kuaförümüze danışarak denediğimiz ve tam puan verdiğimiz Kérastase Genesis Homme serisini de gönül rahatlığıyla önerebiliriz. Nitekim Kérastase Homme Genesis serisi, saçlarımızı güçlendirirken aynı zamanda dökülme sorunumuzu azaltmaya da yardımcı oldu. Bu sayede saçlarımız daha dolgun ve güçlü bir görünüme ulaştı. Senin de deneyimlerini şimdiden merak ediyoruz!

Editörün Önerisi: Birçok kişi erkek saç boyalarına ön yargılı yaklaşıyor. Peki, erkekleri beyaz saçlara mahkum etmek adil mi? Bizce değil! L'Oréal Paris Men Expert One Twist saç boyası pratik kullanımı sayesinde kolayca uygulanıyor. Üstelik sadece 5 dakika beklemek yeterli. Sen de 5 dakika içinde eski saç rengine kavuşmak istersen L'Oréal Paris Men Expert One Twist saç boyasına bir şans verebilirsin!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?