Saç ekimi hakkında bilmen gereken her şey!

Saç ekimi hakkında bilmen gereken her şey!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Erkeklerde saç dökülmesi oldukça yaygın bir durumdur. Saçları dökülen erkekler, seyrek saçları ile ilgili öz güven sorunu yaşayan kişiler tercihlerini saç ekiminden yana kullanıyorlar. Saçları dökülmeye başlayan erkekler aynalardan uzaklaşıyor, dökülen bölgelerini gizlemeye çalışıyorlar.

Saç ekimi teknolojisinin de gelişmesi ile bu yöntem sıklıkla kullanılır oldu. Saç nakli mikro cerrahi operasyon olarak yapılıyor. Saç ekimi merkezinde yapılan saç ekimi operasyonu genellikle tek seansta tamamlanıyor. Eğer kişinin saçları çok seyrekse saç ekimi 2 seansa bölünebiliyor. Saç ekimi ile ilgili en çok merak ettiğin soruları sacsirlari.com editörleri yanıtlıyor!

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi operasyonu, saç dökülmesi ve saç seyrekleşmesi sorunlarına kalıcı bir çözüm olan yöntemdir. Estetik teknolojisinin gelişmesi ile artık birden fazla yöntemle kalıcı saç ekimi yapılabiliyor. Saç ekimi yöntemlerinin en yaygın olanları FUE saç ekimi ve FUT saç ekimidir.

Saç ekimi, saç merkezlerinde veya hastanelerde yapılan mikro cerrahi bir operasyondur. Ameliyattan daha az müdahale gerektirdiği için saç ekimine mikro cerrahi operasyon denilmektedir. Saç ekimi, en basit anlatımı ile, kişinin kendi doğal saç veya kıl köklerinin, saçların dökülen bölgelerine yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekimi sonuçlarına baktığımızda, dökülen bölgelerde eskisi gibi doğal saçların olduğunu görürüz. Saç ekimi yapılan bölgedeki saçlar zamanla uzamaya başlar. Bu saçları istediğin gibi kesebilirsin, saç ekimi yapılan saçlar kesildikten sonra uzamaya devam edecektir.

Saç ekimi kimler için uygundur?

Saç ekimi kimler için uygundur?

Saç ekimi, saçlarının bir kısmı dökülen veya seyrelen kişiler için uygundur. Saç ekimi yaptıran erkeklerin tamamen kel olmaması önemlidir. Transfer edilecek saç kökü yoksa saç ekimi operasyonu gerçekleştirilemez. Saç ekimi 20-60 yaş arasındaki kişilere yapılabilir. Çok genç veya çok yaşlı kişilere saç ekimi önerilmez. Saç ekimi için saçlarının hepsi dökülmeden önce harekete geçmelisiniz. 

Editör önerisi: Saçların dökülmeye başladıysa Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 saç bakım serumunu kullanarak saç dökülmesini durdurmaya yardım edebilirsiniz. Tekrarlayan ya da yeni oluşan saç dökülmesine karşı etkili olan bu saç serumları, saç kökünü güçlendirerek saçın doğal büyümesine destek olur. Böylece saç dökülmesinin azaldığını ve saçlarının daha güçlü uzadığını fark edersin. Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 saç bakım serumunu günde bir defa olmak üzere 6 hafta boyunca kullanmalısın. Saç ekimi yaptırmak yerine saç dökülmesini en başından kontrol altına almak senin için daha konforlu ve güvenli bir sonuç yaratacaktır.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi FUE ve FUT tekniği ile yapılır. Saç ekimi ilk olarak 1990 yılında FUT tekniği ile yapılmaya başlandı. FUT saç ekimi tekniğinde saçlı olan bölgeden, saç kökleri şerit halinde çıkarılır ve ihtiyaç olan bölgede açılan kanallara bu şerit ekilir. FUT saç ekimi daha ağrılıdır ve daha belirgin izler kalır. Günümüzde FUT tekniğine eskisi kadar talep yoktur. 

En iyi saç ekimi nasıl yapılır? FUE tekniği en yeni, gelişmiş ve daha acısız olan saç ekim yöntemidir. FUE saç ekimi tekniğinde bir seansta birçok saç kökü alınarak, saçsız olan bölgeye ekim yapılır. FUE tekniğinde öncelikle saç kökleri toplanır, sonrasında saçsız olan bölgeye kanallar açılır ve bu saç kökleri, açılan kanallar aracılığı ile ekilir.

Saç ekimi yaptıracak olan kişiler, mutlaka bu işlem için en az 3 gününü ayırmalıdır. Saç ekimi ortalama 6 saat ila 8 saat arasında sürer.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi can acıtır mı?: Saç ekiminde hastaların talebine bağlı olarak sedasyon verilebilir. Sedasyon bir çeşit uyku halidir. Sedasyon yapıldığı için FUE saç ekimi tekniğinde acı hissedilmez. Fakat bazı hastalar sedasyon istemeden de saç ekimi yaptırabiliyorlar. Saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk 15 gün kabuklanma sürecidir. Bu süreçte kafa derisi oldukça hassas olacağı için herhangi bir darbe durumunda canın acıyabilir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Editörün önerisi: Saçlarının zayıfladığını ve normalden daha fazla döküldüğünü gözlemliyorsan, saç ekiminden ziyade evde yapabileceğin yöntemler de var. Bunların başında saç dökülmesine karşı etkili şampuan kullanmak geliyor. L’Oréal Paris Elseve Arginine Direnç X3 Şampuan, içeriğindeki Arginine aminoasiti sayesinde saçların daha güçlü uzamasına ve yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur. Düzenli kullandığında saç dökülmesinde göz görülür bir azalma sağlar. 

Saç ekimi fiyatları gözünü korkutuyorsa doğru şampuan ve bakım yöntemleri ile saç dökülmesini daha ekonomik yollarla kontrol altına alabilirsin.

Saç ekimi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekimi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekimi yaptırdıktan sonraki ilk üç gün çok önemlidir. Saç ekiminden 24 saat sonra ilk banyo yapılabilir. Doktorunuz sizi bir gün sonra pansuman ve yıkama yapmak için kontrole çağıracaktır. Pansuman yapıldığı için operasyon bölgesinde morarma veya şişlik oluşmaz.

Saç ekiminden sonraki 15 gün denize veya havuza girmen önerilmez. Bu süreçte bakım köpüğü ve ılık suyla saçlarını her gün yıkamalısın. Doktorun göstereceği masaj hareketleri ile ilk 15 gün saçlarını dikkatlice yıkayarak saç derisinde oluşan kabukların azalmasını sağlayabilirsin. Saç ekiminden sonra saçların doğal, yumuşak ve güçlü olarak uzamaya başlayacak. Saç ekimi öncesi ve sonrası fotoğraflara baktığında kendini tanıyamayacaksın. Seni yeni tanıyanlar saçlarının ekim olduğunu anlamaz, saç ekimi sonrasında belirgin bir iz kalmaz.

Saç ekimi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Editörün önerisi: Saç ekimi gözünü korkutuyor mu? Saç ekimi maliyeti bütçeni aşıyorsa sana oldukça etkili bir önerimiz olacak. Kérastase Spécifique Aminexil Dökülme Önleyici Kür, saçlarının dökülmesine neden olan etkenlerle savarak saç dökülmesinin önüne geçer. Saç tellerin %90 oranında güçlenir ve saç tellerinin güçlenmesini sağlar. Spécifique Aminexil Dökülme Önleyici Kürüsaç diplerine masaj yaparak uygula. Durulama gerektirmeyen bu serum sayesinde saçların ferahlayacak ve daha sağlıklı uzayacaktır.

Saç ekiminde saçlar ne kadar değişir?

Saç ekiminde saçlar ne kadar değişir?

Saç ekimi, cerrahi bir operasyondur. Saçların seyrek olan veya kelleşen bölgelerine yapılan saç ekimi sayesinde bu bölgede doğal saç görünümü yaratılır. Saç ekimi sonrasında saçlar ne zaman çıkar? Saç ekimi yaptırdıktan sonra ortalama olarak 6 ay sonra saçların yoğun görünmeye başlayacak. Saç ekiminden hemen sonra çıkan saçlar dökülür ve yerine daha kalıcı saç telleri çıkmaya başlar. Saç ekimi sayesinde saçların daha yoğun ve gür görünecektir. Fakat saç ekimi ile canlı saç kökleri saçına yerleştirildiği için bunların da zamanla zayıflayabileceğini unutmamalısın. Ancak saç ekimi yaptırdıktan sonra ‘saçlarım bir daha dökülmez’ algısına kapılma.

Saç ekimi yerine deneyebileceğin bakım önerileri

Saç ekimi yaptırmak yerine seyrelen saçlarına bakım yaparak kontrolü ele alabilirsin. L'Oréal Professionnel Serioxyl Denser Hair (+) Jel Serum sayesinde seyrelen saçlarını güçlendirebilir ve saçlarının daha yoğun çıkmasını sağlayabilirsin. Bu saç serumunun içeriğindeki Stemoxydin sayesinde saç miktarı artar ve uyuyan saç kökleri uyandırılır. Jel formu sayesinde kısa saçından akıp gitmez, saç diplerine kolay bir şekilde masaj yapabilirsin. 

Seyrelen saçlarına bakım yapmak için geç kalmamalısın. Saçların tamamen döküldükten sonra saç ekimi yaptırmak da imkansız hale gelir. Bu nedenle saçların dökülmeye ve zayıflamaya başladığı anda saç bakımını ihmal etmemelisin. 

Saç ekiminin dezavantajları nedir?

Saç ekiminin dezavantajları nedir?

Saç ekiminin avantajları kadar dezavantajlarını da göz önünde bulundurmalısın. Saç ekimi fiyatlarını düşündüğümüzde saç ekimi yaptırmadan önce çok iyi araştırmalısın. Bazı kliniklerde yapılan saç ekimleri saç derisinde soyulma, kabuklanma ve minik kanamalara sebep olabiliyor. Saç derisine doğru yönde ekilmeyen saçlar uzadıktan sonra doğal olmayan görünümlere yol açabilir. Saçların farklı yöne doğru uzaması saç ekimi yaptıranların en korktuğu senaryolardan biridir. 

Saç ekimi iyileşmesi bir yılı bulabiliyor. Saç ekimi sonrası saçların doğal bir şekilde uzaması ve tedavinin bitmesi için biraz beklemek gerekebilir. Saç ekimi yaptırmak yerine saç uzamasına yardımcı olan bakım ürünleriyle saçlarının daha gür görünmesini sağlayabilirsin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?