Saç nezlesi nedir, belirtileri ve çözüm yolları nelerdir?


'Bir bu eksikti!' dediğini duyar gibiyiz! Evet, bugünkü konumuz saç nezlesi! Üşüttüğümüzde nasıl nezle oluyorsak saçlarımızı da bakımsız bıraktığımızda saç nezlesi olabiliyorlar. Saç nezlesi belirtileri en çok saç diplerinde meydana çıkıyor. Saçlarımız hassaslaşıyor ve saç diplerinde rahatsızlık hissi meydana geliyor. Eğer sen de son zamanlarda saç diplerinde ekstra hassasiyet hissediyorsan saç nezlesinin nedenlerini ve çözüm yöntemlerini iyi araştırmalısın! Saç nezlesine dair bildiğimiz her şeyi şimdi sana anlatalım.

Saç nezlesi nedir?

Saç nezlesi nedir?

Saç nezlesi, genellikle saçların yıkandıktan sonra iyi kurutulmadığı durumlarda meydana çıkıyor. Deniz, havuz veya duş sonrasında saçlarını hızlı bir şekilde kurutmuyorsan saç nezlesine davetiye çıkarıyorsun demektir. Saç nezlesi ilk olarak, saç diplerinde yanma ve batma hissi olarak meydana çıkıyor. Sonrasında saç derisinde daha ağrılı ve kaşıntılı bir dönem gelişebilir. 

Saç nezlesi rahatsızlığı genellikle orta ve uzun saçlara sahip olanlarda meydana geliyor. Uzun ve gür saçlarını tam olarak kurutmadığında saç nezlesi için uygun ortamı hazırlarsın. Bazı durumlarda tam tersi olarak saç diplerine ani bir şekilde yoğun sıcak ısı göndermek de saç derisinin yanmasına ve kaşınmasına yol açabilir. Bu nedenle saç nezlesinden korunmak ve saç derisinin sağlığını korumak için gür ve uzun saçlarını ılık saç kurutma makinesiyle kurutmanı öneririz. 

Saç nezlesinin belirtileri nelerdir?

Saç nezlesinin belirtileri nelerdir?

- Saç diplerinde sebebini bulamadığın kaşınma hissi

- Saç diplerinde yanma hissi

- Yoğun saç dökülmesi

- Kıl köklerinde ağrı

- Saçlarını çok sıkı topladığında sızlama ve acı 

- Saçlarının güçsüzleşmesi ve koparak dökülmeye başlaması

Saç nezlesine çözüm önerileri

Saç derisine peeling yap

Saç derisinin rahatlaması ve gözeneklerin temizlenmesi için düzenli olarak saç derisine peeling yapmalısın. Kérastase Fusio Scrub Apaisant Hassas Baş Derisi Yatıştırıcı ve Arındırıcı Peeling, formülündeki tatlı portakal özleri, B5 vitamini ve Jojoba yağı ile saç derisini arındırarak rahatlamasını sağlıyor. Peeling sonrasında saç derindeki yanma ve kaşıntı hissinin rahatladığını ve saç derisinin adeta nefes aldığını hissedersin! Saç derisine peeling uygulamasında haftada 1 kere yapmak yeterli olacaktır.

Fönden uzak dur

Yüksek ısıyla şekil vermek saç derisinin pH dengesini bozabilir hatta bazı durumlarda saç derisinde hafif yanıklar oluşmasına neden olur. Bu nedenle saç nezlesinden korunmak için fön çekme seanslarını biraz azaltmanı öneririz. 

Bunun yerine saçlarını saç derine değmeden, çok düşük ısıda düzleştirebilirsin. Saçlarını düzleştirmek ve daha pürüzsüz görünmelerini sağlamak için ise Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum'u kullanabilirsin. Formülündeki keratin sayesinde saçların anında dümdüz görünmesine yardımcı olan ve saçların kabarmasını engelleyen bu serumu çok seveceksin. :)

Saç derisini temizle

Saç derisini temizle

Saç nezlesi olduktan sonra saç köklerindeki yanma ve batma hissini rahatlatmak için gün aşırı saç derisini temizlemelisin. Kérastase Specifique Bain Riche Dermo-Calm, saç derisini derinlemesine temizler ve ideal günlük bakım sağlar. Aynı zamanda bu hipoalerjenik yatıştırıcı saç banyosu kuru saçları beslerken hassas saç derisini arındırır ve dengeler. Saç derisi temizlenir ve arınır. Saçlar yumuşar ve beslenir. Saç nezlesindeki gibi saç derisinde hassasiyet gibi durumlar varsa Kérastase şampuan saçlarına çok iyi gelecektir! 

Yıpranmış saçlarını onar

Saçlarını yoğun ısıyla kurutmak ve çok sert taramak sadece saç nezlesine yol açmaz, aynı zamanda saçlarının yıpranmasına da neden olabilir. Bu nedenle saç nezlesini, yıpranmaya müsait olan saçlarda daha fazla görüyoruz. Eğer sen de saçlarının çok sağlıklı görünmediğini düşünüyorsan Elseve Mucizevi Kil Saç Kremi ile tanışmalısın. 3 mucizevi hafif kil içeren saç kremi, saçlarını ağırlaştırmadan daha yumuşak görünmelerini sağlıyor. Saçların ilk yıkamadan itibaren daha kolay taranıyor ve saçlarına nem kazandırıyor. Neme doymuş hafif saçlar için artık ihtiyacın olan saç kremini öğrendin :)

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala