Dökülen saç geri çıkar mı?


Saçları dökülmeye başlayan herkesin aklından tek bir soru geçiyor: "Dökülen saçlar yeniden çıkar mı?". Saç tellerinin dökülmeye başlaması hemen kel kalacağın anlamına gelmiyor tabii ki. Saçlarında açıklık oluşması ve saç tellerinin zayıflaması aslında senin için bir işaret. 

Saç dökülmesini yaratan sebepleri keşfederek saç dökülmesini kontrol altına alabilirsin. Aşırı dökülen saç tellerini güçlendirmek ve saç dökülmesini durdurmak için doğru saç bakım ürünleri ile tanışmanı öneririz. Saç dökülmesi için şampuan, saç kremi ve saç dökülmesi için serum önerilerimizi dikkate alarak saç problemini çözebilirsin. 

Dökülen saç geri çıkar mı?

Dökülen saç geri çıkar mı?

Seni hiç merakta bırakmadan açıklayalım. Evet, dökülen saç yeniden çıkabilir. Tabii saç köklerin hala canlı kaldıysa! Aslında her saç telinin belli bir ömrü vardır. Ömrünü dolduran saç tellerinin dökülmesi çok normal. Fakat günde 100 saç telinden fazla saçların dökülüyorsa veya yastığının üzerinde çok yoğun saçlar görüyorsan bir şeyler ters gidiyor demektir. 

Saç dökülmesi stresten, çevresel faktörlerden, hormonsal sebeplerden veya kullandığın saç bakım ürünlerinden dolayı kaynaklanabilir. Bu sebeplerin dışında, mevsim geçişlerinde de aşırı saç dökülmesi problemi yaşanabiliyor. Saç dökülmesinin ilerlememesi ve dökülen saçların yerine yenileri çıkması için saç dökülmesine karşı saç bakım ürünleri kullanman gerekiyor. Klasik şampuanlar yerine içeriğinde Aminexil olan şampuanlar kullanmak saç dökülmesini azaltacaktır. 

Günde kaç yeni saç çıkar? Günde ortalama 100 saç teli dökülür. Dökülen saçların yenisi 6 ila 10 hafta içinde yeniden çıkmaya başlayacaktır. Ortalama olarak bir saç kökünden 20 kere yeniden saç uzayabiliyor. Saç derisine ve saç tellerine iyi baktığında saçlarının seyrelmesini önleyebilirsin! 

Stresten dökülen saç geri çıkar mı?

Stresten dökülen saç geri çıkar mı?

Strese bağlı saç dökülmesi çok karşılaştığımız bir durumdur. Stresten dolayı saçlarının döküldüğünü anlamak için saç dökülmesini birkaç ay önceki durumunla karşılaştır. Yaşadığın stresten dolayı saçlarının döküldüğünü düşünüyorsan endişelenme, çünkü stres kaynaklı saç dökülmesi çok normal bir durum ve bu durum geçtiğinde saçların yeniden çıkabilir. 

Stresli bir dönemden geçerken ilk olarak hormonlarımız etkilenir ve saçlarımız dökülmeye başlar. Bunun önüne geçmek için saç köklerini güçlendirecek saç bakım ürünleri kullanmalısın. Tabii, seni strese sokan faktörleri hayatından çıkarman gerektiğini söylemiyoruz bile (!). Stresli olduğun dönemlerde saç dökülmesinin yanı sıra saçlarının uzamaması, saçlarının uzarken kopması ve zayıflaması gibi problemleri görebilirsin. Bu sorunların hepsi için saçlarını kökten güçlendirecek saç dökülmesi karşıtı serum kullanmanı öneririz. 

Yeni saç nasıl çıkar?

Yeni saç çıkması için saç teli 3 aşamadan geçiyor. İlki Anajen aşamasıdır. Bu aşamada saç teli aktif olarak büyür. Anajen aşaması ortalama olarak 3-8 hafta sürer. Katajen aşamasını ise geçiş aşaması olarak değerlendirebiliriz. 6 hafta kadar süren bu aşama saç büyümesi duraklama dönemine geçmiş sayılır. Telojen aşaması ise saçların döküldüğü aşamadır. 2-3 aylık dinlenme sonucunda saç tellerimiz dökülerek yeni saç tellerine yer bırakırlar. Merak etme, saç tellerimizin çoğu anajen yani büyüme aşamasındadır. Saçların sadece %10'luk kısmı dökülür ve sonrasında yeni büyüyen saç telleri dökülen saç tellerinin yerini alır. 

Dökülen saç ne zaman çıkar?

Normal olarak dökülen saç telleri iki ay sonra yeniden çıkmaya başlar. Fakat stres veya hormonal kaynaklı dökülen saçları geri çıkarmak için destek almanı öneririz. Dökülen saçların geri çıkarmak için keratin, aminexil içeren şampuanları kullanmaya başlamalısın. Saç dökülmesine uygun şampuan ve saç bakım ürünlerini kullanmaya başladıktan sonra 8 hafta içinde saçlarının güçlendiğini ve daha dayanıklı olduğunu fark etmeye başlarsın. Biliyorsun yeni çıkan saçlar ayda 3 cm kadar büyüyorlar. Zamanla yeni saç tellerin uzayarak saçların daha yoğun ve gür görünmeye başlayacak. 

Dökülen saçın geri çıkması için ne yapmalı?

Dökülen saçın geri çıkması için ne yapmalı?

Saç dökülmesini durdurmak için ilk olarak saç bakım ürünlerini güncellemelisin. Saç dökülmesine iyi gelen içerikleri araştırarak saç dökülmesi için şampuan, saç kremi ve maskeyi kullanmaya başla. Bu süreçte saç tellerini zayıflatacak ve kurumasına neden olacak fön, düzleştirme, maşa gibi işlemlerden uzak dur. 

Saç dökülmesini azaltmanın en iyi yolu serum kullanmaktır. Saç dökülmesi karşıtı serum direkt olarak saç köklerine nüfuz ettiği için daha etkili sonuçlar görebilirsin. Saç köklerinin nefes alması için saçlarını çok sıkı toplama, sık sık hassas bir şekilde tara. Saçlarını yıkarken sıcak sudan uzak durmanı öneririz çünkü sıcak suyla saç yıkamak saç tellerinin kurumasına ve daha hızlı kopmasına yol açabilir. Bu süreçte soğuk suyla saç yıkamak saç tellerinin güçlenmesini destekleyecek. 

Dökülen saçlar için bakım önerisi

Vichy Dercos Energisant Şampuan

Vichy Dercos Energisant Şampuan

Başlangıç ve ileri derecede saç dökülmesi yaşayanlar için ilk önerdiğimiz şampuan Vichy Dercos Energisant Şampuan oluyor. Hem kadınlara, hem de erkeklerde saç dökülmesine uygun olan bu şampuan, formülündeki Aminexil molekülü sayesinde saç tellerinin güçlenmesine ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor. Saç köklerinin zayıflamasından dolayı meydana gelen kolajen sertleşmesi süreci durdurmayı hedefler, saçlara kökten uca canlılık kazandırır. 

Her yıkamada Dercos Energisant Şampuan kullanarak saç dökülmesini azaltabilirsin. Düzenli olarak kullandığında stres kaynaklı ve çevresel faktörlerden dolayı meydana gelen saç dökülmesinin daha azaldığını fark edersin. 

Vichy Dercos Energisant Saç Kremi

Vichy Dercos Energisant Saç Kremi

Vichy Dercos Energisant Saç Kremi saç tellerinin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda yumuşacık görünmesine yardımcı olur. Saç tellerinin daha kolay açılmasını sağlıyor böylece saçlarını tararken saç dökülmesinin ve kopmasının önüne geçiyor. Kolay kırılan ve yıpranmış saçlar için uygun olan bu saç kremi, saç tellerini adeta bir kılıf gibi kaplayarak zarar görmesini engelliyor. 

Vichy Dercos Energisant Saç Kremi'nin içeriğindeki B6 ve Seramid, saç tellerinin güçlenmesini ve saç bariyerinin daha kuvvetli olmasını sağlar. Böylece saçların dış etkenlerden hızlıca etkilenmez daha dayanıklı bir hale gelir. 

Vichy Aminexil Clinical Serum

Vichy Aminexil Clinical Serum

Tekrar eden veya yeni başlayan saç dökülmesi için önerdiğimiz saç serumu Vichy Aminexil Clinical Serum ile hemen tanışmalısın. Aminexil saç serumu, saç dökülmesine karşı 5 aktif içerikle geliştirildi. Formülündeki Arginine, Aminexil, SPF 94, Octeine ve Vichy Termal Suyu saçların doğal büyümesini setekliyor ve saç tellerinde kökten uca doğru canlandırma etkisi yaratıyor. 

Vichy Aminexil Clinical saç serumu, saç tellerini güçlendirdiği için saçların çabuk kırılmıyor ve daha güçlü uzuyorlar. Aynı zamanda yeni saç oluşumunu destekleyen formülü sayesinde dökülen saçların yeniden uzamaya başlıyor. Saç dökülmesi yaşayanlar artık aradığı saç dökülmesi serumunu buldular! 


Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!