Saçlarını ne sıklıkta yıkamalısın?

Saçlarını ne sıklıkta yıkamalısın?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saçların ne sıklıkla yıkanması gerektiği uzun zamandır tartışılan başlıklardan birisidir. Bazıları her gün saçları yıkamanın doğru olduğu söyler, bazıları ise haftada bir saçları yıkamanın avantajlarını anlatır. Peki, her gün saç yıkamak zararlı mı? Eğer senin de kafan karıştıysa doğru yerdesin. Saç Sırları.com olarak saçları ne sıklıkla yıkaman gerektiğini saç tipine, saçındaki işlemlere ve yaşam stiline göre ayrıştırdık. Saçları temizlemenin en doğru yolunu öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.

Saç tipine göre yıkama sıklığı ne olmalı?

Saç tipine göre yıkama sıklığı ne olmalı?

Saçlarını kaç günde bir yıkayacağına dair genelleme yapmak en sık yapılan hatalardan birisidir. Çünkü herkesin saç teli, saç yapısı, saçındaki işlem farklıdır. Bu nedenle saç tipine uygun temizleme sıklığını tercih etmelisin. 

İnce telli saçlar kaç günde bir yıkanmalı? İnce telli saçların kısa sürede yağlanıp, sönük görünebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için saçlarını her gün yıkamalısın. Böylece saçlarının söndüğü anda tekrar eski hacmine kavuşmasını sağlayabilirsin.

Kalın telli saçlar kaç günde bir yıkanmalı? Kalın telliler ise saçlarını iki günde bir yıkayabilirler. Çünkü kalın telli saçlar hemen sönmez ve hızlıca yağlanmazlar. Saçlarını iki günde bir yıkayarak saçlarının ihtiyacı olan temizliği sağlayabilirsin.

Saçlarındaki işleme göre yıkama sıklığı ne olmalı?

Saçlarındaki işleme göre yıkama sıklığı ne olmalı?

Eğer saçlarında boya veya perma gibi işlemler varsa saçlarının bakıma ihtiyacı var demektir. Bu nedenle saçlarını her gün yıkamaya özen göstermelisin. Boyalı saçlara sahip olanlar, şampuan ve saç kremi seçerken mutlaka boyalı saçlar için üretilen ürünleri kullanmalılar. Her yıkamada saç kremi kullanarak saçlarının daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlayabilirsin. Haftada bir veya iki kere kullanacağın saç maskesi de saç renginin korunmasına yardımcı olacaktır.

Boyalı saçlar için önerdiğimiz L'Oréal Professional Vitamino Color şampuan, saç renginin daha uzun süre parlak ve canlı görünmesine yardımcı olacak. Boyalı saç için şampuan, boya sonrası saçlarının kurumasına engel olur, saçlarına ekstra nem kazandırarak yeni saç renginin ön plana çıkmasını sağlar. 

Saçları her gün yıkamak doğru mu?

Saçları her gün yıkamak doğru mu?

Saçları her gün yıkamak bazı saç tipleri için en doğru ve uygun yöntemdir. Eğer yoğun spor yapıyorsan saçların daha çabuk yağlanacaktır. Saçlarınla gün içinde fazla oynuyorsan, saçlarının daha çabuk yağlanmasına neden olabilirsin. Saçların çabuk yağlanıyorsa saçlarını her gün yıkayarak yağdan arınmasını ve saç derisinin temiz kalmasını sağlamalısın. 

Saçlar neden yağlanır? Yanlış beslenme tarzı da saçlarının çabuk yağlanmasına neden olabilir. Saçlarının daha az yağlanması için bol sebze tüketmeyi ve gün içinde en az 2 litre su içmeni öneriyoruz. Saçlarının daha az yağlanması ve saç diplerindeki yağ üretiminin dengelenmesi için L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı kullanabilirsin. 3 mucizevi kil içeren bu şampuan, saç derisini ferahlatıyor ve fazla yağdan arınmasını sağlıyor. Saçları ağırlaştırmadan temizleyen bu şampuanı özellikle yağlı saç derisinden şikayetçi olanlar için öneririz. Her gün saçlarını yıkamak için uygun olan Elseve şampuanı mutlaka L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Kremi ile birlikte kullanmalısın. 

Her gün yıkanan saça ne olur?

Her gün yıkanan saça ne olur?

Saçlarını her gün doğru şampuanla yıkadığında saç derisinin arındığını ve ferahladığını gözlemleyebilirsin. Her gün yıkanan saç derisinde daha az sorun oluşur ve gözeneklerin temiz kalır. Saçlarını her gün yıkadığında daha hacimli, dolgun ve havalı göründüğünü fark edeceksin. 

Her yıkamada iki kere şampuanlamak gerekir mi? Saç tipine ve saçlarının ne kadar temiz olduğuna göre değişir. Eğer saç şekillendirici ürünler kullanıyorsan, bunları saç derisinden temizlemek için iki kere şampuanlama yapabilirsin. Fakat saçlarını zaten her gün düzenli olarak yıkıyor ve jöle, saç spreyi gibi ürünler kullanmıyorsan iki kere şampuanlama yapmana gerek yok. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?