Alerjik ve Hassas Cilt Arasındaki Fark Nedir?

Alerjik ve Hassas Cilt Arasındaki Fark Nedir?

Cildindeki rahatsız edici reaksiyonların sebebi hassas cilt mi yoksa alerji mi? Her ikisinin de aynı olduğunu düşünmüyorsun, değil mi? Her hassas cilt, alerjiye eğilimli olacak anlamına gelmiyor. Cildindeki kızarıklığın veya kaşınmanın sebebini sadece cilt tipine bağlaman doğru olmayabilir. Peki, hassas ve alerjik cilt arasındaki farkı nasıl anlayabilirsin? Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek cilt tipine dair merak ettiklerini bulabilirsin.

Hassas cilt nedir ve nasıl anlaşılır?

Hassas cilt nedir ve nasıl anlaşılır?

Cildin bazı kozmetik ürünlere veya hava şartlarına göre kolayca tepki veriyorsa hassas cilt tipine sahip olabilirsin. Hassas cilt denilince herkesin aklına sadece kızarıklık veya kuruluk gibi semptomlar gelse de aslında hassas cildi anlamanın birden fazla yolu var. Eğer peeling veya yüz masajı gibi cildini etkileyen bir işlem olduğunda aşağıdaki tepkilerden bir veya birden fazlasını görüyorsan hassas cilde sahip olma olasılığın yüksek.

- Kızarıklık
- Kaşıntılı
- Kuruluk
- Batma hissi 

Bu semptomlar genellikle hassas ciltlerde karşımıza çıkıyor. Yüz yıkama jeliyle cildini temizledikten sonra yüzünde hafif batma, karıncalanma veya kaşıntı hissediyorsan hassas cilde sahip olabilirsin. Hassas cilde sahip olanlar her zaman aynı etkenlere karşı aynı hassasiyeti göstermeyebilirler. Hassas ciltler en çok güneş ışığında, rüzgarda, soğuk havada, sıcaklıkta ve stres altında reaksiyon gösterirler. 

Alerjik cilt nasıl anlaşılır?

Alerjik cilt nasıl anlaşılır?

Herkes alerjik bir cilde sahip olabilir. Sadece kuru ciltler veya hassas cilt tipine sahip olanlar alerjik reaksiyon gösterir diye bir kural yok. Cildin kusursuz ve pürüzsüz görünebilir. Fakat yediğin veya cildine sürdüğün bir şey saniyeler içinde cildinde alerjik semptomlara yol açabilir. 

Alerjik cilt semptomları her ciltte ve bünyede farklılıklar gösterebilir. Bazı maddeler vücudumuzda histamin yanıtı olarak bilinen bir reaksiyonu tetikleyebilir. Histamin, alerjik reaksiyon sırasında açığa çıkan doğal bir kimyasaldır. Histamin, burun akıntısı, sulanan gözler, hırıltılı solunum veya öksürük ve hatta mide krampları gibi alerjik reaksiyonla ilişkilendirme eğiliminde olduğumuz bir dizi semptoma yol açabilir. 

Cilt alerjileri nelerdir?

Cilt alerjileri nelerdir?

Kurdeşen: Ürtiker olarak da adlandırılan kurdeşen, bağışıklık sisteminin tetiklenmesi ve  histamini serbest bırakması sonucunda cildin yüzeysel katmanlarında görülen izlerdir.
Anjiyoödem: Anjiyoödem kurdeşenlere çok benzer ama şişlik derinin üstüne değil derinin altında gelişir.
Alerjik dermatit: Bir alerjenle doğrudan temas alerjik dermatite neden olabilir. Ormanda koştuktan sonra bir zehirli sarmaşığa dokunduysan veya nikelden yapılmış bir bilekliği taktıktan sonra bir kızarıklık geliştirdiysen, bu tür alerjik reaksiyonları yaşayabilirsin. Cilt kaşınmaya ve pul pul dökülmeye başlar.
Egzama olarak da bilinen atopik dermatit: Atopik dermatit de başka bir yaygın alerjik reaksiyon türü. Kurdeşen gibi diğer alerjik reaksiyon türlerinden farklı olarak, histamin tepkisinden meydana çıkmaz. Genellikle astım veya gıda alerjilerinin varlığıyla bağlantılı olmasına rağmen, kesin neden hala belirsiz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?