Papatya Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?


Evde doğal karışm çayları yapmayı sevenler papatya çayının ne kadar lezzetli olduğunu iyi bilirler. Eğer hala papatya çayını denemediysen bu makale tam sana göre!

Sağlık deposu olarak bilinen papatya bitkisinin faydalarını say say bitiremeyiz! Vücuda iyi gelen ve uyku kalitesini arttıran papatya çayını denedikten sonar her gün içmek isteyebilirsin:) Peki, papatya çayı nasıl hazırlanır? Papatya çayının faydalarını ve günde kaç bardak papatya çayının önerildiğini seninle paylaşıyoruz.

Papatya çayı nasıl hazırlanır?

Papatya çayı nasıl hazırlanır?

Papatya çayı için kurutulmuş papatyalara ihtiyacın olacak. Kurutulmuş papatya nerede satılır? Eczanelerden, güvendiğin aktarlardan veya internetten kuru papatya alabilirsin. Dilersen yazın topladığın papatyaları kendin kurutarak kış boyu papatya çayı tüketebilirsin.

Papatya çayı hazırlamak için ilk önce bir bardak suyu kaynat ve iki tatlı kaşığı papatya ile karıştır. Papatya çayının demlenmesi süresi 2-3 dakika arasıdır. Sürenin sonunda papatyaları süzerek çayını yudumlayabilirsin. Eğer papatya çayını geliştirmek istersen içine birkaç damla limon veya bal eklemeyi unutma!

Editörün önerisi: Soğuk papatya çayı da en az sıcağı kadar lezzetli! Papatya çayını demledikten sonar soğumasını bekle. Ilınan çayın içine birkaç tane buz atarak veya birkaç saat buzdolabında bekleterek soğuk papatya çayı hazırlayabilirsin.

Papatya çayının faydaları nelerdir?

1. Uyku kalitesini arttırır

1. Uyku kalitesini arttırır

Papatya çayı en çok uykuyu kolaylaştırma ve rahat uyumak için tercih edilir. Akşamları uyumadan önce bir fincan papatya çayı içenler, daha kaliteli bir uykuya geçtiğini ve sabahları daha dinlenmiş uyandıklarını söylüyorlar.

2. Cildi nemlendirir

2. Cildi nemlendirir

Papatya çayının içeriğindeki vitaminler ve mineraller cildin nemlenmesine yardımcı oluyor. Cildi pürüzsüzleştirdiği ve daha güzen gösterdiği bilinen papatya çayını düzenli olarak tüketmelisin.

Günde kaç bardak papatya çayı içilmeli?: Günde 1-2 bardak papatya çayı içebilirsin. Daha fazla papatya çayı içmek aşırı uykulu bir hale ve kan şekerinin düşmesine yol açabilir.

3. Tonik olarak kullanılabilir

Papatya çayını soğutarak tonik olarak kullananlar var! Doğal içerikleri cildine direkt olarak uygulamanı önermiyoruz. Cildin papatya çayına alerjik reaksiyon gösterebilir. Fakat cilt bakımında papatya içeren ürünleri kullanarak daha temiz ve ferah görünebileceğini söyleyebiliriz.

4. Sindirime yardımcı olur

Yemekten sonra papatya çayı içmek sindirimi kolaylaştırıyor ve gaz sorununu hafifletiyor. Mide krampları ve sindirim sorunu yaşayanlar yemek sonrası papatya çayı içerek rahatlayabilirler.

Papatya çayını kimler içemez? Papatya çayını küçük çocuklara, hamile ve emziren annelere önermiyoruz. Eğer kronik bir rahatsızlığın varsa mutlaka doctor onayıyla bitkisel çayları tüketmelisin.

5. Sinirleri yatıştırır

5. Sinirleri yatıştırır

Agresif ve stresli olduğun dönemlerde bir bardak papatya çayının seni ne kadar rahatlattığına inanamayacaksın. Sinirleri yatıştıran ve stresi azaltan papatya çayını yoğun günlerinde mutlaka içmelisin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?