​Tatil dosyasını açıyoruz: Saçlarımızı klordan nasıl koruyabiliriz?


Yaz tam anlamıyla geldi! Sıcaklardan şikâyet etmeye başladık bile… Yaz tatiline giderken her şeyin mükemmel olmasını ve kusursuz bir tatil geçirmeyi hayal ediyoruz. En sevdiğimiz bikiniler, güneş gözlükleri ve bakım eşyaları ile bavulumuzu hazırladık. Peki ya saçlarını düşündün mü? Cildini güneşten korurken saçlarını da güneşin ve havuzun zararlı etkilerinden korumalısın. Peki, ama nasıl?

Klorun saçlarımıza zararı nelerdir?

Havuz suyunun içinde bulunan klor saçlarımıza ve cildimize zarar veren kimyasal bir maddedir. Mayomuzun renginin açılmasına, lastiklerinin bozulmasına neden olan klor, saçlarımızda uzun süre kaldığında kuruluğa ve yıpranmaya neden olabilir.

Klordan nasıl korunabiliriz?

- Havuzdan önce saçlarını klordan korumak için durulanmayan saç bakım kremi veya bakım yağı sürmelisin. Böylece saçındaki krem, havuzda durduğun süre boyunca saç tellerini koruyup, kalkan görevi yapacaktır.
- Havuzda yüzerken bone kullanmanı tavsiye ediyoruz. Tatilinde saçlarını bone ile kapatmak istemezsen de saçlarını havuzdan koruyacak saç modellerini tercih edebilirsin. Bunun için yüksek topuz ve örgü modellerine ne dersin? Festivallerin de favori saç modellerinden olan burgu topuzlar ve boxer örgüler sayesinde havuzda hem şık görünebilir hem de saçlarını klordan koruyabilirsin.

- Havuzdan çıktığında saçlarını klordan arındırmalısın. Saçlarını havuzdan çıkar çıkmaz iki kere şampuanlamanı tavsiye ediyoruz. Saç diplerindeki ve uçlarındaki klordan iyice arın, daha sonra saç uçlarına saç kremi sürüp 4-5 dakika bekle. Saçlarını duruladığında yumuşacık ve sağlıklı saçlara kavuşacaksın. Bu işlemleri havuza her girdiğinde tekrarlamanı tavsiye ediyoruz.

Photo Credit: Fotolia

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!