Tıkanmış Gözenekler Nasıl Açılır?


Tıkanmış gözenekler en yaygın cilt sorunlarından biridir. Aslında hepimizin vücudunda ortalama 20.000 gözenek bulunuyor. Gözenekler cildin nefes almasını ve oksijen taşınmasını sağlayan önemli araçlardır. Peki, gözenekler tıkanırsa ne olur? Cilt pürüzsüzlüğün için hiç de iyi olmadığını söyleyebiliriz! 

Gözenek temizleyici ve gözenek sıkılaştırıcıları kullanarak tıkanmış gözeneklerini nasıl açacağını anlatıyoruz. Geniş gözeneklerden şikayetçi olanlar gözenek küçültücü krem ve serumları kullanarak daha sıkı gözeneklere sahip olabilir. Gözeneklere dair merak ettiğin soruların cevapları için makalenin devamına bekleniyorsun. 

Tıkanmış gözenek nedir?

Tıkanmış gözenek nedir?

Tıkanmış gözenekler yani komedonlar, ciltte biriken yağ, kir, makyaj kalıntısı gibi nedenlerden meydana geliyor. Cildi düzenli temizlememek, yüzdeki gözeneklerin dolmasına ve tıkanmasına yol açıyor. 

Cildimizin sağlıklı çalışabilmesi ve sebum üretiminin devam etmesi için gözeneklere ihtiyacımız vardır. Gözenekler tıkandığında ciltte akne, siyah nokta, beyaz nokta gibi cilt sorunları oluşabilir. Ayrıca cilt nefes alamadığı için sebum üretimi aksar ve ciltte aşırı kuruluk/yağlanma gibi sorunlar baş gösterir. Tıkanmış gözenekler sadece görsel olarak değil cilt sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle gözenek sıkılaştırıcı temizleyici veya gözenek temizleyici maske kullanarak gözeneklerini her zaman açık tutmalısın. 

Tıkanmış gözenekler için öneriler

1. Gözenek temizleyici kullan

Tıkanmış gözenekler için öneriler

Tıkanmış gözenekleri önlemek ve açmak için yapman gereken en önemli adım cilt temizliği! Biliyorsun, komedonlar yani tıkanmış gözeneklerin en büyük sebebi yağ, kir ve makyaj kalıntılarıdır. Günde iki kere La Roche Posay Effaclar Yüz Temizleme Jeli kullanarak cildini arındırmalısın. Effaclar Jel, cildini kurutmadan derinlemesine arındırıyor ve gözeneklerin temizlenmesini sağlıyor. 

Gözeneklerini temizlerken ılık su kullanmanı öneririz. Ilık suyla gözenekler rahatça açılır ve gözenek temizleyici jel ile kolayca temizlenir. Effaclar Jel'in en sevdiğimiz özelliklerinden biri de ciltteki yağlanmayı dengelemesi ve sebumu azaltması. Böylece tıkanmış gözeneklerin yarattığı aşırı parlama sorunu azalıyor ve cilt doğal görünüme kavuşuyor. 

2. Peeling yap

2. Peeling yap

Gözenek sıkılaştırıcı temizleyiciler, geniş gözeneklerin küçülmesine yardımcı oluyorlar. Eğer sen de geniş gözeneklerden şikayetçiysen haftada 3-4 kere peeling yaparak gözeneklerin küçülmesine yardım edebilirsin. 

La Roche Posay Effaclar Mikro Peeling Jel, formülündeki mikro peeling tanecikleri sayesinde gözeneklerini derinlemesine temizler ve cildi aşırı sebumdan arındırır. Salisilik asit ve LHA ile zenginleştirilmiş olan La Roche Posay peeling, özellikle bizim gibi gözenek sorunu olanlar için ideal! Cilt kusurları görünümünü azaltan ve yüzü daha pürüzsüz gösteren bu peeling jelini mutlaka cilt bakım rutinine eklemelisin. 

3. Kil maskesi kullan

3- Kil maskesi kullan

Tıkanmış gözenekler en çok yağlanma eğilimi olan ciltlerde görülüyor. Cildindeki yağlanmayı azaltmak ve aşırı parlama sorunundan kurtulmak için gözenek temizleyici maskeler arasında en iyi sonuç veren kil maskesini denemelisin. Kil maskeleri, yağlı cildi dengeler ve aşırı sebum oluşmasını önler. 

Kil maskelerinin haftada iki kere yapmanı tavsiye ediyoruz. Kil maskesini cildinde 30 dakikadan fazla tutmamalısın. Kil maskesini yüzünden arındırdıktan sonra mutlaka gözenek temizleyici jel kullanarak cildini arındırmalısın. Gözenek sıkılaştırmak için tonik de kullanabilirsin. 

4. Yağlı cilde uygun nemlendirici seç

4- Yağlı cilde uygun nemlendirici seç

Tıkanmış gözenekleri olanların en sık yaptığı hata nemlendirici kullanmamaktır. Nemlendirici kullanmak, cildin sebum oranını dengeliyor, cilt bariyerini koruyor ve onarıyor. Böylece tıkanmış gözeneklerin yarattığı hasarı azaltabiliyorsun. Peki, gözenek sorunu yaşayanlar hangi nemlendiriciyi kullanmalı?

La Roche Posay Effaclar Duo (+) Krem, akneli ve siyah noktalı ciltler için uygundur. Niasinamid içeren nemlendirici, cildi yatıştırıyor ve kuruluk kaynaklı kızarıklık görünümü azaltıyor. Tıkanmış gözeneklerin yarattığı hasarı azaltmak ve yüzdeki leke görünümü azaltmak için Effaclar nemlendiriciyi kullanmaya başlayabilirsin. Özellikle akneye eğilimli ciltler görülen kırmızı ve kahverengi lekeleri olanlar için Effaclar kremi öneririz. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?