Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Burun kenarındaki belirgin gözenekler artık canını mı sıkmaya başladı? Gözeneklerden neden bu kadar nefret ettiğini anlıyoruz ama aslında gözeneklerin cildimiz için çok faydalılar. Gözenekler cildimizin nefes almasını sağlayan ve cilt sağlığımız için oldukça önemli dokular. Gözenekler sayesinde cildimiz parlar, nemlenir ve ışıltılı görünür.

Fakat ya gözeneklerin tıkalıysa? İşte o zaman gözenekler büyür, dışarı doğru açılır ve belirginleşir. Belirgin ve büyük gözenekleri kimse sevmez. Şimdi sana gözenek bakımını detaylıca anlatıyoruz. Gözeneklerini nasıl sıkılaştırabilirsin? Gözenek sıkılaştırıcı öneriler ve evde gözenek sıkılaştırma yöntemlerini adım adım anlatıyoruz!

Gözenek nedir?

Gözenek nedir?

Gözenek denilince aklına ilk olarak yüzdeki gözeneklerin geldiğini tahmin edebiliyoruz fakat yanılıyorsun. Aslında gözeneklerimiz bütün vücudumuza yayılmıştır. Vücudun nefes almasını sağlayan gözenekler, cilt sağlığımız için olmazsa olmaz.

Burun, yanak ve alın çevresindeki gözeneklerin normalden daha geniş görünmesi ise bir cilt sorunudur. Özellikle yağlı ve karma ciltlerde, cildin fazla yağ üretmesi sebebiyle gözenekler genişler, iyi bir şekilde temizlenmediğinde ise siyah nokta ve sivilcelere dönüşebilirler.

Gözenek neden oluşur?

O zaman 'gözenekler neden oluşur?' sorusunu şöyle revize edelim: Gözenekler neden genişler?

Vücudumuzda bazı gözenekler diğerlerinden daha büyük görünür ve bu da bizi rahatsız eder. Genellikle büyük ve geniş gözenek sorunu yüz bölgesinde görülür çünkü gün içinde en çok yağlanan, kirlenen ve sebum biriken yerler ciltteki gözenekler.

1. Güneş koruması

Korumasız güneşlenmek cilt kolajenine zarar verir ve elastikiyet kaybı oluşturur. Bu da gözeneklerin genişlemesine ve cilt dokusunun bozulmasına yol açabilir.

2. Genetik Faktörler

Genetik unsurlar geniş gözeneklerin en büyük nedenlerinden biridir. Ailede geniş gözenek geçmişi varsa, 20'li yaşlardan gözenek küçültücü ve gözenek sıkılaştırıcı ürünler kullanmaya başlamalısın. Yüzdeki gözenekleri küçültmek için düzenli aralıklarla cilt gözeneği tedavisi yaptırabilirsin. 

3. Yaş Faktörü

Cilt hücrelerinin zaman aşımından dolayı elastikiyet kaybeder ve gözeneklerin genişlemesine neden olabilir. Yaş faktörünün gözenek oluşumuna sebep vermemesi için 'gözeneklere ne iyi gelir?' sorusunun cevabını araştırmalısın. Düzenli gözenek temizleyicisi kullanmak gözeneklerinin daha uzun süre sıkı görünmesine yardımcı olur. 

4. Aşırı Yağlı ve Karma Ciltlerin Arındırılmaması

Gözeneklere ne sebep olur? Aşırı sekresyon ve tıkanmış gözenekler yağ bezlerinden dolayı kaynaklanabilir. Bu nedenle özellikle yağlı ve karma ciltler düzenli olarak gözenek temizleyicisi kullanmalı. Gözenek küçültücü ve sıkılaştırıcı serumlar da kullanabilirsin. 

5. Hormonel Değişikliker

Dönemsel değişiklikler cildinde aşırı yağlanmaya ve geniş gözeneklere sebep olabilir. Bu gibi özel günlerde cildini temiz tutmak, makyajını düzenli olarak temizlemek ve gözenek sıkılaştırıcı cilt bakımı yapmamayı unutmamalısın.

6. Aşırı Terleme

Aşırı terleme ve aşırı sebum üretimi geniş gözeneklere yol açabilir. Eğer yüzünde ve vücudunda aşırı terleme sorunu yaşıyorsan mutlaka uzman bir hekime danışmalısın. 

7. Makyaj Temizlemeden Uyumak

Makyaj temizlemeden uyumak, gözeneklerinin yağ ve kir dolmasına yol açar. Yüzdeki gözenekleri temizlemek için makyajını eve gelir gelmez temizlemeli ardından da gözenek sıkılaştırıcı serumunu sürmelisin. 

Gözenek nasıl temizlenir? Cildini derinlemesine temizlemek için saf kil maskesi yapmalısın. L'Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi, 3 saf kil ve kömür içeriğiyle gözeneklerindeki yağı, kiri ve makyaj artıklarını mıknatıs gibi dışıarı çekiyor. Cildin ışıltısını ortaya çıkaran bu maskeyi haftada 2-3 kere uygulamanı öneriyoruz. Gözenek küçültücü bu önerimizi denedikten sonra cildinin daha sıkı göründüğünü fark edeceksin. 

8. Düzenli Aralıklarla Peeling Yapmamak

Peeling yapmak gözeneklerini derinden temizler ve gözeneklerin daha sıkı görünmesini sağlar. Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır? Düzenli peeling yaparak cildini sıkılaştırabilir ve gözenek karşıtı maske sürerek cildinin daha pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsin. 

9. Kozmetik ve Makyaj Fırça Temizliğini Aksatmak

Gözeneklere Ne Sebep Olur? Yüzdeki gözeneklerin en önemli sebeplerinden biri de makyaj süngerini ve fırçanı temizlememek. Fırçanın üzerindeki makyaj artıkları bakteri oluşumuna yol açar. Kirli fırçalarla veya arkadaşının makyaj fırçasıyla fondöten uygulamak gözeneklerine hiç iyi gelmeyecek. 

10. Yanlış Beslenme ve Hatalı Diyet

Gözenekler Nasıl Kapanır? Yanlış beslenmenin gözenek oluşumuna yol açtığını biliyor musun? Fast food, kızartma ve aşırı yağlı yemekler yemek yüzde yağlanmaya sebep olabiliyor. Dikkat edersen, kötü beslendiğin dönemlerde gözeneklerinin daha belirgin ve geniş göründüğünü fark edeceksin. 

Gözenekler nasıl sıkılaşır?

Gözenekler nasıl sıkılaşır?

Güzel haber! Gözenek sıkılaştırmak ve küçültmek mümkün. Doğru cilt bakımı ile tıkalı gözeneklerini temizleyebilir ve gözeneklerinin daha sıkı görünmesini sağlayabilirsin.

Tıkalı gözenekleri düzenli olarak temizlemediğinde bunlar sana siyah nokta ve sivilce olarak geri dönebilir. Sonra 'Neden siyah nokta çıkar?diye araştırmalar yapmaya başlarsın. Gözenekleri sıkılaştırmak için cildini düzenli olarak temizlemeli, makyajla uyumamalı ve cildini güneşten korumalısın.

1- Cildini derinlemesine temizle

Cildini derinlemesine temizle

Cilt bakımının en önemli adımı cildi temizlemek. Aslında oldukça basit gibi görünen bu işlemi bir çoğumuz atlayabiliyoruz. Makyaj yapmadığımız zamanlar da dahil olmak üzere günde iki kere cildimizi yüz yıkama jeli ile yıkamalıyız. Anlaştık mı?

Cilt yıkama jellerine yakından bakacak olursak sana bizim de severek kullandığımız bir ürünü anlatalım. Vichy Normaderm Phytosolution - Arındırıcı Jel yağlı ve geniş gözenekler için ideal bir yıkama jeli. Cildin daha mat görünmesini sağlayacak ve sebum dengesini kuran bu yıkama jelinden biz çok memnunuz. Eğer senin de cildin gün içinde yağlanıp parlama yapıyorsa Vichy yüz yıkama jeliyle tanışma zamanı geldi demek. 

2- Düzenli peeling yap

düzenli peeling yap

Tıkalı gözenekleri arındıracak harika peeling önerimiz olacak: Garnier Saf & Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü Peeling. Garnier peeling, tıkalı gözeneklerine inerek burada biriken kirleri temizler ve siyah noktaların görünürlüğünü azaltıyor. 

En iyi peelinglerden biri olan Garnier peelingi biz günde bir kere mutlaka yapıyoruz. Makyajımızı temizledikten sonra temiz yüzüne peeling yaparak gün içinde cildine biriken yağ ve kiri temizlemelisin. Garnier Kömürlü Peeling'in iki boyutlu peeling parçacıkları ve ultra emici kömür içeriği sayesinde gözeneklerinde derinlemesine temizlik yapabilirsin. Eğer bu adımı atlarsan, gözeneklerinde biriken kirler, siyah noktaya dönüşecek. Derinleşen siyah noktaları temizlemek çok daha zor olacak. 

3- Gözenek sıkılaştırıcı tonik kullan

3- Gözenek sıkılaştırıcı tonik kullan

Geniş gözenekler, yağlı ve sivilceli bir cildin varsa günde iki kere mutlaka tonik kullanmalısın. Tonik ile cildini temizlemek gözeneklerinin sıkılaşmasına ve küçülmesine yardımcı olur. 

Geniş gözeneklere sahip olanlar için önereceğimiz en etkili tonik: La Roche Posay Effaclar sıkılaştırıcı mikro-soyucu tonik. Ürünün isminden de anlayacağın gibi bu tonik cildindeki gözenekleri sıkılaştırıyor ve mikro peeling etkisi yaratıyor. Böylece gözeneklerine biriken kir ve ölü deri cildinden atılmış oluyor. Biz her sabah ve akşam tonikle cildimizi siliyor ve üzerine bakım kremi uyguluyoruz. 

4- Gözenek sıkılaştırıcı maske yap

4- Gözenek sıkılaştırıcı maske yap

Gözenek küçültmek için yaptığın cilt bakımı adımlarına maskeyi de eklemelisin. 'Yüzdeki gözenekler nasıl kapanır?' sorusunun cevabı maskede gizli. Kiehl's Rare Earth Deep Pore Cleansing Maske'nin içeriğindeki Amazon beyaz kili, gözenekleri gözle görülür şekilde küçültür ve gözeneklerdeki yağı temizler. Maske yaptıktan sonra cildin yumuşacık olacak ve cildindeki pürüzler ortadan kalkacak.

Biz Kiehl's kil maskesini kullandığımızdan beri cildin gerçekten nefes aldığını hissetmeye başladık! Gözeneklerimiz temizlendi ve gözle görülür derece küçüldü. En önemlisi ise cildimiz eskisi kadar yağlanmıyor ve parlamıyor!

5- Peeling etkili serum kullan

Peeling etkili serum kullan

Gözenekler, siyah noktalar ve cilt problemleri üzerinde AHA + BHA asitleri son derece etkili. Bu yüzden cilt bakım rutinine asit içeren ve ciltte peeling etkisi yaratan bir serum ekleyebilirsin. Garnier AHA + BHA Kömür Cilt Kusurları Karşıtı Serum, formülündeki %4 niacinamide ve AHA+BHA asitleri ile ciltte peeling etkisi yaratıyor, cilt problemlerinin görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Düzenli olarak kullanıldığında cildin daha arınmış, mat, pürüzsüz olduğunu, gözenek ve siyah noktalarda azalma olduğunu görebilirsin.

Evde gözenek sıkılaştırıcı maske önerileri

Evde gözenek sıkılaştırıcı maske önerileri

Gözenek evde maske yaparak da sıkılaşabiliyor. Gözenek sıkılaştırıcı maske evde nasıl yapılır diye düşünüyorsan, aşağıda maske önerilerimizi bulabilirsin. Yalnızca hatırlatmamız gereken önemli nokta: Evde bulunan bu malzemeleri kontrolsüz bir şekilde kullanmak cildinde istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden cilt için özel olarak formüle edilmiş ve onaylanmış içerikleri kullanrak evde siyah noktalarını geçirmeyi denemeni öneririz :)

1. Limon maskesi

Limon maskeleri, gözenek sıkılaştırma konusunda en sık tercih edilen evde maske tariflerinden biri. Limon maskesi yapmadan önce, cildinin reaksiyon gösterip göstermeyeceğine emin olmak için küçük bir bölgede deneme yapabilirsin.

  • Birkaç damla limon suyu
  • Zeytin yağı
  • Şeker

bu içerikleri karıştırarak gözenekler için evde limon maskesi tarifi hazırlayabilirsin.

2. Yumurta akı maskesi

Yumurta akı maskesi de evde gözenek sıkılaştırmak için uygulanan doğal yöntemlerden bir diğeri.

Bir yumurtanın akını bir kaba alıp cildine uygulayabilirsin. Ayrıca yumurta akına birkaç damla limon ekleyip karıştırarak da yumurta akı maskesi yapabilirsin.

3. Maden suyu ile tonik

Maden suyu, içerisindeki doğal mineraller sayesinde cilt bakımında çok sık kullanan ürünlerden biri. Evde gözeneklerini sıkılaştırmak için, maden suyunun gazının kaçmasını bekledikten sonra yüzünü yıkayabilir veya bir pamuk yardımı ile tonik olarak da uygulayabilirsin.

4. Evde kil maskesi

Gözeneklerin genişlemesinin nedeni olarak ciltte fazla yağ birikmesini göstermiştik. Evde kil maskesi yaparak da cildindeki fazla yağı arındırabilir, gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayabilirsin. 

5. Aloe vera

Cilt tazeleme özelliği bulunan aloe vera, evde yapılan maskelerde çok kullanılan diğer bir içerik. Aloe vera bitkisinden elde edeceğin jel ile cildinin ferahlamasını ve tazelenmesini sağlayabilir, cildinin daha sıkı olmasını sağlayabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?