​90'ların trendi geri döndü: Meçli saçların dönüşü!


Geçmişteki tüm trendler yavaş yavaş yeniden karşımıza çıkmaya başladı. Bu trendlerden biri de “meç" dediğimiz renklendirme tekniği. Özellikle 90'larda inanılmaz popüler olan bu renk tekniğini, ünlü yıldızlar dâhil herkes kullanıyordu. Şimdilerde ise bu trend yeniden popüler oldu ve sık sık meçli saçları görür olduk! Bakalım meç nasıl kullanılıyormuş?

Meç nedir?

Meç aslında ombré'nin tam da zıttı diyebiliriz. Ombré ya da balyaj gibi doğal ışıltılar katmak yerine daha keskin bir görünüm oluşturur. Bir tutam sarı, bir tutam kahve gibi görünen şeritler olarak da tanımlayabiliriz. Ombré'deki gibi saç uçlarında açık renkler olması değil, bu açık renklerin kökten uca uygulanmasıdır.

Nasıl yapılır?

Peki, meç nasıl yapılıyor? Öncelikle kuaför salonlarında bu işlemi yaptırabilirsin. Saçlarına açık tonda meç yapılacaksa mutlaka açma işlemi uygulanmalıdır. Folyo kâğıdı ya da delikli bir bone yardımıyla da yapılabilir. Bu delikli boneden tutamlar çıkartılır ve açma işlemi uygulanır.

Eğer saçların açık tonlardaysa daha az volümlü, boyalı veya koyu tonlardaysa da daha yüksek volümlü açma işlemi uygulanmalıdır. Ancak saçlarına uygulanacak meç tonu ile doğal saç rengin arasında mutlaka bir uyum olması gerektiğini de sakın unutma!

Bu senenin meç trendi

Bu senenin meç trendinde sık, tutam tutam şeritlerle ve kalın, sadece saçın önünde görünen meçlerle karşılaşıyoruz. Ayrıca sadece sarı tonlarında değil, gri, lila gibi renklerle de kullanılıyor. Bizce renkli meçler de çok trendy!

Photo credit: Abaca, Pinterest, istock Photo

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!