Bakım özel: Saç derisi bakımı nasıl olmalı?


Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç derisi bakımı hakkında bilmen gerekenleri anlatıyoruz!

Saç bakımı sadece saç uç ve boyları ile sınırlı olmamalı. Saçların kusursuz şekilde uzayabilmesi ve sağlıklı görünmesi için saç derisi bakımına da özen göstermen gerekiyor.

Saç derisinde biriken yağ, kir ve saç bakım ürünleri kalıntıları saç derisindeki yağ üretimini arttırabilir veya saç derisinde hassasiyet yaratabilir. Bu da beraberinde saç derisi kabuklanma, saç dökülmesi ve kaşıntı gibi problemleri beraberinde getirebilir.

Peki saç derisine nasıl bir bakım yapmalısın? Sağlıklı, güçlü ve canlı saçlar için saç derisine nasıl bakım yapman gerektiğini adım adım anlatıyoruz!

Saç derisinden kaynaklanan problemler nelerdir?

Saç derisinden kaynaklanan problemler nelerdir?

Saç derisine uygun bir bakım yapmadığında, saç derin hassaslaşabilir ve belli başlı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir:

Saç derisi hassasiyeti: Saç derisinde kaşıntı ve kızarıklık yaşıyorsan, saç derin hassaslaşmış olabilir. Hassasiyeti gidermek için saç derisini yatıştırıcı şampuanları kullanmalısın.

Saç yağlanması: Saç derindeki kiri ve ürün kalıntılarını iyi bir şekilde arındırmadığında, yağlanma problemiyle karşılaşabilirsin. Cilt tipin de yağlı ise, saç derisindeki gözenekler de tıkanarak başka saç problemlerine yol açabilir. Bunun için saç derisini arındırıcı şampuanlar kullanmalısın.

Saç derisi kabuklanma / Kepek: Kepek ve saç derisinde kabuklanma, en sık görülen saç problemlerinden biri. Kepek sorunu, beraberinde kaşıntıyı da getirebilir. Bunun için kepeğin önüne geçecek, arındıracak ve saç derisindeki dengesizliği giderecek şampuanlar kullanmalısın.

Saç dökülmesi: Gelelim en önemli saç derisi problemine: Saç dökülmesi. Saç derisine bakım yapmadığında, saç kökleri güçsüzleşerek dökülmeye başlayabilir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için saç dökülmesi için serumlarla kür uygulayabilirsin.

Sağlıklı bir saç derisi için ne yapmalı?

Sağlıklı bir saç derisi için ne yapmalı?

1. Yağ dengesini sağla

Saç derisinin ürettiği yağın fazlasının temizlenmesi, bu bölgenin sağlıklı olabilmesi için en temel kurallardan biridir. Yağ birikimini önlemek ve saç büyümesinin oluşması için uygun ortamı hazırlamak için arındırıcı şampuanlar kullanmalısın.

2. Saç derisinin kurumasına izin verme

Saç kurutma makinesi ile saç kurutmak, saç derisinin en büyük korkularından biri! Makineyi saç derisine çok yakın tutarsan bu bölgenin hassaslaşmasına neden olabilirsin. Saç kurutma makineni her zaman saçlarından en az 15 cm uzakta tutarak kullanmalısın.

3. Güneşli havalarda şapka kullan

Nasıl cildini güneşten koruyorsan, saçlarını ve saç derisini de güneşten korumalısın. Çok güneşli havalarda saç derinin yanmasını önlemek için mutlaka şapka takmalısın.

Saç derisi bakımı için hangi ürünleri kullanmalı?

Saç derisi bakımı için hangi ürünleri kullanmalı?


Sağlıklı, canlı ve güçlü saçlara sahip olmak için aşağıdaki ürün önerilerimiz saç derine ihtiyacın olan bakımı sağlayacak.

Yağlı saç derisi için arındırıcı bakım önerisi:

Saç derisindeki fazla yağı arındırmak, kuru saç uçları ile yağlı dipler arasında denge sağlamak için L’Oréal Professionnel Serie Expert Pure Resource Şampuan’ı kullanabilirsin. Saç tellerini kurutmadan saç derisindeki kalıntıları temizleyen bu şampuan, saça hafif, doğal ve parlak bir görünüm sağlıyor. Formülündeki sitramin ile saç derisindeki yağlanmayı kontrol altına alıyor, saçtaki kalıntıları ortadan kaldırıyor ve antiskal ajanlarla suyun sertliğini azaltmaya yardımcı oluyor.

Hassas saç derisi için yatıştırıcı bakım önerisi:

Saç derisinde kaşıntıya neden olan durumların önüne geçmeye yarayan L’Oréal Professionnel Serie Expert Sensi Balance Şampuan, PP vitamini yani B3 vitamini içeren formülü ile saç derisini yatıştırmaya, tahrişi önlemeye ve nemlendirmeye yardımcı oluyor. Saç derisini yatıştırırken aynı zamanda nazikçe arındıran bu şampuan, sorbitol içerdiği için saça uygulanan işlemler sonrası oluşan tahrişi de yatıştırıyor. En sevdiğimiz özelliği ise saç derisine ferah bir his vermesi.

Saç dökülmesi için bakım önerisi:

Saç dökülmesinin önüne geçmek için ise en etkili önerimiz: L’Oréal Professionnel Serie Expert Aminexil Advanced Serum. Aminexil ve omega içeren bu saç dökülmesi karşıtı serum, düzenli olarak kullanıldığında +8000 saç telinin ömrünü uzatıyor. Saç kökü etrafındaki kolajenin sertleşmesini engelleyerek, saç telinin saç derisine tutunmasına yardımcı oluyor. Ayrıca saç köklerini besleyerek hücrelerin yenilenmesini destekliyor, böylece kök aktivitesini uyarıyor. Saçlarının en yoğun döküldüğü dönemlerde, yılda 2 kere kür olarak bu serumu uyguladığında gözle görülür sonuçlar alacağına emin olabilirsin.

Kepek ve saç derisi kabuklanması için bakım önerisi:

Saçlarındaki kepek sorununu ortadan kaldırmak için önerimiz ise L’Oréal Professionnel Serie Expert Instant Clean Şampuan. Çinko pirityon ve sitrik asit içeren formülü ile saç derisindeki kepeği ortadan kaldırmaya ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı oluyor. Saç derisindeki dengesizliği düzenliyor ve mükemmel bir şekilde temizliyor. Aynı zamanda saç derisinde arındırıcı ve antibakteriyel bir etki yaratıyor.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!