Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kriz anlarına mükemmel bir çözümle geldik: Fondöten lekesi nasıl çıkar? sorusunu yanıtlıyoruz!

Fondöten lekesi gibi makyaj lekeleri, hepimizin başını ağrıtan bir dert. Makyaj uygularken kıyafetimize damlayan fondöten lekesi ayrı, gömlek, tişört ve mont yakasında oluşan fondöten lekeleri ayrı problem. Eminiz ki sen de bugüne kadar fondöten lekelerini geçirmek için bir çok yol denemişsindir… Neyse ki biz harika bir çözüm bulduk: Fondöten lekelerine veda etmek için yazının devamına bekleniyorsun!

Fondöten lekesi

fondöten lekesi

En sevdiğimiz beyaz gömleğimizin yakası, günlük makyajımızdan nasibini alarak fondöten lekesi olmuş olabilir. Belki de evden çıkmadan bluzumuzu değiştirmeye karar vermiş ve aceleyle bluzu çıkardığımızda fondöten lekesine neden olmuşuzdur. Hatta fondöten uygularken minik bir damla en sevdiğimiz kotumuza damlamıştır… İşte tüm bu durumlar, canımızı sıkmaya yeter de artar, çünkü fondöten lekesi son derece inatçı bir leke ve öyle çamaşır makinesinde yıkandığında da çıkmıyor.

Peki fondöten lekesi nasıl geçer? Araştırmalarımızı yaptık ve soluğu burada aldık. Fondöten lekesini geçirmenin birkaç yolu var ama esas kurtarıcı yolu yazımızın en sonuna saklıyoruz!

Fondöten lekesi nasıl çıkar?

Fondöten lekesi nasıl çıkar?

İşte sana fondöten lekesini çıkarmanın yolları…

Beyaz sirke yöntemi

Gömlek ve tişört yakalarından fondöten lekesini çıkarmanın yollarından biri, lekenin olduğu yere beyaz sirke döküp biraz bekletmek. Sonrasında da lekeyi hafif bir şekilde fırçaladıktan sonra kıyafeti ılık suyla durulayabilirsin. Leke tamamen geçene kadar bu işlemi 4-5 kere daha tekrarlayabilirsin.

Tıraş köpüğü yöntemi

Fondöten lekesini çıkarmanın diğer bir yolu ise lekenin üzerine tıraş köpüğü sıkıp beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkamak. Kesin bir çözüm olmasa da bu yöntem fondöten lekesini büyük ölçüde geçiriyor.

Bulaşık deterjanı yöntemi

Bulaşık deterjanı uygulamak da fondöten lekesini çıkarmanın yollarından bir diğeri. Tıpkı beyaz sirke yönteminde olduğu gibi bulaşık deterjanını, fondöten lekesinin olduğu bölgeye uygulayıp bekletebilirsin. Leke geçene kadar bu işlemi tekrarlayabilir, son adımda da çamaşır makinesinde yıkayabilirsin.

Bulaşma yapmayan fondöten kullan

bulaşma yapmayan fondöten önerisi

Tabii ki fondöten lekesini daha oluşmadan önlemek en mantıklısı. Bunun için bulaşma yapmayan, transfer olmayan fondötenleri tercih edebilirsin. Bu fondötenler uygulandıktan sonra ciltle iyi bir şekilde bütünleşiyorlar, sabitleniyorlar ve sen makyajını temizleyene kadar bulaşmıyorlar, dağılmıyorlar ve transfer olmuyorlar. Böylece gömlek, tişört ve mont yakalarında oluşan fondöten lekelerine de veda etmiş oluyorsun.

Bulaşma yapmayan fondöten önerileri

Maybelline Super Stay Active Wear 30H Fondöten

Maybelline Super Stay Active Wear 30H Fondöten

Suya, tere, transfere ve bulaşmaya dayanıklı en iyi fondötenlerden biri Maybelline Super Stay Active Wear Fondöten! Yüksek kapatıcılığı ile ciltteki kusurları tek seferde gizleyen bu fondöten, ciltte hiç ağırlık yaratmıyor. Cildin nefes almasını sağlayan formülü son derece hafif, bu yüzden gün boyunca varlığı hissedilmiyor.

Maybelline Active Wear fondötenin en sevdiğimiz tarafı ise transfere dayanıklı bir formüle sahip olması. Yüzümüzde makyaj varken kıyafet giyip çıkarmak, bu fondötenle birlikte işkence olmaktan çıktı. Bu fondöteni sürdüğümüz günlerde ne kıyafetlerimizin yaka kısmında fondöten lekesi oluyor, ne de fondötenimiz maskeye veya telefona transfer oluyor. Üstelik 30 saate kadar kalıcılığını koruyor. Tek kelimeyle harika!

L’Oréal Paris Infaillible Matte Cover Fondöten

L’Oréal Paris Infaillible Matte Cover Fondöten

Yüksek kapatıcılıkta ve mat bitişli fondötenlerin daha yoğun oldukları düşünülür, bu yüzden de fondöten lekesi yapma ihtimalleri daha yüksektir. L’Oréal Paris Infaillble Matte Cover fondöten, yüksek kapatıcılıkta olmasına rağmen doğal bir bitişe sahip. Formülü ise bulaşmaya ve temasa dayanıklı. Yani bu fondöteni kullandığın günlerde, fondöten lekesiyle karşılaşma derdini unutabilirsin. Infaillible Matte Cover fondöteni daha yakından incelemek için bu makalemize göz atabilirsin.


NYX Professional Makeup Can’t Stop Won’t Stop Fondöten

NYX Professional Makeup Can’t Stop Won’t Stop Fondöten

Eğer ten makyajının yüzünde uzun saatler kalması gerekiyorsa, kapatıcılık yanında kalıcılık da arıyorsun demektir. NYX Professional Makep’ın Can’t Stop Won’t Stop fondöteni, cilde sabitlendikten sonra o kadar kalıcı ki, en çılgın partilere bile çok dayanıklı. Fondöten lekelerine veda etmek için bu fondöteni tercih edebilirsin.

YSL Beauty All Hours Fondöten

YSL Beauty All Hours Fondöten


Cilde gün boyu yüksek kapatıcılık ve mat bir etki veren YSL Beauty All Hours fondötenin formülü de transfere dayanıklı. Uygular uygulamaz gözeneklere ve ince çizgilere blur etkisi vererek cildi pürüzsüzleştiren bu fondöten, suya dayanıklı formülü sayesinde çok kalıcı. Bu sayede de ne kıyafetlere ne de cep telefonuna transfer olmuyor. Kısacası bye bye fondöten lekeleri!

Lancome Teint Idole Ultra Wear Nude Fondöten

Lancome Teint Idole Ultra Wear Nude Fondöten

İnce yapılı ama bir o kadar da kusursuz bir görünüm veren Lancome Teint Idole Ultra Wear Nude fondöten, suya, tere ve bulaşmaya dayanıklı formülüyle leke yapmıyor. 24 saate kadar kalıcı, artırılabilir kapatıcılığa sahip ve konforlu bir his veren bu fondöten, cildin nefes almasını da sağlıyor.Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?