İlişki Durumları: Love Bombing Nedir, Nasıl Anlaşılır?

İlişki Durumları: Love Bombing Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Dikkat: Yeni tanıştığın flörtünden sürekli iltifat dolu mesajlar alıyor, çiçeklere boğuluyor ve hatta üçüncü buluşmada birlikte yaşamak hakkında sorulara maruz kalıyorsan ideal bir ilişki yerine aşk bombardımanının içine düşmüş olabilirsin!

Tanıştığın günden itibaren bir kişinin sana sık sık iltifat etmesi, sürekli mesaj atması ve seni hediyelere boğması hoşuna gidebilir. Öyle ki onun ciddi bir ilişki için doğru insan olduğunu da düşünebilirsin. Fakat bilmelisin ki bu bir love bombing olabilir. Şu an aklında beliren “Love bombing nedir ki?” sorusunu hemen yanıtlayalım: Bu, aslında senin özgürlüğünü kısıtlayan tehlikeli bir flörtleşme taktiği. Hatta sen de kendini ilişkiye bıraktığın an aldığın hediyelerin ve iltifatların karşılığını vermek zorunda hissedeceksin.

En iyisi aklındaki taşları yerine oturtmak için love bombing, yani sevgi bombardımanı nedir ve love bombing nasıl anlaşılır daha detaylı anlatalım!

 

Love Bombing Nedir?

Love Bombing Nedir?

Love bombing, narsist kişilik bozukluğuna sahip istismarcı kişiler tarafından uygulanan manipülatif bir flört taktiği olarak biliniyor. Love bombing taktiği uygulanan ilişkilerde aşırı ilgi gösterilmesi, sürekli övgü cümleleri kullanılması, çok fazla hediye verilmesi ve yeni bir ilişki için abartılı sevgi gösterilmesi gibi manipülatif davranışlara sık sık başvuruluyor. Aslında love bombing duygusal ve psikolojik bir istismar türü. Yalnızca “Seni seviyorum.” cümlesinin arkasına saklanıyor.

 

Love Bombing Nasıl Yapılır?

Love Bombing Nasıl Yapılır?

Love bombing genellikle sık sık pahalı hediyeler verme, aşırı mesajlaşma, sürekli telefonla konuşma, her an iltifat yağdırma, fazla şefkat gösterme ve daha ilişkinin başında güçlü duygularla yaklaşma ile kendisini gösteriyor. Esasında tüm bu davranışlarla karşı tarafta kontrol ve güven duygusu oluşturulması amaçlanıyor. Peki, bir erkek neden love bombing yapar? Veya bir kadın? Öğrenmek için okumaya devam...

 

Love Bombing Nasıl Anlaşılır?

Love Bombing Nasıl Anlaşılır?

Love bombing’i dikkatli bir gözlemin yanı sıra ilişkiye sağlıklı sınırlar koyduğunda anlayabilirsin. Bir ilişkinin içinde olmak çok iyi hissettirse de belirlediğin sınırlar olmalı. Farklı insanlarla zaman geçirebilmeli veya ne giyeceğine özgürce karar verebilmelisin. Özellikle daha önce ilişki deneyimin olmadıysa yeni tanıştığın ve senin de hoşlandığın birinden sürekli övgü dolu cümleler duymak ve 7/24 mesajlaşmak hoşuna gidebilir. Fakat zamanla fark edeceksin ki bu davranışlar yalnızca sevildiğin için yapılmıyor. Karşı taraf aldığı pahalı hediyelerin karşılığında genelde olağandışı fedakarlıklar bekliyor.

Love bombing taktiği uygulayan partnerin, tüm zamanını ona ayırmanı isteyebilir. Bu durumda arkadaşlarınla görüşmemek veya ailenden uzaklaşmak zorunda kalabilirsin. Nitekim partnerin ondan başka biriyle plan yaptığında sinirlenecek ve seni ne kadar sevdiğini fakat senin onu aynı oranda sevmediğini ifade edebilir. Love bombing içeren ilişkilerde sevgi ve şefkat yerini bir süre sonra korku duygusuna bırakabiliyor. Aslında partnerinle zaman geçirmek istediğin için değil, ondan korktuğun için buluşmak zorunda kalabilirsin. İşler bu raddeye varmadan love bombing’i fark etmeli ve önüne geçmelisin. Ayrıca love bombing’le başlayan birçok ilişki sırasıyla “love bombing > gaslighting > ghosting” aşamalarından da geçebiliyor.

Love Bombing Belirtileri

 • Hayatın hakkında her detayı öğrenmeye çalışmak
 • Empati ve yakınlık kurmak için çocukluk travmalarını sormak
 • Sürekli onaylanmak istemek
 • İlişkiyi resmiyete dökmek için baskı yapmak
 • Her an birlikte olmayı istemek
 • Pahalı hediyeler almak
 • Sürekli artan kıskançlık duygusu
 • Aşırı derecede ilgi göstermek
 • Her hareketi takip etmek
 • Sınırları görmezden gelmek
 • Birlikte ne kadar iyi olduğunuzu sık sık hatırlatmak
 • Eleştiri karşısında saldırganlaşmak
 • Önceki ilişkiler için sorumluluk almamak

 

Love Bombing Örnekleri

Love Bombing Örnekleri

Love bombing belirtilerini daha iyi anlayabilmen için sevgi bombardımanına maruz kalabileceğin bir ilişkide duyacağın muhtemel cümleler şöyle:

 • Seni sürekli şımartmak istiyorum: İlk günden itibaren çok pahalı hediyeler eşliğinde söyleniyor.
 • Sadece seninle vakit geçirmek istiyorum: Sınır veya kişisel alan istediğinde kendini kötü hissetmene neden olabilir.
 • Nerede olduğunu soruyorum çünkü endişeleniyorum: Sürekli nerede olduğunu kontrol ediyor, çevrende kötü insanlar olabileceğini söylüyor, sosyal medya hesaplarının veya telefonunun şifresini öğrenmek istiyor.
 • Biz birbirimiz için yaratılmışız: Birkaç buluşmanın ardından seni kendisine bağlamak için ruh eşi olduğunuzu söylüyor.

Bu cümleler ve davranışlar sana tanıdık geliyorsa ilişkini gözden geçirmeli, mümkünse ailene, arkadaşlarına ve bir psikoloğa danışmalısın. Merak etme; tam da ihtiyacın olan sevgiyi, ilgiyi ve şefkati normal bir ilişkide de görebilirsin!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?