Likopen Nedir, Ne İşe Yarar?


Likopen, domates, karpuz, biber gibi sebze ve meyvelerin elde edilen çok değerli bir içerik. Doğal ve sağlıklı içerikleri takından takip ettiğimizi biliyorsun. Likopen hem sağlığımız hem de cilt bakımı için çok değerli! Ciltte antioksidan etkisi yaratan ve cilt onarım sürecini destekleyen bu içeriği biz öğrenir öğrenmez cilt bakım rutinimize ekledik.  

Likopen içeren gıdaların formülündeki antioksidanlar, sağlığımıza iyi gelir ve yaşlılık belirtilerini azaltır. Sen de doğanın mucizelerini yakından tanımak istiyorsan likopen ile aranı iyi tutmalısın. 

Likopen nedir?

Likopen nedir?

Likopen, karotenoidler ailesinde domateslere, karpuzlara ve guava gibi tropikal meyvelere özel kırmızı tonlarını veren kırmızı bir besindir. Birden fala kırmızı ve pembe meyve ve sebzede doğal olarak bulunmasına rağmen, domatesler açık ara en fazla likopene sahipler. Domates olgunlaştıkça likopen içeriği de yükseliyor. 

Likopen güçlü bir antioksidan olarak biliniyor, bu nedenle cilt görünümü ve genel vücut sağlığımıza destek oluyor. Biliyorsun, antioksidanlar yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur, bu da daha dolgun bir cilt ve ince çizgilerin azalması anlamına gelir. Kısaca güzel haber, domatesler daha genç görünmenize ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamıza yardımcı oluyorlar! 

Likopen faydaları nelerdir?

Cilt bariyerini korur

Cilt bariyerini korurlar

Likopenin içeriğindeki yüksek antioksidanlar cildi korumakla görevliler. Derimiz, vücudun en büyük organı olduğu için hastalıklara karşı en önde gelen savunma hattı olmaktan sorumludur.

Likopen, sağlıklı cildin görünümün korurken cilde zarar veren oksidasyona karşı da cilt bariyerinin güçlenmesini sağlıyor. Likopen içeren krem ve besinlerin cilt dokusunu iyileştirdiği, cildin elastikiyetini desteklediğini ve cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. 

İnce çizgilerin azalmasına yardımcı olur

İnce çizgilerin azalmasına yardımcı olur

Antioksidanlar, ciltte kolajen hasarını önlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Likopen özellikle ciltteki yaşlanma lekelerinin, cilt sarkmasının ve ince çizgilerin önlenmesine yardımcı olur. Likopenin içeriğindeki yüksek antioksidanlar, cildin gençliğini destekleyerek kolajen üretimini desteklerler. Böylece likopen tüketen ve likopen içeren kremler kullananlar yaşlanma belirtilerini daha geç görebilirler.

Gözenekleri sıkılaştırır

Gözenekleri sıkılaştırır

Likopenin faydalarından biri de hassas cilt dahil her cilt tipi için uygun olması. Hassas ciltlerde meydana gelen kızarıklık ve kuruluk gibi sorunları dengeleyerek cildin yatışmasını sağlar. Antioksidan vücudun iltihaplanma sürecini yatıştırır, kızarıklığı ve tahrişi azaltır.

Likopeni yağlı cilde sahip olanlara da öneriyoruz. Yağlı ciltteki geniş gözenek sorununu azaltan ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan bu içeriği cilt bakım rutinine eklemelisin. Düzenli kullanımda cildinin daha pürüzsüz göründüğünü fark edersin. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala