Rujlarla ilgili daha önce hiç duymadığın 10 gerçek!

Rujlarla ilgili daha önce hiç duymadığın 10 gerçek!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Rujlar, gündelik hayatımızın bir parçası, çünkü kullansak da kullanmasak da her an makyaj çantamızda bir tane var... Aslında her an yanımızda taşıdığımız bu küçük makyaj malzemesinin sandığımızdan da eski bir tarihi var. Rujlar hakkındaki bazı gerçekler eğlenceli, bazıları ise bir hayli şaşırtıcı. İşte rujlar hakkında bilmediğin 10 gerçek!

1. Rujun icadı Antik Mısır'a dayanır. 

kleopatra'nın kırmızı rujuKleopatra kırmızı rujunu karıncalar ve renkli böceklerden elde ederdi. Hatta antik Mısır'da hem kadınlar hem de erkekler, bir statü sembolü olarak ruj sürerlerdi. Magenta, siyah-mavi, kırmızı ve turuncu en popüler renklerdi.


2. Ruj sürmenin zamanı vardı

ruj ne zaman sürülür

Bir zamanlar ruj uygulamak öğle yemeği için uygun görülürken, akşam yemeği için uygun görülmüyordu.

3. Siyah-beyaz filmlerin dönemi

1920 filmleri

Hiç 1920lerin siyah beyaz filmlerine rastlayıp aktristlerin neden siyah ruj kullandığını merak ettin mi? O zamanki filmler renge karşı çok hassastı ve kırmızı renk ekranlarda siyah olarak görünüyordu.

4. 1960larda mat ruj çok büyük trenddi!

1960lar makyajı

Mat rujlar tabii ki 2010'larda hayatımıza girmedi! Mat bitişli rujlar 1960'larda da son derece modaydı, özellikle de Pin-up makyajlarında!


5. Ömür boyu ne kadar ruj kullanabilirsin?

ruj

Söylenenlere göre her gün ruj süren kadınlar (her gün!) ömürleri boyunca 1 kilogram ruju farkında olmadan yutuyor. Evet senden bahsediyoruz ruj bağımlısı!

6. Ruj aşkı dur durak bilmez!

ruj

Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar ekonomik kriz esnasında ruj almaya daha çok eğilim gösteriyor. Hatta buna "The Lipstick Effect" adı veriliyor. Kozmetik sektörü ise bu tarz krizlerden en son etkilenen sektörlerden biri. Ah biz kadınlar!

7. Yağmurlu günler!

ruj

Ruj satışları aynı zamanda yağmurlu ve kasvetli günlerde de artış gösteriyor. Modumuzu yükseltmek için harika bir yöntem değil mi?

8. Ah 1700'ler!

ruj

1700lerin Amerika'sında erkekler, eğer eşleri flört döneminde ruj sürdüyse evliliklerini iptal edebiliyorlardı. Korkunç!

9. Kırmızı ruja dikkat!

kırmızı ruj

Manchester Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, erkekler kırmızı ruj sürmüş bir kadına, hiç sürmemiş bir kadına oranla çok daha uzun süre bakıyor. Ortalama 2.2 saniye olan bu süre, kırmızı ruj sürüldüğünde 7.3 saniyeye çıkmış.

10. Ruj iyileştirir mi?

ruj

1500'lü yıllarda ruj sürmenin İngiltere'de iyileştirici etkileri olduğu düşünülüyordu. Bunun en önemli sebebi ise Kraliçe 1. Elizabeth'in ruju sevmesiydi, hatta söylendiğine göre ölüm yatağında bile kraliçenin dudağında ruj vardı!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?