Saç derisinde hassasiyet neden olur? Bakımı nasıl olmalı?

Saç derisinde hassasiyet neden olur? Bakımı nasıl olmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

 

Hassas bir saç derisinde, kaşınma ve tahriş gözlemlenebilir. Hava kirliliği, stres hatta saç ürünlerinin aşırı kullanılması gibi faktörler saç derisinde hassasiyete yol açabiliyor. Saç derisini etkili şekilde tedavi edebilmek için düzenli ve uygun bir bakım rutini edinmen gerekir.

Peki, bu hassasiyet neden olur ve nasıl bakımlar uygulamak gerekir? Cevabı yazımızda saklı!

Saç derisinde hassasiyet neden olur?

Saç derisinde hassasiyet neden olur?

Hassas saç derisinin birkaç nedeni olabilir. Saç derisindeki sebum dengesinde, yani saç derisinde bulunan doğal yağın dengesinde düzensizlik olduğunda saç derisi tahriş olabilir. Bunun sonucunda da saç derisinde rahatsızlık hissi, kızarıklık, kaşıntı başlayabilir.

Hava kirliliği de saç derisinin nedenleri arasında gösteriliyor. Havadaki toz, duman saçın üzerini zararlı maddelerle kaplar. Böylece saç derisinde biriken bu maddeler tahrişe yol açar.

saç derisi hassasiyeti

Aynı zamanda stres de saç derisi hassasiyetinin nedenleri arasında sayılabilir. Stresli olduğumuz zamanlarda saçlarımıza, saç derimize daha fazla dokunuruz. Hatta ilerleyen durumlarda saç derisini kaşıma gibi alışkanlıklar edinebiliriz. Bunlar da saç derisinde hassasiyete neden olur.

Saç derisinde hassasiyete neden olan faktörler nelerdir?

Saç derisinde hassasiyete neden olan faktörler nelerdir?

Aşağıdaki faktörler de saç derisi hassasiyetinin nedenlerinden sayılabilir:

- Düzensiz beslenme

- Sert şampuan kullanımı

- Saçı aşırı yıkama

- Aşırı fön makinesi, maşa, düzleştirici kullanımı

- Saç derisinin nefes alamaması

- Havuz kloru ve deniz tuzu

 

Saç derisi hassasiyetinin belirtileri nelerdir?

Saç derisi hassasiyetinin belirtileri nelerdir?

Saç derisinde kaşınma, gerginlik, saç köklerinde ağrı… Aynı cildimizin geri kalanı gibi saç derimiz de dönem dönem hassaslaşabilir. Bazı belirli faktörlere maruz kalındığında saç derisinde duyarlılık, rahatsızlık hissi meydana gelebilir. Kaşıntıya ek olarak kuruluk hissi, saç derisine dokununca acı hissi oluşabilir. Hatta kepek de görülebilir. Eğer sen de saç derinde bu belirtilere rastladıysan saç derinde hassasiyet olduğunu söyleyebiliriz.

Hassas saç derisinin bakımı nasıl olmalı?

hassas saç derisi bakımı

Saç derisinde denge sağlamak için hem saç derisini derinlemesine arındırabilecek hem de saç derisinde ferahlık, rahatlama sağlayabilecek, hassas saç derisine uygun bakımların uygulanması gerekir.

fusio scrub

Bizim bu konuda son dönemdeki favorilerimizden biri Kérastase Fusio Scrub bakımı! Peeling etkili şampuanlarla, esansiyel yağlarla uygulanan bu bakım, saç derisinde detoks etkisi yaratıyor.

Kérastase Fusio Scrub bakımını, uzman ellerden yaptırmak isteyenler aşağıya tıklayarak, danışman Kérastase kuaför salonlarına ulaşabilir!

Bu bakımda saç derisindeki ölü deri hücreleri, kir arındırılıyor. Böylece saç derisinde tahrişe neden olan sebum, kirlilik partikülleri, ürün kalıntıları ve kirleri derinlemesine temizleniyor. Masaj yaparak uygulandığı için hem canlanma hem de rahatlama sağlıyor.

Jojoba yağı ve tatlı portakal içeriği ile tahrişe neden olmadan saç derisini yumuşatıp nemlendiriyor. Saç derisi bu bakımla beraber nefes alıyor!

Saç derisi hassasiyetine engel olmak için ne yapmak gerekir?

saç derisi hassasiyetine engel olmak için

Saç derinin rahatlamasını sağlayacak bakımları kullanmak dışında bu adımları da takip etmeni de önerebiliriz:

- Sağlıklı ve düzenli beslenmek

- Stresle başa çıkmanın yollarını bulmak

Saç derisine düzenli olarak masaj yapmak

- Saçı çok fazla gergin toplamamak

- Saç derisinin güneşe maruz kalacağı zamanlarda mutlaka şapka kullanmak.

 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?