Y2K Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Y2K Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Eski güzel günleri özleyenleri buraya alalım. 2000’lerin çarpıcı modası, Y2K tarzı ve Y2K makyaj akımı ile geri dönüyor!

Modada trendler oldukça hızlı bir şekilde değişiyor. Öyle ki bugün moda olan bir giysi yıllar içerisinde demode bir hale gelebiliyor. Bu durumun elbette tersi de mümkün. Çünkü moda döngüsel bir serüvene sahip. 2000’li yılların moda trendi olan Y2K tarzı, yani “years of two thousand” stili de bu doğrultuda yalnızca 10-15 yıllık bir aradan sonra yeniden hayatımıza geri döndü. 2000’li yılların estetiğini yansıtan giysileri, aksesuarları ve makyaj trendlerini günümüze taşıyan bu akımı hadi birlikte inceleyelim!

Y2K Modası Nedir?

Y2K Modası Nedir?

Y2K nedir bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse, 2000'li yılların başında popüler olan, retro ve fütüristik tarzları bir araya getiren bir moda trendi olduğunu söyleyebiliriz. Modada bu dönem aşırılıklarla biliniyor. Pop kültürü ve aşırı tüketimcilik tarafından şekillendirilen Y2K modası, o yıllarda henüz dünyaya yeni gelen Z kuşağı tarafından şu an tamamen benimsenmiş durumda. Çeşitli sosyal medya platformlarında son derece popüler olan Y2K stili renkli, abartılı ve eğlenceli detaylarıyla öne çıkıyor.

Y2K Modası ve Y2K Makyajının Öne Çıkan Yönleri Neler?

Y2K Modası ve Y2K Makyajının Öne Çıkan Yönleri Neler?

Y2K modası 2000’lerde genç olan X ve Y kuşaklarına pek çekici görünmese de özgürlüğüne düşkün Z kuşağı tarafından çoktan benimsendi bile! Y2K akımına ayak uydurmanın en kolay yolu ise elbette makyajdan geçiyor. Y2K makyajının temel stil unsurlarından olan metalik göz ve parlak dudak makyajı için hemen şimdi bile denemeler yapabilirsin. 

Y2K akımının alametifarikası olan düşük bel jean’ler, kargo pantolonlar, bolerolar, küçücük çantalar ve dar gözlükler yeni sezonda markaların vitrinlerinde yerini almaya başladı. Sen de yalnızca birkaç ikonik parçayla Y2K tarzını dolabına taşıyabilirsin. Abartılı ve kombinlemesi zor parçalar yerine düşük bel pantolon ve etekler gibi daha rahat kombinlenebilir parçalarla başlamak bizce iyi bir fikir. Aksesuarları da unutmamalısın. Abartılı takılar bu görünümün anahtar parçaları. Kalın kemerler ve parıltılı taşlı küpeler, kot-tişört kombinlerini bile 2000’lere taşımaya yetecek!

Y2K Makyajı Nasıl Yapılır?

Y2K Makyajı Nasıl Yapılır?

Y2K akımına uymak için giysilerle oluşturduğun asi ve özgür havayı renkli ve abartılı bir makyajla desteklemen gerekiyor. Y2K makyajında renklerden ve parıltıdan çekinmene hiç gerek yok. Mavi, yeşil ve mor gibi iddialı far renklerini rahatlıkla kullanabilirsin. Eğer yine de bu makyajı gözünde canlandıramadıysan hiç endişelenme! Göz alıcı bir Y2K makyajı için şu adımları takip etmen yeterli:

  • Öncelikle cilt makyajını tamamlamalısın. Gözlerinde yaratacağın fütüristik ve dramatik görünümü eşitlenmiş bir cilt görünümüyle ön plana çıkarabilirsin.
  • Gelelim göz makyajına… Maybelline New York Color Tattoo'nun 50 Eternal Silver rengi bunun için harika bir seçim! Bu metalik farı tüm göz kapağına cesurca yayabilirsin.
  • Y2K makyajını göz pınarlarına ve katlanma bölgesine yerleştireceğin parlak taşlarla bir sonraki seviyeye taşıyabilirsin. Eğer taşların göz makyajına nasıl eklendiğinden emin değilsen, En İyi Taşlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır, İşte Tüm Fikirler yazımızdan yaralanabilirsin.
  • Göz farının yarattığı çarpıcı görünümü Maybelline New York Falsies Surreal Maskara ile destekleyebilir ve Y2K göz makyajını böylelikle noktalayabilirsin. 
  • Son olarak, Maybelline New York Lifter Gloss Nemlendirici Dudak Parlatıcısı’nın 001 Pearl rengiyle dudaklarını da ön plana çıkardın mı tamamdır. Dilersen parlatıcıdan önce dudağınla yakın renklerde bir dudak kalemi kullanabilirsin. İşte, Y2K makyajı bu kadar kolay!

Unutma, Y2K makyajında abartıya kaçmaktan endişe etmene gerek yok. Çünkü bu makyajın temellerinde abartı yatıyor. Dilersen 2000’lerin renkli enerjisini tırnaklarına da taşıyabilirsin. Milenyum modasının ayrılmaz parçası olan göz kamaştırıcı tırnaklarla ilgili bilgilere Aynalı & Metalik Oje Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızdan ulaşabilirsin.


Modada sınırları zorlamaktan çekinmiyorsan Y2K akımını sen de mutlaka denemelisin!


Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?