Ara makas nedir, nasıl yapılır?

Ara makas nedir, nasıl yapılır?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

En çok duyduğumuz saç kesim terimlerinden biri ara makastır. Kuaföre gittiğinde 'ara makas atalım mı?' sorusuyla illa ki karşılaşmışsındır. Peki, ara makas nedir ve ara makas nasıl atılır?

Ara makas hem kadın, hem de erkek saç kesiminde kullanılan bir teknik. Evde ara makas atmak için doğru makas ve saç bakım ürünlerine ihtiyacın olacak. Saçlarını daha ince, şekilli ve hacimli göstermek için ara makas tekniğini tercih edebilirsin. Ara makasın ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığını adım adım anlatalım. 

Ara makas nedir?

Ara makas nedir?

Ara makas, kıvırcık, kabarık, asi, şekil almayan saçlara uygulanan bir saç kesim tekniğidir. Saçları çok kabaran, zor şekil alan ve saç kesim modeli bir türlü belli olmayan saçlar için ara makas tekniği öneriliyor. 

Ara makas tekniğinde özel bir kuaför makası kullanılıyor. Böylece saçların arasındaki saç tellerinin yoğunluğu azaltılıyor ve saçın hafiflemesi amaçlanıyor. Eğer sen de zor şekil alan sert ve gür saçlara sahipsen 6 ayda bir ara makas yaptırarak saçlarının daha bakımlı görünmesini sağlayabilirsin. Ara makas yöntemi evde de yapılabilir ama en iyi sonuç için mutlaka bir profesyonel yardımı almak şart. Bu nedenle saçlarını kuaförlerin profesyonel ellerine emanet etmeni öneririz. 

Ara makas nasıl atılır?

Ara makas nasıl atılır?

Ara makas yapmak (biraz!) teknik gerektiren bir yöntemdir. Eğer saç kesme deneyimin yoksa evde ara makas yapmanı önermiyoruz. 

Ara makas yapmak için kalın dişleri olan kuaför ara makasına ihtiyacın var. Ara makasla saçlarını kesmek istiyorsan saç kesiminin en son adımında tercih etmelisin. Ara makası mutlaka nemli veya ıslak saçlarına yapmanı öneririz. Saçlarını tutamlara ayır ve makasını dikine doğru tutarak saçlarının aralarındaki saç yoğunluğu azalt. Ara makası, saçlarının sadece aralarındaki saçları keser, tamamını kesmez. Ara makası yaparken adım adım ilerle, saçlarının her tarafının eşit yoğunlukta olduğuna emin ol. 

Ara makasını sadece saç boylarına ve uçlarına yapmalısın. Saç diplerinden itibaren ara makası yapmak, saçlarının diplerinden sert ve minik saçların uzamasına neden olur. Saçların uzarken bu görüntü hiç hoş görünmeyebilir. 

Editörün önerisi: Saç kesimin bittikten sonra saçlarının kolay şekil alması için Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem'i kullanabilirsin. Formülündeki değerli çiçek özü yağları sayesinde saçların daha yumuşak görünecek ve saç kabarması tarih olacak. Yeni saç kesiminin daha güzel, daha parlak, daha yumuşak görünmesi için Saç Güzelleştirici Krem'den destek alabilirsin. 

Ara makas kimler için uygundur?

Ara makas kimler için uygundur?

Ara makas kıvırcık, şekil almayan saçlar, kalın telli saçlar ve kabarma eğilimli saçlar için öneriliyor. Ara makasın amacı, saçlarındaki yoğunluğu azaltmak ve saçların daha kolay şekil almasını sağlamaktır. Gür ve sert saçlarını şekillendirmekte zorlanıyorsan sen de ara makas kesim modellerini deneyebilirsin. 

Editör önerisi: Kıvırcık ve düzensiz dalgaları olan saçlar için Elseve Mucizevi Yağ Amla Bukle Belirginleştirici Saç Bakım Kremi'ni öneririz. Formülündeki Amla yağı, bukleleri nemlendirerek 48 saat boyunca daha dolgun ve belirgin görünmelerini sağlıyor. Saçlarını ısıyla şekillendirmeden, kabarmasını önleyebilir ve saçlarının daha kolay şekil almasını sağlayabilirsin. Amla yağı içeren saç bakım kremini kıvırcık ve dalgalı bütün saç tipleri için öneririz. 

Ara makas saç kesim modelleri

Kısa ara makas saç modeli

Kısa ara makas saç modeli

Ara makas sadece uzun saçlara değil, kısa saçlara da yapılabilir. Kısa saçların sürekli kabarıyor ve saç boyunu olduğundan daha kısa gösteriyorsa ara makas kısa saç modeli yaptırabilirsin. 

Dağınık ara makas saç kesimi

Dağınık saç kesimi

Ara makası saçlarına doğal dağınık bir görünüm kazandırır. Ara makası saç modelleri yaptıranlar saçlarının daha hafif, dolgun fakat kabarık görünmediğini söylüyorlar. 

Kıvırcık saçlar için ara makas modeli

Kıvırcık saçlar için ara makas modeli

Ara makas en çok kıvırcık saçlılar için öneriliyor. Sen de kıvırcık saçlarının buklelerini belirginleştirmek ve saçlarını açık da kullanabileceğin bir saç modeli istiyorsan ara makas yaptırabilirsin. 

Editör önerisi: Yeni saç kesimini yeni saç rengiyle ortaya çıkarmak istersen L'Oréal Paris Excellence Creme 6 Açık Kahve saç boyasını sana öneririz. Açık kahve saç rengi en çok açık tenlilere ve buğdaylara yakışıyor. Saçlarındaki beyazları gizleyen ve uzun süre ultra parlaklık kazandıran Loreal kahve saç boyasıyla baştan aşağı daha karizmatik görünebilirsin. 

Saçlarının önlerine ara makas yaptır

Saçlarının önlerine ara makas yaptır

Sadece saçlarının önlerine ara makas yaptırabilirsin. Özellikle 90'larda popüler olan bu saç modeli uzun saçlılara çok yakışıyor. 

Düz saçlar için ara makası

Düz saçlar için ara makası

Ara makası düz saçlılar da yaptırabilir. Düz saçlarının daha hacimli ve dolgun görünmesi için ara makası yaptırabilirsin. Unutma, ince telli saçları olanlar için ara makası tavsiye edilmiyor. İnce saç telleri için katlı saç modellerine bakabilirsin. 

Ara makas kesilmiş saçın bakımı nasıl olmalı?

Ara makas kesilmiş saçın bakımı nasıl olmalı?

Ara makas yaptırdıktan sonra saçlarının şahane göründüğüne eminiz! Saç kesimin ortalama 3-6 ay boyunca şeklini korumaya devam eder. Sen de yeni saç kesiminin göz alıcı görünümünü tamamlamak için yeni saç renkleri araştırabilirsin.

Sezonun en trend saç renklerinden olan sıcak kestane saç rengini deneyebilirsin. Excellence Intense Saç Boyası 5.52 Sıcak Kestane saç rengi, ara makaslı yeni saç modeline çok yakışacak. Saçlarına zengin bir renk katan bu saç boyası, sıcacık alt tonuyla seni daha canlı gösterir. Saçlarını boyattıktan sonra pH dengeli şampuanıyla saçlarına bakım yapmayı unutma. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?