Cilt bakım dosyası: Cildin gerçekten yağlı mı?

Cilt bakım dosyası: Cildin gerçekten yağlı mı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Birçok kişi cildini yağlı diye tanımlıyor. Peki cildin gerçekten yağlı mı? Eminiz, sen de bugüne kadar dergilerde ve internette cilt tipinle ilgili birçok test çözdün ve cilt tipini buldun. Bunun ne kadar doğru olduğunu düşünüyorsun? Cilt tipini bulmak aslında sanıldığı kadar kolay değil, cildinin belli bölgelerinin parlıyor olması seni yanıltabilir.

Şimdi gerçekten yağlı cildin sahip olduğu cilt problemlerini inceliyoruz, bakalım cildin gerçekten yağlı mı? Yazının sonunda, yağlı ciltler için bakım önerilerimize göz atmayı unutma!

Geniş gözenekler

Geniş gözenekler

Photo by Joe Robles on Unsplash

Geniş gözenekler, yağlı cildin en belirgin göstergelerindendir. Cildin ürettiği sebum yani yağ, cildin gözeneklerinden dışarı çıkar ve kirlerle birlikte bu gözeneklere dolmaya başlar. Yağlı ciltlerin gözenekleri, genellikle gözle görülebilecek kadar geniş olurlar.

Gözeneklerinin görünümünü azaltmak için ilk atacağın adım, cildindeki fazla yağı arındırmak olmalı. Yağlı ciltlere yönelik yüz yıkama jelleri ve tonikleri tercih edebilirsin. Özellikle burun kenarları, yanak ve alın bölgesinde yoğunlaşan gözenekler için mutlaka gözenek arındırıcı ve sıkılaştırıcı ürünler kullanmalısın.

Parlayan Cilt

Parlayan Cilt

Eğer evden çıktıktan birkaç saat sonra cildin parlamaya başlıyorsa, makyajın yüzünde durmuyorsa, evet, yağlı bir cildin var demektir. Yağlı ciltler, akneye ve siyah noktaya daha yatkındırlar. Bu sebeple, sabah akşam yüz yıkama jeli, tonik ve cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmalısın.

Editörden not: Cildin yağlı diye, nemlendirici kullanmamazlık etmemelisin. Nemsiz kalan cilt daha fazla yağ üretir, bu da daha fazla sivilceye sebep olabilir.

Akne ve siyah nokta

Akne ve siyah nokta

Yağlı cilt tipleri akne ve siyah noktaya daha yatkındır. Eğer senin de cildinde akne veya siyah nokta varsa, cilt bakımını aksatmamalısın. Gece yatmadan önce mutlaka makyajını temizlemelisin. Sivilce izlerini yok etmek düzenli bir bakım uygulamanı gerektirecektir ama sakın bunu dert etme! Düzenli olarak akneli ciltlere uygun bir cilt bakım rutini uygularsan, sivilce ve akne probleminden kurtulabilirsin!

Yağlı cildin için uygun bakım hangisi?

Yağlı cildin için uygun bakım hangisi?

Cildinin yağlı olduğunu belirlediğimize göre, şimdi de sıra nasıl bir bakım uygulaman gerektiğini öğrenmeye geldi. Sana önerimiz, La Roche-Posay'in dermatologlar eşliğinde geliştirdiği Effaclar SpotScan uygulamasını denemen. Sadece 3 tane selfie ile yağlı ve akneli cildinin nasıl bir bakıma ihtiyaç duyduğunu öğrenebilirsin. Effaclar SpotScan uygulaması, cildindeki problemlerin şiddetine göre kullanman gereken ürünleri saptayacak ve nasıl kullanman gerektiğini söyleyecek. Bu rutine uyduğunda cildinin ne kadar iyileştiğini kendi gözlerinle göreceksin. La Roche-Posay Effaclar SpotScan uygulaması hakkında daha çok şey öğrenmek istersen, bu yazımızı mutlaka okumalısın!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?