Çocuklar için Güneş Koruması Nasıl Olmalı?

Çocuklar için Güneş Koruması Nasıl Olmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Çocukların güneşten korunması, cilt sağlığı açısından oldukça önemli ve hassas bir konudur. Tatillerde veya şehir içinde havalar ısınmaya başladığı andan itibaren çocuklara özel güneş kremlerini yanında bulundurmanızı öneriyoruz. Çocukların cildi çok daha narin ve ince olduğu için, yetişkinlere göre çocuklarda daha hızlı güneşten yanma ve cilt deformasyonu görülebiliyor. 

Peki çocukları güneşten korumak için hangi ürünleri tercih etmeliyiz? Çocuklara uygun güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Çocukları güneşin zararlı etkilerinden nasıl koruruz? İşte bu çok merak edilen soruları senin için yanıtlıyoruz!

Çocukları neden güneşten korumalıyız?

Çocukları neden güneşten korumalıyız?

Çocuk ve güneş konusu en sık araştırılan başlıklardan biri. Evet, güneşin vücudumuza sağladığı D vitamini oldukça yararlı. Fakat bunun yanı sıra güneşin zararlı etkilerini de göz ardı etmemiz gerekir. Çocukların henüz güneşe karşı bağışıklığı oluşmadığı için UV ışınlarını tolere edemezler. Bunun yanı sıra çocukların ciltleri, yetişkinlere göre daha ince yapıda olur. 

Yapılan araştırmalara göre, UV ışınlarına bağlı hücre hasarlarının %50’si, 19 yaşından önce vücutta oluşmaya başlar. Bu da Melanom açısından oldukça riskli bir durumdur. Paniğe gerek yok! Dikkatli olduğumuz ve doğru ürünler kullandığımız sürece UV ışınlarından çocuklarımızı korumayı başarabiliriz.

Çocuklar D vitaminini nasıl alacaklar?

Çocuklar D vitaminini nasıl alacaklar?

Ailelerin en merak ettiği bir diğer konu ise güneş ışınlarının sağladığı D vitamininden nasıl faydalanacakları oluyor. Çocuklara D vitamini sağlamak için, havanın kapalı veya bulutlu olduğu bir günde 5-10 dakika dışarıda kalmak yeterli olacaktır. Bulutlu günlerde çocukların elleri ve yüzleri dışarıda açık olacak şekilde giydirilebilir ve 5-10 dakika dışarı çıkartılabilir. Bu durum bile cildin D vitamin sentezi için yeterlidir.  

Çocukları güneşten nasıl korumalıyız?

Çocukları güneşten nasıl korumalıyız?

Çocukları, özellikle güneşin dik geldiği saatlerde UV ışınlarından korumalıyız. Yaz aylarında saat 10:00 ile 15:00 arası çocukların güneşe çıkmaması önerilir. Dışarı çıkmaları gerektiğinde mutlaka çocuklara en az 30 SPF koruma içeren güneş kremi uygulamalı ve şapka takmalı.

Çocuklara sürülen güneş kremi mutlaka 2-3 saatte bir yenilenmelidir. Sıcak havalarda çocukların sık sık sıvı tüketmesi de önemlidir. Böylece terlemenin etkisiyle vücut su kaybına uğramaz. 

Ayrıca yaz aylarında çocukların kalın kıyafetler giydirilmemeli, bunların yerine hafif ve terletmeyecek kumaşlara sahip kıyafetler seçilmelidir.

Editörün önerisi: Güneş kremini sadece güneşli günlerde değil bulutlu ve sisli günlerde de çocuklara uygulamak oldukça önemlidir. Çünkü bulutlu günlerde de güneş ışınları çocukların cildinde hasar yaratabilir. Özellikle rüzgarlı günler çok aldatıcıdır. Havanın ılık veya sıcak olduğu rüzgarlı günlerde çocuklarda yanık oluşabilir.

Çocuklar için en iyi güneş kremi

Çocuklar için en iyi güneş kremi önerimiz:

Çocuklar için en çok tavsiye edilen güneş kremlerinin başında La Roche Posay Anthelios Dermo Pedatrics SPF 50 geliyor. Hem sprey hem de losyon formda bulunan bu güneş koruyucu, 50 faktörlü güneş koruması sağlyıor, suya, kuma ve terlemeye karşı da dayanıklı. Yaz tatillerine giderken rahat etmek ve güven içinde çocuklarınla deniz kenarında oynamak istiyorsan Anthelios Dermo Pedatrics güneş kremi ailen için doğru bir seçim olacak.

Güneş ışığına maruz kalan ve hassas olan çocuk cildini koruyan La Roche Posay Anthelios Dermo Pedatrics SPF 50 güneş koruyucu, yüksek oranda UVA ve UVB içerir. Suya dayanıklı olan yapısı ve sprey uygulama başlığı sayesinde de dakikalar içinde uygulanabilir, kolay kolay etkisini yitirmez. Çocukların hassas cildine uygun olan bu güneş losyonu, pediatrik kontrol altında test edildiği için çocuk cildi için son derece güvenli.

Güneş kremi ne zaman sürülmeli?: Güneş kremini çocuklar güneşe çıkmadan 30 dk önce sürmelisin. Güneş kremini 2-3 saatte bir yenilemeni öneririz. Her denize/havuza girdiğinde çocuklara sürülen güneşe kremi tekrarlanmalıdır.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?