Kolajenin Azalmasına Neden Olan 4 Durum

Kolajenin Azalmasına Neden Olan 4 Durum

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yaşlanma karşıtı bakım kremlerinde hep kolajen içeriğini arıyoruz. Neden? Çünkü 20'li yaşlardan sonra deri altındaki kolajen üretimi yavaşlar ve cilt de kolajen azalması ile birlikte sıkılığını kaybetmeye başlar. Bu da bizle yaşlanma belirtileri olarak geri döner. Peki, 20'li yaşlardan itibaren neden kolajen azalmaya başlıyor? Kolajen azalmasına neden olan ve kolajen üretimini yavaşlatan nedenleri tek tek anlatalım. 

Sigara içmek

Sigara içmek

Yaşlanma süreci herkes için aynı olsa da yaşlanma belirtileri herkes için aynı görünmeyebilir. Yaşlanma belirtilerinin en büyük nedenlerinden biri sigara içmek. Çünkü sigara içtiğimizde epidermisteki kan damarlarının daralmasına yol açabiliyoruz. Bu da cilde giden akışının azalmasına, oksijen ve diğer besin maddelerinin cilde ulaşmasını engel olabiliyor. Sigara tüketimi ileriki yaşlarda ciltteki kolajen ve elastik liflere zarar vererek kırışıklıkları hızlandırır ve sarkmaya neden olabilir. 

Editörün notu: Sigara tüketimi cildin nemi ve serbest radikal hasarının onarımı için ihtiyaç olan vitaminlerin azalmasına neden olabilir. Bu da sigara içenlerde cilt kuruluğuna yol açabiliyor.

Güneşe maruz kalmak 

Güneşe maruz kalmak

Aşırı güneşe maruz kalma, cilt yaşlanma sürecini de hızlandırır. Bunun nedeni, UV radyasyonun DNA'ya ve moleküllere zarar vermesidir. Korunmasız olarak güneşe maruz kalmak, melanin pigmentinin artmasına yol açar. Bu da cildinde güneş lekelerine yol açabilir. 

Yaz aylarında 10:00-16:00 arasında dışarı çıktığında cildinin zamanla daha kuruduğunu fark edebilirsin. Cildinin nem dengesini koruyamadığında kolajen üretimi yavaşlar, cilt kendini onarma sürecini hızlı bir şekilde başlatamaz. Bu nedenle yaz kış, güneşli günlerde mutlaka 50 SPF güneş koruması olan kremleri kullanarak cildini aşırı güneşten korumalısın. Yaz aylarında nemlendirici kremini değiştirerek cildine ekstra nem sağlamayı da unutma. 

Yaş faktörü

Yaş faktörü

Kolajen üretimi, 20'li yaşlardan itibaren her sene %1 oranında azalıyor. 30'lu yaşlarda ise kolajen üretimi belirgin bir şekilde düşerek ciltte ilk yaşlanma izleri ortaya çıkabiliyor. 

Yirmili yaşların sonundan itibaren dermisten epidermise nem transferi yavaşlar ve yağ hücreleri küçülmeye başlar. Bu etkiler cildin mat ve ince görünmesine neden olur. Kırklı yaşlara geldiğimizde kolajen cildimizde önemli ölçüde azalmaya başlar. Kolajen ve elastin lifleri azalır, bu da cildin elastikiyetini kaybetmesine yol açar. Ellili yaşlarımızda, (yağ üreten) yağ bezlerinin boyutu küçüldüğü için cilt kurur ve kolayca kaybederiz. Bu yaşlarda vücuttaki kolajenin yarısı azalmış olur. Kadınlarda menopoz döneminde östrojen seviyelerini düşürerek cildi daha kuru ve nemsiz bırakıyor. 

Sağlıksız beslenme

Kolajen üretimi nasıl hızlandırılır?

Sağlıksız beslenme, kolajen azalmasının en büyük sebeplerinden biri olarak görülüyor. Özellikle şeker oranı yüksek gıdalar, karbonhidratlar ve şarküteri tarzı işlenmiş etler tüketmek vücutta değişikliklere yol açabiliyor. 

Aşırı şeker tüketimi cilt altındaki kolajenin sertleşmesine ve parçalanmasına sebep olabiliyor. Bu da cilt sağlığını bozuyor ve erken cilt yaşlanmasına doğru gidebiliyor. Şeker tüketiminin yanında cildin nemsiz kalmasına ve ileri de yaşlanma belirtilerinin daha erken belli olmasına yol açabilir. Bol bol sıvı tüketmek, sağlıklı gıdalar yemek ve yağ tüketimini azaltmak cilt sağlığını günden güne geliştirecek. 

Kolajen üretimi nasıl hızlandırılır?

Liftactiv Collagen Specialist

Gördüğün gibi yaş aldıkça cildimizdeki kolajen oranı günden güne azalmaya başlıyor. Neyse ki dışarıdan kolajen takviyesi yaparak cildinin sıkılığını korumasını sağlayabilirsin. Yüksek performanslı yaşlanma karşıtı krem önerisi isteyen okuyucularımız için Vichy Liftactiv Collagen Specialist Bakım Kremi'ni öneririz. İçeriğinde peptit, c vitamini, mineralli termal su olan bu yaşlanma karşıtı krem cildinin kolajen sentezini destekleyerek cildinin genç ve dinamik görünmesine yardımcı olur. 

Vichy Liftactiv Collagen Specialist bakım kremini kullananlar cildinde %52’lik bir sıkılık olduğunu söylüyorlar. Yüzün dolgunlaşıyor ve cildinin elastikiyeti artıyor. Aynı zamanda yaşlanma belirtilerinden olan ince çizgiler, kırışıklar ve lekeler de görünürlüğünü azaltıyor. Cilt bakımında kolajen sentezini hızlandırmak için Vichy Liftactiv Collagen Specialist serisinin diğer ürünlerini de mutlaka kullanmalısın. Gece kremi, maskesi, göz çevresi bantları ve kür olarak kullanılan ampülleri sayesinde cildinde tam bir yaşlanma karşıtı bakım etkisi görebilirsin. Evet, kolajen azalmasını durdurmak imkansız ama kolajen takviyesini yapmak senin elinde!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?