Cornrow örgü trendi: Nedir, nasıl yapılır?

Cornrow örgü trendi: Nedir, nasıl yapılır?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Örgülü saç modelleri trendlerinin yükselişini durduramıyoruz! Moda Haftaları'nda sık sık karşımıza çıkan "cornrow örgüleri" sokak stillerinde de görmeye başlayınca bu trendi acilen seninle tanıştırmak istedik.

Cornrow örgüler ilk bakışta zor görünse de birkaç kere denedikten sonra kolayca yapabileceğine eminiz. Mısır taneleri kadar ince ve kusursuz görünen bu örgü stilini orta ve uzun saçlıların yanında bob kesime sahip olanlar da deneyebilirler. Okula veya işe giderken farklı saç örgü modellerini denemek istiyorsan doğru yerdesin. "Cornrow örgü nedir, nasıl yapılır?" gibi soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsin :)

Cornrow örgü nedir?

Cornrow örgü

Cornrow örgü  aslında 90'lı yıllarda ilk olarak karşımıza çıktı. O yıllarda da oldukça popüler olan bu stil, 2018 yılı itibariyle saç trendleri  dünyasına geri dönmüş bulunuyor. Cornrow örgüler incecik örgü sıralarından oluşuyor. Balıksırtı modeline benzeyen örgüler klasik örgülerden çok daha ince örülüyor. 

Cornrow örgü

Cornrow örgülerden topuz, at kuyruğu gibi şık saç modelleri de elde edebilirsin. Saçlarının diplerini ördükten sonra altta alan saçlarına burgu şeklini verip ense topuzu yapabilir veya sıkı at kuyruğu modelini deneyebilirsin. 

Cornrow örgü

Cornrow örgü modelleri aslında hemen hemen her boy saça uygulanabiliyor. Eğer bob kesim saçların varsa bu örgü modelini sen de yapabilirsin. Saçlarının kenarlarından alacağın saç tutamlarını incecik örerek farklı ve dinamik bir görüntü yakalayabilirsin.

Cornrow örgü

Yaklaşan bahar/yaz sezonu için cornrow örgüler seni bekliyor. Isınan havalarda enerjik ve iddialı saç modelleri tercih etmek istiyorsan cornrow örgüler tam sana göre. Özellikle yarım topuz saç modeli birkaç cornrow örgüyle birleşince tam bahar saçı oluyor!

Cornrow örgü

"Herkesten farklı bir saç modeli denemek istiyorum" diyorsan ters cornrow örgü modelini düşünebilirsin. Bu örgü modeli için saçlarının ense kısmından başlayarak yukarı doğru ör ve yüksek bir at kuyruğu yap. At kuyruğunun altından görünen örgüler herkesin dikkatini çekecek ve birkaç saniye boyunca şaşkın bakışları saçlarında toplayacaksın :)

Editörün önerisi: Herkesin saçlarına baktığı bu gibi günlerde saçlarının ışıl ışıl görünmesini istiyorsan L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Kremi'ni yanından ayırmamalısın. Ayrıca saçlarına şekil vermeden önce de kullanarak saçlarının kolayca şekil almasını, yumuşacık olmasını sağlayabilirsin. 

Cornrow örgü

Cornrow örgüleri romantik saç stilleriyle birleştirmek istiyorsan saçlarını yandan örmeli, geri kalan saçlarını dalgalandırmalısın. Saçlarını dalgalandırmak için L'Oréal Professional Tecni Art Full Volume saç şekillendirici köpüğü kullabilirsin. Önce saç köpüğünü avucuna sık daha sonra saçlarına masaj yaparak alttan yukarı doğru saçlarını dalgalandır. İşte bu kadar; dalgalı görünümün hazır!  

Cornrow örgü nasıl yapılır?

Birinci adım: Saçlarını tara & ayır

Saç örgüsüne başlamadan önce saçlarını iyice taramalısın. Kalın dişli bir tarak yardımıyla saçlarını tara ve varsa düğümlerini aç. Daha sonra cornrow örgüleri nereye yapacağını belirle ve bu bölgeyi ince bir tarak yardımıyla ayır. Örgünün etrafında kalacak yerlerini toplamalısın böylece daha rahat saçlarını örebilirsin.

İkinci adım: Jöle uygula

Saçlarının gün boyu güçlü tutuş sağlaması için örgüne başlamadan önce Kiehl's Creative Cream Wax'ı önce elinde ısıt daha sonra ayırdığın saç tutamına uygula. Artık saçlarını şekillendirmen çok daha kolay!

Üçüncü adım: Cornrow örgüye başla

İncecik ayırdığın saç tutamını 3 eşit parçaya daha ayır ve örgüne başla. Cornrow örgü ne kadar ince ve sıkı olursa o kadar iyi görünecektir. Bu nedenle saçlarını örerek sıkı sıkı örmeye dikkat etmelisin. 

Dördündü adım: Örgünü sabitle ve saçlarını aç

Saçlarının yan kısımlarında yaptığın cornrow örgüleri minik bir lastik toka ile sabitle. Geri kalan saçlarını da aç ve iddialı görünümünün tadını çıkar.

Editörün önerisi: Cornrow gibi sıkı ve dipten örgüleri tercih ettiğin günlerde saç diplerinin oldukça açık, seyrek görünmesi canını sıkmasın. Saçlarını yoğunlaştırmak ve daha dolgun, daha çok görünmelerini sağlamak için Vichy Dercos Densi-Solutions Bakım Serumu'nu deneyebilirsin. Bu serum sayesinde çok daha güçlü ve dolgun saçlarla cornrow ve diğer örgü modelleri saçlarında harika görünecek :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?