Saç dövmesi nedir ve nasıl yapılır?


Saçlarında çılgın görünümler arayanlar buraya! Saç dövmeleri tam size göre! Aslında saç dövmesini sosyal medyada sık sık görüyoruz ama nasıl yapıldığına dair pek bir fikrimiz yoktu. Senin için A'den Z'ye saç dövmelerine dair her bir detayı araştırdık ve nasıl yapıldığını öğrendik :) Renkli saç dövmeleri veya saçlarını keserek yapabileceğin saç dövmeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğru yerdesin!

Saç dövmesi nedir?

Saç dövmesi genellikle saçların kısaltılarak veya boyanarak şekil verilmesine deniyor. Saçlarının ense kısmını veya yan kısımlarını kısaltarak asimetrik çizgiler elde edebilirsin. Saç dövmesini yaparken önce nasıl bir desen istediğine karar vermeli ona göre bir uzmandan yardım almalısın.

Saçlarını kısaltarak saç dövmesi görünümünü yakaladıktan sonra ortalama 2 hafta bu göz alıcı görünüm kalacaktır. Saçların uzamaya başladıkça dövme görünümün kaybolabilir. Bu nedenle saçlarını tekrar kısaltarak saç dövmeni güncelleyebilir veya farklı şekiller deneyebilirsin.

Saç boyasıyla bu görünümü yakalamak için ihtiyacın olan tek şey bir şablon (stencil kalıp da deniyor) ve renkli saç spreyi! Saçlarını kestirmeye gerek kalmadan renkli saç spreyleriyle harika şekiller oluşturabilir, sadece 10 dakika içinde saç dövmesini elde edebilirsin. 

Saç kesimiyle nasıl bu görünüme ulaşılır?

Çılgın saç dövmeleri görünümünü elde etmek için saçlarını kısaltmayı düşünüyorsan şimdiden seni cesaretin için tebrik ederiz! Saçlarını kısaltarak dövme görünümü elde etmek için öncelikle bir alan belirlemelisin. Sonrasında ise kuaföründen mutlaka yardım almalısın. Kuaförün saçının neresine dövme yapmayı düşünüyorsan bu bölgeyi ayırır ve geri kalan saçlarını toplar. Daha sonrasında saçlarını makine ile 1 numaraya kadar kısaltır. Son olarak ise dilediğin şekilleri ortaya çıkartmak için ince uçlu bir makine kullanır.

Saçın kısaltılarak oluşturulan saç dövmeleri genelde ense kısmına yapıldığı için mutlaka bir kuaförden yardım almanı öneriyoruz.

Sprey saç boyası ile nasıl uygulanır?

Renkli saç modellerini seviyorsan renkli saç boyaları ile yapılan saç dövmelerini çok seveceksin! Dilersen bir günlük kalıcı, ilk şampuanlamada temizlenen L'Oréal Paris Colorista Spray sprey saç boyaları ile saç dövmesi yapabilirsin. 

Sprey saç boyasını kullanarak saç dövmesi yapmak için öncelikle saç modeline karar vermelisin. Saçlarını açık mı yoksa toplu mu kullanacağına karar verdikten sonra saçlarını şekillendir. Saç dövmesini son adım olarak yapmalısın. 

Saç şeklini verdikten sonra stencil şablonlarından yardım alabilirsin. İnternetten bulduğun şekilleri çıkartabilir ya da dilediğin deseni kağıda çizip keserek kendi şablonunu yaratabilirsin.  Eğer istersen de hazır şablonlardan kırtasiyelerde bulabilirsin. 

Saç dövmesi için şablon seçerken saç boyuna uygun modelleri tercih etmelisin. Kısa saçların varsa büyük şablonlar doğru bir tercih olmayabilir. 

Saç spreyi konusuna gelirsek; bizim tercihimiz az önce de bahsettiğimiz gibi L'Oréal Paris Colorista sprey saç boyalarından yana! Dilersen tek bir renk kullanarak daha basit bir dövme yapabilir veya birkaç rengi karıştırabilirsin.

Aynı şekilde L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazları Anında Kapatan Sprey'den de yardım alabilirsin. Özellikle saçların sarı tonlarındaysa kızıl kahverengi, siyah gibi tonlarını kullanarak farklı görünümler elde edebilirsin. 

Şablonun hazır, saç spreyin hazır... O zaman başlıyoruz. Saç dövmesi yapacağın kısıma stencil taslağını koy ve renkli saç spreyiyle saçlarına desenler vermeye başla. Yoğun bir renk görünümü için spreyi bolca sıkmanı öneriyoruz. Eğer birden fazla renk kullanacaksan hangi spreyi nereye sıktığına dikkat etmelisin. 

Son olarak da istediğin şekil ortaya çıkınca bozulmaması, sabit kalması için L'Oréal Paris Studio Pro Lock It Sabitleyici Güçlü Sprey'i uygulamanı öneririz.

İşte bu kadar! Renkli saç dövmesiyle partilerin en havalı kızı sen olacaksın :)

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!