Erkek saç bakımı özel: Uzun saçlar için ipuçları

Erkek saç bakımı özel: Uzun saçlar için ipuçları

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Şu aralar uzun saç modelleri erkekler için son derece popüler. Daha vahşi ve özgür bir hava veriyor ve son zamanlarda tüm kızların da ilgisini çekiyor! Ama her zaman harika görünmesi için düzenli bakım gerektirdiğini de unutmamak gerekiyor. Yani, her ne kadar erkekler saç bakımına çok fazla önem vermeseler de güçlü ve sağlıklı görünen uzun saçların sırrı, aslında bakımda gizli!

Hayallerindeki uzun saçı elde edebilmen için erkek uzun saç bakımı ve erkek sakal modelleri hakkındaki ipuçlarımızı aşağıda bulabilirsin!

Erkek saç bakım kremi nasıl kullanılır?

erkek saç bakımı

Uzun saçların için yapabileceğin en iyi şeylerden biri erkek saç bakım kremi kullanmak. Saçlarını her şampuanladıktan sonra, saçının uç ve boylarına, kaybettiği nemi kazanması ve beslenmesi için, saç bakım kremini uygulayıp, haftada iki kere de saç bakım maskesi uygulayabilirsin. Eğer saçların yağlı bir yapıdaysa, haftada iki kere saç bakım kremi, bir kere de bakım maskesi kullanman senin için yeterli olabilir.

Eğer saç kreminin saçlarını yağlandırdığını düşünüyorsan bunun nedeni saç kremini yanlış kullanmandan kaynaklanıyor olabilir. Saç bakım kremini, banyoda saçlarını şampuanlayıp iyice duruladıktan sonra, yalnızca saçlarının uçlarına ve boy kısımlarına uygulamalısın. Ardından iyice durulamalısın.

Erkek saç bakım kremi önerilerimizi merak ediyorsan da hemen açıklayalım: Hint yağı, bitkisel keratin ve vitaminler içeren, Elseve’in uzun saçlara özel serisi Dream Long Kolay Tarama Bakım Kremi tam sana göre! Özellikle uzun saçların karşılaştığı saçın zor taranması sorununu bu kremle çözebilir, uzun saçlarını besleyip güçlendirebilirsin.

Kırıkları önlemek için:

erkek saç bakımı

Saçlarını uzatma aşamasındaysan, istediğin uzunluğa geldiğinde de kırık uçlardan korunmak için saçlarını beslemelisin. Uzun saçlı erkek saç bakımında Hint yağı gibi besleyici içeriklere sahip ürünleri kullanmak oldukça önemlidir. Bu konuda da Elseve Dream Long Bye Bye Makas Bakım Kremi saçlarının bu ihtiyaçlarını karşılamak için ideal bakım! :) Bu kremle hem saçlarını kırıklara karşı koruyabilir, hem de besleyebilirsin.

Kırıkları önlemek için saçlarını ısıya karşı da korumalısın. Özellikle kalın telli saçlara sahip olan erkeklerin sık sık kullandığı bir yöntem olarak saç düzleştirme saçlara oldukça büyük hasarlar veriyor. Saçlarını düzeltmek için kullandığın fön makinesinin ısısı da aynı şekilde saçlarına zarar verebiliyor. Bu nedenle saçlarını kurutmadan, fön çekmeden, düzleştirmeden önce mutlaka ama mutlaka durulanmayan bir bakım ürünü kullanman gerekir. Bunun dışında saçlarının iyice kuruduğundan emin olmadan düzleştirici uygulamaman gerekir. 

Ayrıca kış aylarında saç kurutma makinesini kullanma sıklığımız arttığı için saçlarını koruman gerekir. Kış için erkek saç bakım tavsiyeleri için tıkla!

Sana uygun erkek saç şekillendirme ürününü bul

erkek saç bakımı

Saçların uzadıkça, farklı erkek saç şekillendirme ürünleri kullandığında saçının değişik tepkiler gösterdiğini görebilirsin. Bu tamamen saçının doğal dokusuna, ince veya kalın telli olduğuna bağlıdır. Birkaç deneme-yanılmayla hangi şekillendirme ürününün saçın için doğru seçim olduğuna karar verebilirsin.

Saçların kalın telliyse daha kolay şekil almasını sağlamak için şekillendirici kremlerden, bir diğer adıyla wax’lardan yardım alabilirsin. Eğer ince telli saçlara sahipsen de sprey dokulu şekillendiricilerden yardım alabilirsin. Hacim veren, sabitleyen şekillendirici spreyler tam sana göre! Saçların normal telliyse de dilediğin saç şekillendirici ürünü kullanabilirsin.

Banyo sonrası erkek saç bakımı şart

erkek saç bakımı

Her erkek gibi, sen de saçlarını toplamaya üşendiğin için genelde açık modeller kullanmak isteyebilirsin bu nedenle açıkken kötü bir görüntü oluşmaması için banyo sonrası erkek saç bakımını aksatmamaya özen göstermelisin.

Banyo sonrasında saçının uç ve boylarına Elseve Dream Long Bye Bye Makas Bakım Kremi’ni uygulayabilirsin. Böylece saçlarını banyodan sonra da beslemeye devam etmiş olursun! 

İnce telli erkek saç bakımı

erkek saç bakımı

Uzun saçların ince telliyse erkek saç bakım kremleri kullanmak yerine durulanmayan saç bakım spreylerinden yararlanabilirsin. Banyodan sonra saçlarının uçlarına ve boylarına bakım spreyi uygulayıp saçlarını kolayca tarayabilir, pratik şekilde saçlarına nem desteği sağlayabilirsin.

Ayrıca saçlarını kestirirken sıcak makas ile saçlarını kestirmeyi deneyebilirsin. Berberin yardımıyla elde edebileceğin sıcak makas kesimiyle ince saç tellerinin çok daha kalın olmasını sağlayabilirsin.

Dalgalı erkek saç bakımı

erkek saç bakımı

Eğer saçların dalgalıysa çok şanslısın çünkü saçların doğal bir hacme ve dolgunluğa sahip! Saç bakımında da saçlarının güçlenerek uzamasını sağlayabilecek Elseve Dream Long Onarıcı Bakım Şampuanı’nı kullanarak uzun saçlarının sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin.

Kıvırcık erkek saç bakımı

erkek saç bakımı

Kıvırcık saçların en büyük sorunu bir türlü şekil almaması ve taramanın çok zor olmasıdır. Asi kıvırcık saçlarını kontrol altına almak için mutlaka erkek saç bakım maskesinden ve her banyo sonrasında durulanmayan bakım kremlerinden yararlanmalısın. Saçlarının çok daha yumuşak olmasını sağlayan bu erkek saç bakım ürünleriyle saçlarını çok çabuk tarayabilecek, kolayca şekil almasını sağlayabileceksin.

Uzun erkek saç bakımında saç serumlarının önemi

erkek saç bakımı

Erkek saç bakım ürünleri tavsiyesi konusunda saç serumlarının yeri tartışılmaz! Özellikle uzun saçların dökülmeye meyilliyse saç bakım serumları saç bakım rutininin vazgeçilmezlerinden olmalı. Kullandığın saç bakım serumunun türüne bağlı olarak, serumu haftada 4 veya 5 kez uygulamalısın. Ayrıca saç bakım serumunu uygularken saç derine dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulamayı deneyebilirsin. Böylece saç bakım serumundan en iyi ve en etkili sonucu alabilirsin.

Uzun saçlı erkekler için en iyi erkek saç bakım ürünleri

erkek saç bakımı

Erkek saç bakımında kullanılabilecek en iyi ürünlerin başında tabii ki ilk olarak şampuan geliyor. Çoğu erkek, evde hangi şampuan varsa onu kullanmayı tercih ediyor. Ancak erkek saç bakımına önem veriyorsan saç sorununa uygun şampuanı kullanmalısın. Mesela saç dökülmesi sorununun, kepek sorununun, yağlı saç sorununun şampuanları birbirinden farklıdır. Bu fark formüllerinde gizlidir. Yani saç dökülmesi sorunu için yalnızca normal saçlara uygun şampuanı kullanarak saçlarını güçlendiremezsin. Bu nedenle erkek saç bakımı konusundaki en iyi saç bakım ürünlerini merak ediyorsan ilk önce saçının ihtiyacını bilmeli ve bu soruna uygun ürünleri kullanmalısın.

Ancak uzun saçlarının formunu korumak istiyorsan saçlarını güçlendirecek ürünleri tercih etmelisin. Yukarıda da bahsettiğimiz Elseve Dream Long tam da bu ihtiyaca uygun bir bakım.

Sıcak su kullanımına dikkat!

erkek saç bakımı

Erkek saç bakımında özellikle saçların uzunda sıcak su kullanımına çok dikkat etmen gerekiyor. Sıcak suyla saçlarını yıkadığında saç derin tahriş olabilir, saç tellerindeki nemi sıcak su yok edebildiği için saçların kuruyabilir, saç uçların kuruyabilir hatta saç derin zarar gördüğü için saçların dökülebilir.

Saçlarını sıcak suyun etkisinden korumak için banyo sırasında ılık su ile saçlarını yıkadığından emin olmalısın. Hatta saçlarını en son durularken dayanabildiğin kadar soğuk suyla saçlarını yıkayıp saç derindeki kan dolaşımının artmasını, saçlarının çok daha parlak olmasını sağlayabilirsin.

Masaj yaparak kan dolaşımını arttırabilirsin

erkek saç bakımı

Soğuk suyla kan dolaşımını arttırabildiğin gibi, saç derine masaj yaparak da kan dolaşımını arttırabilirsin. Saç derine haftada 2-3 kere masaj yaparak kan dolaşımını arttırabilirsin. Kan dolaşımının artması, saç büyümesine destek olur,  bu da saçlarının daha hızlı, daha sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur.

Saçlarına masaj yaparak oldukça nazik olmalısın. Sert ve çitileme hareketlerinden sakınmalısın. Dairesel hareketlerle önce saçının ön kısımlarına, ardından tepe noktasına, son olarak da ense kısmına masaj yapabilirsin. Masaj yaparken, masajın daha etkili olabilmesi için saç bakım serumundan ya da saç bakım yağlarından da faydalanabilirsin.

Erkek uzun saç bakımında beslenme nasıl olmalı?

erkek saç bakımı

Erkeklerin saç bakımında en merak ettiği sorulardan biri beslenmedir. Uzun saçlı erkek saç bakımında beslenmenin de yeri oldukça önemlidir çünkü biz ne yersek, saçlarımız da onu alır. Bu nedenle daha çok protein, demir, vitamin ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisin.

Beslenme, aynı zamanda saç dökülmesinde de oldukça önemlidir. Uzun saçların dökülmeye başladıysa bunun nedenlerinden biri de yetersiz, düzensiz beslenme olabilir. Özellikle tam da saçlarını uzatmaya çalışırken saçların koparak, kırılarak dökülmeye başladıysa başlıca neden, beslenme düzensizliği olabilir. Bu nedenle sebze, meyve, et, süt, peynir gibi gıdaları bol bol tüketmeni öneririz.

Uzun saçlarını ne sıklıkta yıkamalısın?

erkek saç bakımı

Peki, uzun saçlarını ne sıklıkta yıkamalısın? Aslında erkek saç bakımı söz konusu olduğunda saç yıkama sıklığı saç tipine ve mevsimlere göre farklılık gösteriyor. Yağlı saçları her gün, uygun bir şampuanla yıkamak gerekirken, kuru saçları gün aşırı yıkamak yetebiliyor. Eğer uzun saçların çok çabuk yağlanıyorsa yağlanma karşıtı bir şampuanla saçlarını her gün yıkayabilirsin. Saçların kuruysa ve çok sık yağlanmıyorsa da 2 günde 1 yıkayabilirsin. 

Yaz mevsiminde saçlar hemen hemen her gün yıkanır bu nedenle yaz aylarında erkek saç bakımına daha özen göstermelisin. Kışın ise gün aşırı saç yıkamak (saçın sık yağlanmıyorsa) yeterlidir.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?