Hassas saç derisine sahip olanlar yaz aylarında nelere dikkat etmeli?


Hassas, tahriş olmuş saç derisine sahipsen yaz aylarının, saç derisi bakımına en çok özen göstermen gereken aylar olduğunu bilmelisin. Aşırı sıcaklar, güneşe maruz kalan saç derisi, terleme nedeniyle hassas saç derin iyice hassaslaşabilir, tahriş olabilir. Durumun daha kötüye gitmesine engel olabilmek için yaz aylarında birkaç noktaya dikkat etmelisin. İşte dikkat etmen gerekenler!

Klor & Deniz tuzu

Havuz kenarında, plajda yazın tadını çıkartmak harika ama hassas saç derisine sahipsen, bu eğlenceli günün sonunda keyfin birazcık kaçabilir… Deniz tuzu ve havuzda bulunan klor hassas saç derisine oldukça zarar verebilir. Özellikle saç derin tahriş olmuşsa kaşıntı, kızarıklık daha çok artabilir. Hatta saç derin havuzdan ve denizden dolayı mikrop bile kapabilir.

Bu durumun oluşmaması, saç derisi sağlığını koruyabilmek için denize ve havuza girmeni pek tavsiye etmiyoruz. Ancak girmen gerektiği durumlarda da girerken bone takmanı ya da saçını suya sokmamanı, saçını toplayıp girmeni öneriyoruz.  

Aşırı sıcak

Yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle daha çok terliyoruz. Tabii ki saç derimiz de terliyor. Hassas saç derisine sahipsen, ter de saç derinin tahriş olmasına neden olabilir. Özellikle de saçlarını yıkamadığında biriken ter, kir kalıntıları saç derindeki gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilir.

Buna engel olabilmek için saçlarını günlük olarak, ferahlatıcı bir şampuanla yıkamanı öneririz. Termal su içeren, saç derisinin rahatlamasına destek olan şampuanlar yardımıyla yaz aylarını daha rahat atlatabilirsin. Bizim favorimiz ise La Roche-Posay Kerium Doux Extreme Şampuan! La Roche-Posay termal suyu içeren, günlük kullanıma uygun bu şampuanı saç bakım rutinine eklemeni öneriyoruz.

Güneş ışınları

Güneşin zararlı ışınları nasıl cildimizi etkiliyorsa, saç derimizi de etkiliyor. Tabii saç derin hassas olduğu için çok daha fazla etkiliyor. İşte bu nedenle güneşin saç derine zarar vermemesi için gölgede kalmaya özen göstermelisin. Güneşin altında kalman gereken zamanlarda mutlaka şapka takmalı, saç derini koruma altına almalısın.

Sert sular

Tatile gittiğinde saçlarının banyodan sonra normalden daha farklı göründüğünü sen de fark ettin mi? İşte bunun nedeni, saçlarını yıkadığın suların sert olması olabilir. Saçların ve saç derin alışık olmadığı bu sert su karşısında farklı reaksiyonlar gösterebilir. Hatta saç derinde hassasiyet artabilir. Bu sert suların saçlarına zarar vermesini önlemek için sert su ile kullanılsa bile saçı hafifleten, koruyan La Roche-Posay Kerium Doux Extreme Şampuan’dan yararlanmanı öneriyoruz.

Isıyla şekillendirme

Yeterince sıcak değilmiş gibi yoksa bir de saç düzleştirici mi kullanıyorsun? Maşa, fön makinesi, saç düzleştirici… Bu şekillendiricilerin hepsi hassas saç derinin baş düşmanlarından! Yazın sıcak hava saç derin için bir dezavantajken, bir de ısıyla şekillendirmeye devam ederek saç derinin daha çok tahriş olmasına neden olabilirsin.

Saçlarını ısıyla şekillendirmek yerine kendi haline bırakmalısın. Yaz aylarında doğal görünümler, doğal dalgalı saçlar ön plana çıkarken, uzun uzun saç şekillendirip uğraşmaya, saçlarını yormaya ne gerek var değil mi? :)

Photo credit: Pinterest.com

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!