Hygge Ne Demek? Hygge Felsefesine Yakından Bakıyoruz!


Danimarkalıların “Mutluluk Sanatı” Hygge nedir? Hygge felsefesine yakından bakıyoruz!

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Danimarkalıların mutluluğu nasıl buldukları, herkesin merak ettiği bir konu. Son zamanların yükselen trendlerinden olan Hygge Felsefesi burada devreye giriyor. Günlük yaşantıdaki küçük mutluluklar anlamına gelen, Hygge felsefesini daha yakından inceliyoruz!

Hygge ne demek, Hygge felsefesi ne anlama geliyor merak ediyorsan, doğru yerdesin!

Hygge ne demek?

Hygge ne demek?

Kelime anlamı ile “mutluluk”, “huzur” ve “sıcaklık” anlamına genel Hygge, Danimarkalıların mutlu olma felsefesini ifade ediyor. Hygge’nin kesin ve net bir tanımı yok ama şu örneklerle açıklanabilir:

  • Sıcak bir şömine karşısında kitap okumak
  • Yağmurun yağışını pencereden izlemek
  • Yumuşacık bir battaniyeye sarınmak
  • Kızarmış ekmek kokusunun keyif vermesi
  • Sabah kahvesini yudumlamak
  • En sevdiğin şarkıyı dinlemek

İşte böyle günlük hayata dair ufak ama insanı mutlu eden, ruhun sıcacık olmasını sağlayan şeyler, Hygge felsefesini açıklıyor. İnsanın kendisini iyi hissettiren, hayatın basit zevklerinden duyduğu mutluluk anlamına geliyor.

Hygge nasıl okunur?

İskandinav dili kökenli bu kelime “Huga, Hüge” şeklinde okunuyor. Hygge hangi ülkenin diye soracak olursan, Danimarka olarak bilinse de tüm İskandinav ülkelerinde kullanılıyor. Bir arkadaş sofrası eğer çok keyifli, bir durum huzur veriyorsa ona “hygeelig” deniyor.

Hygge felsefesi nelere dayanıyor?

Hygge felsefesi nelere dayanıyor?

Hygge felsefesi aslında günlük hayattaki küçük mutlulukları ifade ettiği için aslında barındırdığı anlamlar kişiden kişiye değişebiliyor. Hygge cilt bakımında, modada, dekorasyonda ve tasarımda da kendini hissettiriyor. Sadelikten yana olan, insana kendini iyi hissettiren dekorasyon stilleri ön plana çıkarken, cilt bakımı, güzellik ve moda alanında daha sürdürülebilir, doğa dostu ve wellness açısından faydalı ürünlerin kullanımı amaçlanıyor.

Hygge felsefesi ve cilt bakımı

Hygge felsefesi ve cilt bakımı

Peki hygge felsefesini cilt bakımına nasıl uyarlayabiliriz? Öncelikle çok iyi biliyoruz ki cilt bakımı yapmak, kendimizi şımartmanın ilk adımı. Pazar günleri uyguladığımız yüz maskeleri, güzel bir nemlendiricinin cilde verdiği yumuşaklık, iyi bir yüz temizleyicinin verdiği arınmışlık hissi de tabii ki hygge felsefesine dahil.

Hatta öyle ki bazı markalar, hygge felsefesine dayanarak sürdürülebilir, doğa ve yeşille dost, doğal içerikli formüllere ağırlık veriyorlar. Bu sayede hem cildimize iyi bakıp bu hisle mutlu olurken, aynı zamanda doğaya katkıda bulunmaktan dolayı huzur duyuyoruz. İşte cilt bakımının insan verdiği mutluluk da bu değil mi?

Biz cilt bakımında çok severek kullandığımız Garnier’in “Green Beauty” yani “Yeşile Bağlılık Sözü”nü Hygge felsefesine çok uygun buluyoruz. Doğadan ilham alan ve sürdürülebilir bir marka olmak için kendini sürekli olarak yenileyen Garnier’in bu sözü sayesinde ürünlerle cilt bakımı yaparken biz de kendimizi son derece duyarlı hissediyoruz.

Hygge felsefesi ve cilt bakımı

Garnier bu yeşile bağlılık sözü ile doğal kaynakları son derece saygılı bir şekilde seçiyor, dayanışmaya önem veriyor, çevreye daha duyarlı yeşil formüller geliştiriyor, ürünlerin bileşenlerinin yüksek oranda sürdürülebilir olmasına dikkat ediyor, daha fazla geri dönüştürülebilir ambalajlara yöneliyor, fabrikalarında su tüketimini azaltacak uygulamaları kullanıyor ve hayvanlar üzerinde test yapmayan vegan formüller geliştiriyor.

Doğaya bu kadar saygılı ve daha yeşil bir gezegen için elindeki tüm kaynakları kullanan Garnier sayesinde biz de cilt bakımı gibi günlük hayatımızın çok sıradan bir alışkanlığında kendimizi hem kendimiz hem de dünya için iyi bir şey yapmış hissediyoruz.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala