Kırık saç uçları sorunu: 6 adımda kırık uçları engelle ve onar!

Kırık saç uçları sorunu: 6 adımda kırık uçları engelle ve onar!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kim saç uçlarının mat, kuru ve sert olmasını ister ki? Hiçbirimiz istemeyiz! Sadece kestirmek bile çoğu zaman bu kırık uç sorununa çözüm olamıyor. Saçlarımız biz istemeden de olsa sürekli kırılıyor ve bunun sonucunda da ortaya hoş olmayan bir görünüm çıkıyor… Saçlarının neden kırıldığını öğrendikten sonra saç tellerinin kırılmasına izin vermeyeceğini tahmin ediyoruz.

Sana vereceğimiz saç sırları sayesinde kırık saç uçlarına ''elveda'' diyebilirsin! :)

Saç Neden ve Nasıl Kırılır?

Kırık Saç Uçlarına Ne İyi Gelir?

Saçlarında kırıkları olanlar için en önemli sorulardan biri "saç kırılmasına ne iyi gelir?" sorusu! Ancak bu soruyu açıklamadan önce saçların neden kırıldığına bir bakalım. Saç uçları, saçlarımızın en hassas noktalarından biridir. Sık sık boya, perma gibi kimyasal işlemler yaptırmak, düzleştirici ve maşanın aşırı kullanımı, deniz ve havuzun etkileri, günlük faktörler, saçların sürekli çok gergin toplanması gibi etkenler saçların kuruyup cansızlaşmasına neden olur. Bu da saçı daha kırılgan hale getirir.

Saç tellerini lastik saç tokaları, sert yastık kılıfları ve havlu ile saçlarını kurulamak bile kırabilir. En çok da saçlarına ihtiyacı olan bakımı yapmamak saç tellerinin kırılmasına neden olur. Saçların yeteri kadar sağlıklı olmazsa kırılması çok daha kolay olur. Nemsiz kalan saçlar kırılmaya daha fazla yatkındır.

Bazı durumlarda saçların uç kısımları o kadar kırılgandır ki kesmekten başka çare olmayabilir... Özenle uzattığın saçlarının kırıklar yüzünden kötü görünmesini ve kestirmeyi istemiyorsan bakımını ihmal etmemelisin.

Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

Saçlarının kırılmasını istemiyorsan atabileceğin bazı adımlar, kullanabileceğin özel bakımlar var. Haydi bunları beraber keşfedelim!

1.Onarıcı şampuan kullan

1.Onarıcı şampuan kullan

Saçlarına düzenli bakım yapmadığında, beslemediğinde kırıklar gittikçe çoğalır… İşte bu duruma engel olmak için mutlaka saçlarını onaracak, dipten uca onaracak formüle sahip ürünler tercih etmelisin.

Bu konuda da bizim favorilerimizden biri olan Elseve Komple Onarıcı 5 Şampuan'a güvenimiz tam! :) Keratin XS içeren onarıcı konsantre içeren formülü ile kırık uçlar gibi yıpranmış saçın 5 belirtisine 1 çözüm sunan bu şampuan, saçları dipten uca onarmaya ve yeniden yapılandırmaya yardımcı oluyor. Düzenli olarak kullanıldığında saçlar yeniden hayat bulup canlanıyor, çok daha sağlıklı ve güçlü bir görünüme kavuşuyor.

2.Isının zararlı etkisinden korun

2.Isının zararlı etkisinden korun

Saçlarımızın kırılmasının en önemli nedenlerinden biri de fön makinesinin, maşanın, düzleştiricinin sık ve aşırı kullanımıdır. Isıyla saçlarını şekillendirmeden, saçlarını kurutmadan önce mutlaka ısıdan koruyucu bakım kremlerinden yararlanmalısın.

2.Isının zararlı etkisinden korun

Editör önerisi: Saçlarını çok sık ısıyla şekillendiriyorsan, ısının saçlarına verdiği zararı minimuma indirmek, saçlarının ısıdan dolayı kırılmasını önlemek için ısı koruyucu sprey uygulamalısın. 

Kırık saçlara ne iyi gelir? Saçları besleyen ısı koruyucu spreyini her fön öncesi saçlarına sürmeli ve saçlarını güneş ısısı, fön ve maşa ısısından korumalısın. 

3.Maşayı saç diplerine doğru uygula

Maşa kullanırken tutamları saç uçlarından başlayarak şekillendirmek yerine saç diplerinden başlayarak şekillendirirsen saç uçların maşanın dışında kalmış olur ve böylece maşanın ısısından etkilenmez. Bu nedenle saç uçlarından tutarak tutamları maşaya sarmanı öneririz. Böylece saç uçlarına ısı değmemiş olur. 

4.Saçlarını havluyla kurutma

4.Saçlarını havluyla kurutma

Banyodan çıktığında saçlarındaki nemi almak için havluyla saçlarını ovalamak, çitilemek yerine pamuklu bir tişörte saçını sarabilirsin. Saçındaki nemi aldıktan sonra kendiliğinden kurumasını beklemeni öneririz. 

5.Yumuşak saç fırçası kullan

5.Yumuşak saç fırçası kullan

Günlük zamanda saçlarını tararken mutlaka sentetik olmayan, doğal, yumuşak kıllara sahip fırçaları kullanmalısın.Plastik tarakların saçlarının kırılmasına yol açar ve saç tellerini zedeler. Özellikle sık dişli, plastik taraklarla saçını taradığında oluşan çıtırtılardan saçlarına ne kadar zarar verdiğini anlayabilirsin. 

Ayrıca saçlarını tararken daima uç kısımlardan başlayarak, kademe kademe yukarıdan aşağıya doğru taramalısın. Bunu yaparak, saçlarının daha kolay tarandığını keşfedebilirsin. 

6.Saç uçlarını besle

6.Saç uçlarını besle

Eğer kırıkların varsa her zaman banyoda saç kremi kullandığından emin olmalısın. Hatta düzenli olarak saç bakım kremlerini saç uçlarına uyguladığında saçlarının çok daha sağlıklı görüneceğini fark edebilirsin. Özellikle besleyici içeriğe sahip saç bakım kremleri, saç uçlarındaki kırıkları ve yıpranmayı gidermek için oldukça etkili.

Kérastase Nutritive Nutri-Supplement Ultra-Mühürleyici Kırık Uç Serumu

Editör önerisi: Bizim kuru ve kırık saç uçları için son dönemdeki gözdemiz Kérastase Nutritive Nutri-Supplement Ultra-Mühürleyici Kırık Uç Serumu! Kırık ve kuru saç uçlarını mühürlemek için kuruluk önleyici polimerler içerir ve kırık uçların görünümünü önler. Tüm seriyi keşfetmek için buraya tıkla!

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir: Evde Çözüm

Kırık saç uçlarına ne iyi gelir diye araştırdığımızda karşımıza doğal yağlar ve evde yapılan doğal karışımlar çıkıyor. Süper besinlerin iyileştirici gücünden yararlanarak saçlarındaki kırıkları evde onarabilirsin. 

Saç kırıklarına iyi gelen yağların başında avokado yağı ve hindistan cevizi yağı geliyor. Doğal yağları saçlarına sürüp 15-20 dakika boyunca beklet ve saçlarını bol ılık su ile durula. Doğal yağları saçlarının diplerine değil, saç uçlarına ve boylarına sürmeni öneririz. Gece boyunca yağlı saçlarla uyumak saç derisinde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle 20 dakikayı aşmanı önermiyoruz. 

Bonus: Saç kırıkları için ürün önerisi

Saç kırıklarını onarmak için saç kırıklarına iyi gelen şampuanları kullanmanı tavsiye ederiz. Kérastase Resistance Bain Extentioniste, sağlıklı uzayan saçlar için güçlü ve canlandırıcı şampuan! Saçların kökten uca güçlü uzamasına yardımcı oluyor ve saçların esnek yapısını geri kazanmasını sağlıyor. Saç kırığına iyi gelen bu şampuan sayesinde saçlarının daha sağlıklı uzamasına yardımcı olabileceksin. 

 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?