Likit Mat Ruj Nasıl Sürülür?


Likit mat rujlar hem günlük hem de özel gün makyajlarımızın olmazsa olmazlarından. Mat bitişleri, gün boyu kalıcılıkları ve bulaşmama özellikleriyle hepimizin favorisi olan likit mat rujlar nasıl sürülür adım adım anlatıyoruz.

Likit mat rujlar, çıktıkları ilk günden beri en sevdiğimiz makyaj malzemelerimizden. Gün boyu kalıcı olmaları, bulaşma ve dağılma gibi problemleri olmadığı için bizi aynalara yapışık, sürekli makyajımızı kontrol etme derdinden kurtardıkları için vazgeçilmezlerimiz. Madem likit mat rujları bu kadar sık kullanıyoruz, kusursuz likit mat ruj sürme tekniklerini biliyor musun? Bu yazımızda adım adım, kusursuz dudak makyajına sahip olman için “Likit mat ruj nasıl sürülür?” sorusunu yanıtlıyoruz!

Likit Mat Ruj Sürmeden Önce Dudaklarını Hazırla

Likit Mat Ruj Sürmeden Önce Dudaklarını Hazırla

Likit mat rujlar, dudağa uygulandıktan sonra kuruyarak sabitleniyorlar ve gün boyu bir yere de kıpırdamıyorlar. İlk aşamada, likit mat rujunun dudaklarında pürüzsüz bir şekilde durmasını sağlamak için dudaklarındaki ölü derilerden kurtulmakla başlayabilirsin. Bunun için dudaklarına hassas bir peeling yapabilirsin. L’Oréal Paris’in Yorgunluk Karşıtı Şeker Peeling’ini dudak peelingi olarak kullanarak ölü derilerden kurtulabilirsin. Peelingi dudaklarına uygula ve anından ne kadar canlı göründüklerini fark et!

Dudaklarını nemlendir

Dudaklarını nemlendir

Dudak peelingi adımından sonra dudaklarını biraz da nemlendirmen gerek. Böylece çok daha yumuşak bir zemin elde etmiş olacaksın. Bizim likit mat ruj uygulamadan önce en sık yaptığımız şeylerden biri de dudaklara besleyici bakım yağı uygulamak. L’Oréal Paris’in Mucizevi Yağı bu konuda bir harika. Bu besleyici yağı dudaklarına uyguladıktan sonra dudakların anından nemlenecek, gün içinde kurumayacak ve likit mat rujun harika görünecek.

Likit mat rujdan önce dudaklarını çerçevele

Likit mat rujdan önce dudaklarını çerçevele

Likit mat rujlar zaten çok kalıcılar ama uygulamadan önce dudak çizgisini belirginleştirmek her zaman işini kolaylaştıracak. Özellikle koyu renkte bir likit mat ruj uygulayacaksan, hata yapma riskini en aza indirmiş olacaksın. Rujunla uyumlu bir dudak kalemiyle dudaklarını çerçeveleyebilirsin. Eğer dudaklarının daha dolgun görünmesini istiyorsan, kalemi çok hafif bir şekilde dışarıdan uygulayabilirsin. Dudaklarının nasıl daha dolgun görüneceğini öğrenmek istersen de makalemize göz atmayı unutma.

Doğru Renkte Likit Mat Ruj Seçmek

Doğru Renkte Likit Mat Ruj Seçmek

Ruj rengi seçimi, kusursuz dudak makyajında çok önemli bir nokta. Teninle veya makyajınla uymayan bir ton seçtiğinde, tüm dikkat dudaklarında olacağı için bu konuda titiz olmalısın. Sana önerimiz, her türlü makyaja uyum sağlayan kahverengi ve nude tonlara yönelmen. L’Oréal Paris’in çikolata renklerinden ilham alan ve mis gibi çikolata kokan Les Chocolats rujları, en sevilen nude ve kahverengi ruj tonlarını içeriyor. Mutlaka kendine uygun bir renk bulacağına eminiz!

Eğer pembe tonlu rujları seviyorsan, L'Oréal Paris'in Les Macarons serisini de denemeni öneririz. Hele ki makaronları seviyorsan, bu rujlara bayılacağına eminiz! 10 farklı pembe tonundan oluşan Les Macarons rujlar, ultra mat bitişleri ve gün boyu konforlu kullanımlarıyla en sevdiğimiz likit mat rujlardan. Üstelik 0 kalori! Tek yapman gereken çikolata lezzeti mi yoksa makaron lezzeti mi, buna karar vermek...

Likit Mat Ruj Sürme Teknikleri

Likit Mat Ruj Nasıl Sürülür?_1

Likit mat rujlar çok kalıcı oldukları için, bir hata yaptığımızda veya taşırdığımızda düzeltmesi biraz zor olabiliyor. Dudakları kalemle çerçevelemek bir yöntem olsa da, sivri uçlu aplikatörü olan likit mat rujlar dudak kalemini kullanmaya gerek bırakmıyorlar. L’Oréal Paris’in Les Chocolats ve Les macarons ultra likit mat rujları da bu ok şeklindeki aplikatörlere sahipler. Yani dudak kalemine ihtiyaç duymadan kusursuz mat ruj uygulaması yapman bu rujlarla çok kolay. Tek yapman gereken dudaklarının orta kısmından başlamak, çerçeveyi oluşturmak ve son adımda boş kalan kısımları doldurmak.

Son adım: Hataları düzelt

Son adım: Hataları düzelt

Elimiz ne kadar alışmış olursa olsun, likit mat ruj sürerken hepimiz hata yapabiliyoruz. Likit mat rujunu sürerken taşırırsan sakın dert etme, çok kolay bir düzeltme yöntemi var. Ruju tamamladıktan sonra taşan yerleri bir kapatıcı yardımıyla toparlayabilirsin. İnce bir fırçaya kapatıcından al ve hata olan yerlerin üzerinden geç. İşte bu kadar!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?